Neznámý podvodník zavolal 62leté ženě ve čtvrtek 11. dubna, představil se jako pracovník bankovního ústavu a sdělil jí, že má schválenou žádost o finanční úvěr. Překvapená žena mu odpověděla, že o žádný úvěr nežádala. Muž sdělil, že pravděpodobně došlo k napadení jejího účtu a přepojil ji na svého údajného kolegu z bezpečnostního oddělení banky. Ten jí následně vysvětlil, že má žena napadený účet a přesvědčil ji k údajné záchraně peněz. Ve strachu, aby o své peníze nepřišla, žena plnila jeho pokyny. Z účtu vybrala 800 tisíc korun, které dle instrukcí podvodníka vložila do bitcoinového automatu v jednom z obchodních domů v Děčíně. Později jí došlo, že naletěla, a kontaktovala policii.

„Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu podvod. V případě dopadení a odsouzení pachatele mu hrozí vzhledem k výši způsobené škody až pět let za mřížemi,“ informovala policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Motorkář. Ilustrační foto.
Rumburkem jel na motorce s poznávacími značkami v pátrání. Řídit navíc nesmí

Policisté opět varují, aby lidé nevěřili neznámým volajícím. Banka nikdy nikoho nenutí vybírat peníze a vložit je jinam. „Bitcoinmat slouží k nákupu kryptoměny, ne k úschově peněz. Pokud vložíte své úspory do bitcoinmatu, pravděpodobně nikdy své peníze neuvidíte. Buďte vždy obezřetní. Pokud si nejste jisti, kontaktujete svou rodinu, své známé, obraťte se na svou banku nebo na Policii ČR,“ upozornila Kubíčková.

Podobný případ řešili policisté na Děčínsku koncem února. Falešný bankéř telefonicky kontaktoval muže a představil se mu jménem i příjmením s tím, že je bankéř z České národní banky, z oddělení kyberkriminality. Sdělil mu, že jeho bankovní účet napadli hackeři a peníze na účtu jsou v ohrožení. Poškozený muž byl zpočátku obezřetný a „bankéře“ se zeptal na datum narození. Ten mu data sdělil a muž uvedené jméno a příjmení i s datem narození na internetových stránkách banky skutečně našel. Pak už uvěřil, že jde o zaměstnance banky. Podle instrukcí podvodníka pak zaslal v několika platbách na „bezpečné“ účty částku téměř 730 tisíc korun. O peníze tak přišel.

Mohlo by vás také zajímat: Boj s plameny. Takto hasiči krotili požár chalupy v Dolním Podluží

Zdroj: Hasiči Varnsdorf