Kroupa si spravil chuť 
v další disciplíně, a v to TFA, kde bral zlatou medaili.

Náročná soutěž

„Jedná se o velmi náročnou soutěž, důležitá je hlavně výbušnost," přibližuje Kroupa.

Závodník v prvním úseku musel roztáhnout hadice, následně další pro změnu smotat do kotouče. Po krátké pauze pak následoval úsek druhý, tam hasiči museli postavit 
a vysunout žebřík, vynést na vysokou věž hadici, vytáhnout pomocí lana závaží, našroubovat armaturu na závit a doběhnout do cíle.

Třetí úsek spočíval v posouvání závaží kladivem, následném slalomu mezi hydranty a tažení figuríny. Závěr trati, úsek čtvrtý, představoval dvojí výběh na věž – poprvé s hadicí v harmonice, podruhé s motorovou pilou.

Horská kola

Jan Šeps, zkušený varnsdorfský strojník a hasič, absolvoval stejně jako jeho kolega závod na horských kolech.

„Trať byla opravdu luxusní a náročná, po počátečním stoupání se cesta zúžila na velmi omezenou stezku těžkým terénem.

Takhle jsme jeli 25 kilometrů," popisuje Šeps. Po vyčerpávajícím výkonu dojel v obrovské konkurenci na sedmém místě.
Náladu si ale spravil také v závodu TFA, na světových hrách zvaném jako Ultimate Firefighter. S nasazením všech sil si doběhl pro bronzovou medaili.

Pro Josefa Kroupu, velitele varnsdorfské směny C, to zdaleka nebyl první takový výlet.

„Před dvěma lety, v roce 2013, jsme ve stejném složení byli v irském Belfastu, za sebou máme také soutěžení v Jižní Korei či kanadském Vancouveru," říká Kroupa, který v závodu na horských kolech skončil kvůli nezaviněnému střetu s dalším závodníkem na pátém místě.

„Protože jednou závodit nestačí, postavili jsme také mezinárodní a doslova ultimátní štafetu," dodávají Kroupa se Šepsem. Vyplatilo se, doběhli na prvním místě.

Tři štafetové zlaté se tak rozhoupaly na krku Čechů, poslední obdržel jeden z nejlepších rakouských závodníků.

Zápas

Poslední člen soutěžní výpravy – Jan Hocko – také strojník a hasič profesionální jednotky z Varnsdorfu – šel jinou cestou než kolegové. Jako dlouholetý vrcholový zápasník se vzepřel soupeřům hned ve dvou stylech.

„I když volný styl zápasu není mým zaměřením, pustil jsem se do zahraničních kolegů s vervou a urval stříbrnou medaili," skromně komentuje první úspěch Hocko.

Následující řecko-římský zápas Honzovi vyhovoval více. Poté, co se soupeři doslova zamával a na žíněnce zatočil, užíval si stupně nejvyššího
– oceněn byl za svůj výkon zlatou medailí.

Byl to úspěch

„Takový úspěch jsme samozřejmě nečekali," svorně komentují členové zahraniční výpravy. „Tím více nás těší, že jsme město, kraj i republiku opět v zahraničí pořádně zviditelnili."

A další plány? Za dva roky se hasičské klání koná v Montrealu. A varnsdorfští hasiči už spřádají plány, jak se do Kanady opět podívat.