„Play-off je vždy ošidné. Ale pokud budeme v nejsilnější sestavě, věřím, že můžeme dojít daleko,“ řekl manažer HC Děčín Jan Havlíček.

Nadále se držíte v první čtyřce, od prvního místa nejste daleko.

Pro mě umístění v tabulce není zase tak směrodatné. Chci se na to koukat z hlediska koncepce klubu. A to může být odlišný pohled, než postavení v soutěži. Je jasné, že co se týče výsledků, jsme spokojeni. Nečekali jsme, že budeme takhle nahoře. A stále můžeme bojovat o medailové umístění.

Splňuje tedy klub svou koncepci?

Pro mě je směrodatné, jak je tým složený a kolik našich hráčů se podaří zapracovat. Poslední dobou s tím máme velké starosti. Plně se to ukázalo při dvou domácích debaklech proti Vrchlabí a Sokolovu. V nahotě se projevili, že pokud nemáme hráče na střídavé starty, je náš kádr prostě slabší. Ale rozhodně ne tak, aby z toho byly tak těžké porážky. Tým bez posil z Ústí a Litoměřic dokázal, že umí dobře zahrát. Například proti Dvoru Králové, nebo Bílině. Hodně mě mrzí, že ty dva debakly byly před děčínským publikem. To by se nemělo stávat.

Už druhou sezónu se hraje model s menším počtem účastníků a čtyřkolovým systémem. Vyhovuje vám?

Jablonečtí mě nedávno říkalo, že by raději hráli s více týmy dvoukolově. Já jsem spokojený se stávajícím modelem. Týká se to hlavně dojíždění, preferuji menší vzdálenosti. Celkově se odehraje více zápasů.

Právě probíhající základní část je pro Děčín daleko lepší, než minulá. Čím to?

Je tam několik důvodů. Tím hlavním byl náš parádní vstup do sezóny, vždyť jsme prvních šest zápasů vyhráli. Také nám přál los, v minulých sezónách jsme vyfasovali na začátku to nejtěžší. A bylo to znát. Body jsme pak sbírali průběžně. Za sebe musím říct, že naše umístění je nad očekávání.

Jak velký zásah do soutěže bylo odstoupení Klášterce a Slaného?

Klášterec mě hodně mrzí. Zápasy měli nádech derby, hráli jsme spolu i v přípravě. A také památné finále play-off. Byl to tradiční účastník s dobrým zázemím a kádrem. A Slaný? Tenhle tým neměl historii. Raději bych byl, aby „opravdový“ Most vyhrál krajský přebor a regulérně postoupil do druhé ligy. Byl to taky tradiční účastník. Oba týmy bych v soutěži rád uvítal.

Jak se vám líbí model play-off? V prvním kole vás čeká tým ze stejné skupiny. V případě postupu to ale bude soupeř ze skupiny Střed.

Můj názor bude hodně ovlivněný minulou sezónu. V prvním kole jsme chytili Moravské Budějovice. Sehráli jsme během dvou týdnů sedm zápasů. A hned čtyřikrát jeli do Budějovic. Pro hráče to bylo extrémně náročné. Za mě mají obrovský respekt, vyždímali se ze všeho. Já bych preferoval všechny kola play-off v jedné skupině. A pak by si to vítězové všech tří skupiny mohli rozdat mezi sebou.

Pamatujete tak vyrovnanou základní část? Čtyři týmy bojují o vítězství.

Není to jenom první čtyřka. Pamatuji, že byl vždy nějaký odpadlík. Ale teď jsou poslední Řisuty, které stále mají šanci na play-off. Je to jedině dobře, zápasy jsou napínavé, kolikrát není jasný favorit. Přidá to i na atraktivnosti soutěže.

V závěru sezóny máte těžký los. Trenér Jaromír Carvan tak trochu počítá s tím, že chytnete neoblíbený Trutnov.

Soupeře bychom si nechtěli vybírat. Ale z pohledu cestování to je do Trutnova skoro nejdál. Sice nad tím nepřemýšlím, ale tak nějak vnímáme, že jsme tohoto soupeře už dva roky neporazili. Hrají velice dobře dozadu, ve vzájemných zápasech moc branek nepadá. Mají zkušené obránce, navíc posílili v útoku. Přišli Vojta Kubinčák a od nás také Martin Baránek. Ze spodní čtyřky to je asi nejvíc nepříjemný soupeř. Ale rozhodně nebudeme v závěru sezóny taktizovat.

Jak jste vnímal odchod útočníka Martina Baránka do Trutnova?

Řeknu to tak, jak to cítím. Martin přišel sám, že chce odejít. Rozhodně tu nechceme držet hráče proti jejich vůli. Od Trutnova dostal finančně zajímavou nabídku, které jsme nemohli konkurovat. Víme, že jsme posílili svého soupeře. Martin je výborný hokejita, ale na trénincích měl slabší účast. A to se projevilo na jeho výkonnosti. Vím, že je schopný hrát daleko lépe. Takže jsme se domluvili na hostování v Trutnově, ze kterého máme jistý finanční profit.

Ústí a Litoměřice se s největší pravděpodobností nepodívají do prvoligového play-off. Pro vás dobrá zpráva, ne?

Předem chci říct, že postup do play-off přeji Ústí i Litoměřicím. Pro nás je to samozřejmě dobrá varianta, jelikož pro vyřazovací boje bychom měli počítat s hráči, kteří jsou u nás na střídavé starty. Samozřejmě chceme do play-off nasadit to nejsilnější, nebudeme koukat na jména. Pokud se nebude dařit třeba Jardovi Haškovi, tak prostě bude hrát někdo jiný. V sezóně dostali mladí hráči šanci, každá odehraná minuta je dobrá. Ale v play-off je rozhodující výkonnost.

Letos není juniorská soutěž. Jak těžký je přechod starších dorostenců do týmu dospělých?

Chtěl bych hlavně pár lidí vyvést z omylu. My máme obsazeny všechny kategorie. Juniorský tým nemáme, protože pro něj prostě neexistuje soutěž. Debatuje se o tom, zda zavést devátou třídu a trochu to posunout. Ten přechod je hodně složitý. Někteří hráči, kteří přicházejí ze staršího dorostu na tom nejsou nejlépe. Chvilku to trvá, než se zapracují. Proto vítáme spolupráci s hokejovým Varnsdorfem, kde můžou někteří naši hráči působit. Druhá liga má svou kvalitu, se začleněním mají problémy i extraligoví junioři.

Jaké cíle máte v play-off? Podle mě může Děčín dojít daleko.

Já to vidím podobně, šance je velký. Pevně věřím, že se setkáme s dobrou formu. Je potřeba, aby se nám vyhýbala zranění. Naši skupinou máme dobře zmapovanou. V případě postupu do dalšího kola je otázkou, v jaké formě jsou týmy ze skupiny Střed. Podle jmen a rozpočtů například Moravské Budějovice, Havlíčkův Brod nebo Žďár nad Sázavou vypadají velmi dobře. Osobně si myslím, že špička této skupiny je kvalitnější. To ale ukáže přímá konfrontace.

V lednu jste v týmu přivítali dva útočníky – Lukáše Ziku a Zdeňka Petráše. Určitě dobrá zpráva před vrcholem celé sezóny.

Za Lukáše jsem rád, je to taková srdcová záležitost. Věřím, že jeho forma bude gradovat v play-off. Osobně si myslím, že v minulém roce měl v této fázi soutěže parádní výkonnost. Rozhodoval nájezdy, dařilo se mu v přesilovkách. Zdenda Petráš je velmi kvalitní hráč. Dobře bruslí a umí přejít jeden na jednoho. Věřím, že bude v play-off hodně znát.

Chystají se na rok 2018 na zimním stadionu nějaké úpravy?

Chtěli bychom někam posunout veřejné bruslení. Vnímáme obrovský zájem, proto chceme zlepšit naše služby. Kolem ledové plochy jsme osadili lavičkami na sezení, lidé se mohou převléknout v šatnách. Osobně se mi líbí veřejné bruslení v Drážďanech. Mají tam půjčovnu, vysoušeč, dezinfekci. Je tam toho hodně. A něco z toho bychom rádi aplikovali i u nás. Otázkou jsou finance a také to, jestli bychom to všechno k nám nějak napasovali. Chceme tomu věnovat čas a postupně to zlepšovat.

Zimní stadion ale má své strašáky, viďte?

Máme dva velké problémy. Jedním je střecha, která je prakticky od roku 1983 netknutá. Základní konstrukce je ve spolupráci s městem ošetřena. Samotná krytina je ale hodně stará. Revizák už několikrát říkal, že přijde silný vítr, vezme jednu lamelu a vyskáká to všechno. Dříve nebo později to musíme řešit.

A druhý problém?

Tím je rolba, ta nás hodně zlobí. Naposledy nám vypadla na tři neděle. Nebyli jsme schopni sehnat náhradní díly. Už jsme do ní nastrkali hodně peněz. Z bryndy nás tak vytáhla rolba, která je stále 35 let. Pokud bychom chtěli plynovou rolbu, přijde to na tři miliony. Nyní se ale vyrábějí rolby, kde hraje prim jen elektrika. A to je ještě o půl milionu dražší.