Jaká byla vaše cesta k hasičům?
U hasičů jsem asi 40 let. Začínal jsem už jako kluk v Novém Oldřichově, kde jsem vyrůstal. Pak jsme se přestěhovali do Skalice a tam jsem u hasičů pokračoval. A u sboru je i můj syn. Práce hasičů, dobrovolných i profesionálních, si cením. V každé obci jsou často nepostradatelní.

Jsou zásahy, na které nezapomenete?
Pamatuji si na pátrací akci po jedné babičce, která se ztratila. Celá vesnice byla na nohou. Naší jednotku povolali asi po dvou hodinách marného hledání a my jsme jí našli asi za čtvrt hodiny, jak sedí pod stromem. Velitel zásahu mi tehdy říkal, že to není možný. Že jsem musel vědět, kde je a nebo že měla lucernu a čekala na mě (smích).

Vyhlášené jsou vaše hasičské fontány, se kterou jste před dvěma lety pokořili Prahu. Jak na to vzpomínáte?
Byl to rozhodně životní zážitek. Hlavně si pořád cením té obrovské píle, disciplíny a zájmu všech zúčastněných hasičů. Sjela se tam celá republika a ti chlapi byli naprosto nadšení. Pak mi volal jeden starosta, že na jejich jednotku po příjezdu z Prahy čekala celá vesnice a byla tancovačka.

Co plánujete dál?
Tři velké fontány už se chystají. První bude v červnu na Hasičských slavnostech v Litoměřicích. Další proběhne na konci června Dni záchranářů v Liberci, kde se představí skoro všechny jednotky z kraje. Tam to bude veliké. A fontána bude k vidění i v září na hasičském festivalu na Kamencovém jezeru v Chomutově.

Teprve devítiletá Lucie Bláhová z Kamenického Šenova zachránila svou duchapřítomností maminku při autonehodě. Poděkovat jí během slavnostního ceremoniálu přišel i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Na snímku je Lucie se svou zachráněnou maminkou.
Školačka z Kamenického Šenova zachránila při nehodě maminku, zdravotní sestru