Muže podvodník telefonicky kontaktoval ve středu 28. února a představil se mu jménem i příjmením s tím, že je bankéř z České národní banky, z oddělení kyberkriminality. Sdělil mu, že jeho bankovní účet napadli hackeři a peníze na účtu jsou v ohrožení. Poškozený muž byl zpočátku obezřetný a „bankéře“ se zeptal na datum narození. Ten mu data sdělil a muž uvedené jméno a příjmení i s datem narození na internetových stránkách banky skutečně našel. Pak už uvěřil, že jde o zaměstnance banky.

Podvodník pak muže přesvědčil k tomu, aby z „napadeného“ účtu převedl peníze na jiné účty, jejichž čísla mu nadiktoval. Muž pak podle instrukcí zaslal v několika platbách na „bezpečné“ účty částku téměř 730 tisíc korun. Po odeslání všech peněz ale došlo k výpadku hovoru a když se muž několikrát snažil dovolat zpět, už se mu to nepodařilo. V tu chvíli mu došlo, že zřejmě podvodníkům přeci jen neletěl. Následně celou věc oznámil na policii.

Zbraně. Ilustrační foto.
Omylem se postřelil. Zbraň muž z Děčínska neměl legálně, zajímá se o něj policie

„Kriminalisté v tomto případě zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod. Pachateli v případě dopadení a prokázání viny u soudu hrozí trest odnětí svobody až na 5 let,“ informovala děčínská policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Nedávno se obětí podvodníků stala i žena z Děčínska. Ta naletěla reklamě na facebooku nabízející investování na burze s kryptoměnou. Pomoc s investováním jí nabídl „finanční poradce“, který ji přesvědčil ke vzdálenému přístupu do jejího počítače a mobilního telefonu. Žena přišla o více než 680 tisíc korun. O statisíce falešní bankéři připravili ženu a muže z Děčínska také loni v květnu. Muž, který na internetu uvěřil podobné „výhodné“ investiční nabídce, přišel o více než jeden milion, žena, jejíž účet měl být podle falešného bankéře napaden, pak o téměř 200 tisíc korun.

Děčínští policisté vyřešili případ podvodníků, kteří zneužili 130 lidí k úvěrovým podvodům.
Trojice podvodníků má na svědomí 130 obětí. Chtěla si na ně vzít téměř 600 úvěrů

Falešní bankéři mohou své oběti kontaktoval kdykoliv, třeba i o víkendech nebo svátcích. Před podvodníky policisté opakovaně varují. „Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte,“ doplnila Kubíčková.

Mohlo by vás také zaujmout: První problematické místo na Teplické ulici v Děčíně zmizí. Víme kdy

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura