Soud mladíky, kteří se k činu přiznali, odsoudil za výtržnictví, vydírání a ublížení na zdraví. Musí zaplatit zdravotní pojišťovně za léčení napadeného více než 18 tisíc korun. Dalších 60 tisíc mají zaplatit napadenému jako nemajetkovou újmu. „Mladistvým byla za vinu kladena poměrně vážná provinění. Mladistvý Š. se dopustil vydírání, výtržnictví a krádeže. Mladistvý H. se dopustil výtržnictví, vydírání a pokusu ublížení na zdraví,“ řekla při vyhlášení rozsudku soudkyně Pavlína Müllerová.

Š. byl odsouzen k trestu 14 měsíců s odkladem na 20 měsíců, současně bude pod dohledem probačního úředníka. H. pak soud odsoudil k 18 měsícům ve vězení s podmínečným odkladem na 24 měsíců, musí také absolvovat v internátní formě výchovný program ve výchovném středisku. S ohledem na věk obžalovaných pro ně platí poloviční sazby než pro plnoleté pachatele. Obžalovaným tak hrozil trest od jednoho do čtyř let nepodmíněně. „Při ukládání trestu soud přihlížel k několika okolnostem. Mladistvý se doznal, své trestné činnosti litoval. Bylo přihlédnuto i k tomu, že se jedná o osobu netrestanou. Je tu ještě další řízení, kdy lze předpokládat, že dojde ještě k navýšení souhrnného trestu. Pokud by se jednalo o dospělého, jednalo by se o zločin,“ zdůvodnila rozsudek nad jedním z mladistvých soudkyně Müllerová. Obdobná situace pak byla i u druhého obžalovaného, který dostal vyšší trest kvůli větší intenzitě útoku. U obou mladíků pak soud zjistil rodinné problémy, jeden z nich nechodil do školy, má problémy s autoritami.

Do agrese byl zapojen ještě třetí mladistvý, kterým se ale justice zabývá s ohledem na jeho věk v době spáchání trestného činu zvlášť.

Děčínský strážník Petr Strnad chytil muže, který okradl u obchodního domu Tesco seniorku o kabelku.
Neštítil se okrást seniorku o kabelku. Zloděje dohnal děčínský strážník v civilu

K napadení, které podle rozsudku trvalo deset minut, došlo loni na podzim na sídlišti v Benešově nad Ploučnicí. Během útoku došlo na údery do obličeje doprovázené slovy „ještě jednou a uvidíš“, následovaly údery do hlavy, které vedly k pádu klečícího napadeného chlapce, a rány pěstí a kopy. Napadený měl po útoku lehký otřes mozku, kvůli kterému byl několik dní v nemocnici. Zároveň mu také ukradli teleskopický obušek, který měl v zapnuté kapse. „Konflikt měl patrně osobní důvody, eskalovalo to do důrazného napadání včetně vydírání. Patrně hrálo roli i to, že útočníci věděli, že si to někdo nahrává,“ řekl státní zástupce Jindřich Vít, který souhlasil s výrokem o vině i trestu. Ponechal si ale lhůtu ve věci náhrady škody, kde by se podle jeho názoru mělo vést důkladnější dokazování.

O vlivu natáčení útoku na mobilní telefony a následné rozšíření po sociálních sítích mluvila během odůvodnění rozsudku také soudkyně Müllerová. „Určitou roli na sekundární viktimizaci oběti sehrála média. Je nutné konstatovat, že věděli, že jsou natáčeni. Musím říct, že ze záznamů vyplynulo, že vyžadovali, aby to bylo natáčeno. Tím, že to bylo natáčeno, to vygradovalo až k velmi brutálnímu útoku,“ řekl Pavlína Müllerová.

Mohlo by vás také zajímat: Obálky a papírky, před soudem v Děčíně začala další větev řidičákové kauzy

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura