Děčínští pořadatelé pojali celou akci velmi významně a připravili řadu doprovodných akcí. Jedou z nich bude ocenění nejvýznamnějších osobností více jak šedesátileté historie hokejového dění v Děčíně. Bývalí, hráči, funkcionáři i rozhodčí budou uvedeni do děčínské síně slávy a my vám je ve dvou etapách představíme i na našich stránkách. Dnes začínáme prvním dílem, zítra pak uvedeme zbytek oceněných.

Ocenění – I. část

Josef Balík

Narozen 30.6. 1922. Hokejová legenda poválečných let, přímý aktér premiérového utkání v ledním hokeji v Děčíně za I. ČSK Podmokly v lednu roku 1946 proti Teplicím. Hrál také výborně kopanou, ale hokeji zůstal věrný. V 60. letech se při budování zimního stadionu zapojil také jako trenér mládežnického hokeje. I přes nemalé počáteční potíže se výrazným způsobem zasloužil o rozvoj mládežnického hokeje, ať již v žákovských nebo dorosteneckých kategoriích. Je nejstarším dosud žijícím bývalým hráčem děčínského klubu a pln svěžesti se dožil úctyhodného věku díky sportování. I nadále se udržuje v dobré kondici.

Miroslav Vítek

Špičkový fotbalista, který to uměl velmi dobře také s hokejkou. V jeho éře, padesátých letech minulého století, se hokejová a fotbalová sezona vzájemně nekřížily, a tak měli hráči čas na to vynikat v obou těchto populárních kolektivních sportech. Stejně jako na fotbalovém hřišti byl Mirek i v hokeji především výborným střelcem.

Josef Zelenka

Narozen 28.10. 1948. V dresu děčínské Slavie či později Slovanu odehrál 10 sezón, ve kterých nastřílel soupeřům 152 branek a na 14 nahrál. S touto bilancí patří v historické tabulce kanadského bodování k nejlepším hráčům, kteří kdy hájili děčínské barvy. S hokejem začínal v rodném Chomutově a přes vojnu v Dukle Hodonín a Litoměřice se dostal do Děčína. Svou aktivní hokejovou kariéru ukončil v roce 1980 a začal se věnovat trenérské práci. Nejdříve pracoval s mládeží a později přešel k dospělému týmu. Po boku Jana Votruby ml. oslavil s A-týmem historický postup do II. ligy, která se v Děčíně hraje dodnes!

Ivan Hron

Narozen 27.1. 1945. Krátce po narození se přestěhoval do Ústí nad Labem, kde se v 11 letech začal intenzivně věnovat kopané a hokeji (v obou případech jako brankář). Hokejovou dráhu zahájil v dresu Ústí nad Labem. V době vojenské základní služby hrál za Duklu Hradec Králové. V roce 1968 přestoupil tehdy do Dynama Děčín, kde strávil celou řadu let nejen jako aktivní hráč, ale také jako trenér A-týmu a rovněž mládeže. V roce 1970 se v anketě nejpopulárnějších sportovců Děčínska umístil na 2. místě hned za reprezentantem ČSSR Miroslavem Janouškem. Zemřel 19. 5. 2008.

Jiří Buřt

Narozen 15.1. 1944. Odchovanec třebenického hokeje. Po studiu učitelství na pedagogické fakultě přišel v roce 1967 do Děčína, a protože to byla doba, kdy se obnovila tradice děčínského hokeje, nemohl v děčínském dresu chybět, a to od I.A třídy až po divizi. Jako ředitel pionýrského domu se výrazně podílel na financování mládežnického hokeje. V kanadském bodování získal 122 bodů za 104 branek a 18 asistencí. Těch měl na svém kontě zcela jistě daleko více, protože byl především tím, kdo akce připravoval. Nicméně záznamy chybí. V divizi vstřelil 29 branek. Zemřel 4. 12. 1994 přímo na ledě zimního stadionu při utkání staré gardy.

Josef Novák

Narozen 10. 2. 1953. Hokejovému řemeslu se „vyučil“ ve Verneřicích, do Děčína přišel v roce 1971 jako dorostenec a po vojenské službě se stal lídrem děčínského týmu. Historické tabulce vévodil velmi dlouho, a to s 217 body za 174 branek a 43 asistencí. V jediném divizním ročníku dal 10 branek. Stále se v historické tabulce kanadského bodování drží na úctyhodném 5. místě.

Ladislav Gregor

Narozen 3. 3. 1960. Do Děčína přišel z Chomutova a v děčínském dresu bojoval 10 sezón, po většinu času s označením „C“ na dresu. Svou vysokou a statnou postavou byl pro soupeře vždy velkou překážkou, byl klíčovou oporou děčínské obrany. Jeho bilance, která čítá 87 bodů za 39 branek a 48 asistencí, jej mezi obránci řadí ještě nyní na třetí místo. Po ukončení hráčské kariéry začal trénovat mládežnická družstva, jednu sezónu působil také jako asistent trenéra „A“ týmu. Poslední boj svedl se zákeřnou chorobou, který v roce 2004 prohrál. Zemřel 29. 5. 2004.

Pavel Březina

Narozen 1. 9. 1949. Výrazná osobnost děčínské brankářské školy. Až do dorosteneckého věku hokejově vyrůstal v Chomutově. V roce 1970 se přestěhoval do Děčína, kde začal sbírat zkušenosti mezi muži v divizní soutěži. V roce 1974 byla divize podstoupena do Teplic, za něž Pavel Březina nastupoval až do roku 1983, kdy se natrvalo usadil v Děčíně. Aktivní kariéru ukončil v roce 1994, ale u hokeje zůstal a posunul se do pozice trenéra. Po boku Jaroslava Mareše vedl děčínské „A“ mužstvo ve II. NHL do roku 1996.

Vlastimil Galina

Narozen 4. 1. 1929. Bývalý vynikající hokejista, později dlouholetý zkušený trenér a také správce děčínského zimního stadionu. Svou sportovní dráhu začínal v Sokole Opačina na Lounsku, odkud přešel později přes Křídla vlasti do oddílu VTŽ Chomutov. Závodní činnost hokejisty končil v CHZ ČSSP Litvínov, ale brusle nepověsil na hřebík ani poté. Stal se trenérem a vedl „B“ mužstvo CHZ ČSSP Litvínov, které hrálo v tehdejší II. Lize. Jako trenér působil ještě v dalších severočeských oddílech a v roce 1971 zakotvil v Děčíně, kde působil jako správce místní hokejové haly. Přitom vedl několik sezón děčínské hokejové mužstvo, podílel se na výchově nových hokejových talentů a zastával funkci předsedy Okresního svazu ledního hokeje v Děčíně. Jeho činnost byla oceněna udělením titulu „Vzorný trenér“, Čestného odznaku ČSTV. Zemřel v roce 1986.

Autor: Karel Hájek