Někdy před pěti lety si Lenka Tréglová vzpomněla, jak ji uklidňovalo, když si vybarvovala omalovánky svých dcer. „Jako dospělé mi to šlo mnohem lépe, než když jsem byla malá. Vůbec jsem nepřetahovala a dokonale jsem vypnula hlavu. Měla jsem navíc radost z krásných barevných kombinací, které mě napadaly,“ vzpomíná.

Říkala si, že by měly existovat i omalovánky pro starší a pokročilé. Trochu složitější motivy než jsou Rumcajs a Krteček, hodně barevné. Začala brouzdat po internetu a zjistila, že ve světě už dospělí dávno vybarvují. Zvlášť ve Francii byly naprostým hitem. Jen u nás nic. Oslovila proto svoji bývalou kolegyni Jolanu Daňkovou, šikovnou výtvarnici, a spolu daly dohromady knížku omalovánek. První díl zaznamenal fantastický úspěch, vyšly ještě druhý, třetí, vánoční speciál a omalovávací pohlednice. Později se začali přidávat další autoři.

Stal se z nich hit. A není divu. Při vyplňování barevných políček dochází k něčemu neobvyklému, co v běžném provozu moderního člověka těžko zažíváte. Soustředíte se jen na jednu věc. Aby byla barva jednolitá nebo hezky vystínovaná, aby šla od kraje ke kraji. Vymezená políčka vás vedou, vůbec není problém, že třeba ani neumíte malovat.

O čem jsou?

Na rozdíl od Rumcajse či Krtečka jsou obrázky pro dospělé složitější, mnohdy reflektují, že mají přinášet uvolnění až na úrovni meditace. Báječně proto fungují omalovánky ve tvaru mandal. Důležité jsou i barevné kombinace, které si volíte sami podle nálady i svých oblíbených odstínů.

„V našich omalovánkách jsme s Jolanou věnovaly hodně místa také teorii barev, vysvětlily jsme účinky jednotlivých škál, jaké odstíny se k sobě hodí, jaké ne, pojaly jsme to odborně,“ říká Lenka Tréglová. „Založily jsme také pro naše fanoušky a fanynky skupinu na Facebooku, kde si dodnes vzájemně představují svá díla a kochají se tím, co ostatní dokážou s obyčejnými pastelkami nebo fixami,“ líčí virtuální setkávání lidí autorka.

Určitě je příjemné vymalovávat něco, co je vám blízké, nebo se naopak úplně odpoutat od reality při omalovánkách s abstraktními vzory. Vyzkoušejte jich proto co nejvíc a uvidíte sami.

„My jsme u prvního dílu omalovánek zkoušely, co bude naše čtenáře nejvíc bavit. Výtvarnice Jolana Daňková stvořila 77 obrázků květin ze všech zahrad světa, exotická zvířata, tropické motýly a záhadné brouky, pestrobarevné ptáky, tajemné vitráže, meditační mandaly a důmyslné stroje. Ve druhém díle jsme přinesly ryze české motivy – folklor, přírodu či pohádky. Třetí díl je zase cestovatelský a obsahuje obrázky ze všech kontinentů," popisuje průkopnice vznik prvních českých omalovánek.

A pokud tápete, jestli vybarvovat pastelkami, fixami, gelovými barvami či akvarelkami, nejste sami. „Na tohle téma se na našem Facebooku vedly nekonečné debaty. Dokonce jsem zjistila, že díky našim omalovánkám vyprodaly firmy vyrábějící kancelářské potřeby své sklady a musely narychlo posilovat výrobu," směje se Lenka Tréglová. Mezi její osobní favoritky patří pastelky Maped.

Omalovánky by také doporučila nejen vystresovaným manažerkám či maminkám, ale i starším lidem. „Před nedávnem se k mým omalovánkám konečně dostaly i moje tety, starší maminčiny sestry, a totálně jim propadly. A já jsem z nich nadšená dodnes. Zrovna včera jsem si zase sedla k jednomu obrázku. Dobře se u toho povídá s rodinou, „kouká“ na televizi nebo přemýšlí,“ dodává autorka.

Z vymalovaného obrázku nakonec vznikne originální umělecké dílo, které můžete zarámovat a třeba někomu věnovat. Proto je lepší kupovat omalovánky jednostranné a na pevném a neprůhledném papíru.

FRANTIŠKA TĚŠÍNSKÁ