„Lavi“ letos vychytal jedno čisté konto, bylo to na konci října proti Bílině. Střídání v brance bere jako normální věc. „Střídání brankářů je běžné a podle situace ho určuje trenér. Je samozřejmě lepší chytat pravidelně, protože máte nějaké zápasové tempo,“ pravil sedmadvacetiletý Lavinger.

Lukáši, po sedmnáctém kole držíte druhé místo. Spokojenost je na místě, ne?
Určitě, spokojenost je veliká. Takhle vysoko jsme hráli tak před čtyřmi nebo pěti lety. Je super, že se nám momentálně daří.

Přitom v minulé sezoně jste byli ve stejné fázi sezony na sedmém místě.
To je pravda. Přitom se tým až tak moc nezměnil. Ale když se podíváme na vstřelené a inkasované góly. Hlavně v ofenzivě je to obrovská změna. Navíc ani nedostáváme tolik branek.

Trenér Jaromír Carvan klade na defenzivu velký důraz. Je to znát?
Hra dozadu se samozřejmě změnila. I díky tomu hrajeme v tabulce tak vysoko, je vidět, že dostáváme málo branek.

Děčín má nejlepší útok v soutěži. Posun v ofenzivě je hodně markantní.
Měli jsme tu takový problém. Když už si kluci vytvořili dobrou střeleckou pozici, chtěli hledat přihrávkou někoho před prázdnou brankou. A je vidět, že během letošní sezony jsme se toho zbavili (smích). V útoku je větší lehkost a někdy i trochu toho štěstíčka. Někteří kluci nám tu zrají jako víno.

V brance se střídáte společně s Dlouhým a Štichou. Vyhovuje vám tento systém?
Střídání brankářů je běžné a podle situace ho určuje trenér. Je samozřejmě lepší chytat pravidelně, protože máte nějaké zápasové tempo. A to se s tréninkem srovnat nedá.

Na poslední domácí zápas přišlo pět stovek diváků. Pokud se daří, chodí více fanoušků.
Je vidět, že se tribuny plní. A to je super. Příště hrajeme doma s Kobrou. Bude to atraktivní zápas, čekám podobnou návštěvu.

Už ve středu 15. listopadu ale hrajete na ledě prvního Jablonce, kde se vám dlouhodobě nedaří.
Mají tam hodně malé hřiště, které pak perfektně využívají. Nám trvá, než si zvykneme, že na všechno máme méně času. Na druhou stranu si myslím, že se v Jablonci dá vyhrát. Co si pamatuji, tak jsme tam před pěti lety vyhráli oba zápasy v základní části.

Máte tedy na Jablonec nějaký recept?
Nejdůležitější je chytit začátek zápasu. Hra do obrany musí být na sto procent. A v útoku musíme proměnit každou velkou šanci.

Děčín tradičně spoléhá na hráče, kteří přicházejí v rámci střídavých startů. Nejsou kvůli tomu nějaké problémy v kabině?
Kluci, které u nás máme na střídavé starty, nejsou neznámé tváře. Hráli tady už v minulé sezoně. Tady rozhodně není žádný problém.

Co vy? Máte ještě ambice na vyšší soutěž?
Na jednu stranu by mě potěšilo, kdyby měl někdo zájem. Na druhou stranu by záleželo, kdo by se ozval. Podnikám a musel bych to nějak všechno skloubit. Už teď je to poměrně časově náročné.

Sezona je perfektně rozehraná. Nebýt na konci základní části v první pětce by bylo zklamání, ne?
Ta sezona je rozehraná skvěle. Teď nás ale čekají tři těžké zápasy. Pokud je zvládneme, můžeme se odtrhnout od týmů, které jsou v tabulce pod námi. Naším cílem je rozhodně skončit v první čtyřce. Rádi bychom play-off začínali na domácím ledě.