Dopravní auta, nejčastěji dodávky, využívají hasiči především tehdy, pokud zasahují u událostí, kde je potřeba větší počet lidí. „Auto využíváme například u povodní nebo u technických zásahů, u těch je to nejčastější,“ zmínil velitel jednotky dobrovolných hasičů z Horního Podluží Vojtěch Průša.

V této obci nyní hasiči jezdí 16 let starým Fiatem Ducato. Obec si jeho výměnu bude moci dovolit především díky dotaci. Od ministerstva vnitra dostane 450 tisíc korun, o dalších 300 tisíc požádalo Horní Podluží u Ústeckého kraje. „Jaké přesně to bude auto, bude jasné po soutěži, kterou budeme teprve vyhlašovat,“ řekl starosta Horního Podluží Petr Hoření. Tamní hasiči používají kromě dopravního auta také ještě malý náklaďák a tatru.

Nové dopravní auto plánují pořídit v Děčíně pro dobrovolné hasiče ze Starého Města. Mělo by vyjít na půl druhého milionu. Vyšší cena je mimo jiné dána tím, že Děčín chce kvůli terénu ve městě a jeho okolí koupit dodávku s pohonem na všechna čtyři kola. „Od roku 2007 používá jednotka Nissan Patrol, který má najeto 180 tisíc kilometrů. Auto je ale starší, bylo vyrobené v roce 1995,“ zmínil děčínský mluvčí Luděk Stínil, proč se radnice rozhodla pro koupi nového auta. 

Do současného vozu musí město investovat vzhledem k jeho stáří nemalé peníze na údržbu a opravy. Pokud se Děčínu podaří získat dotace od kraje i státu, pokryjí polovinu nákladů na pořízení auta. Druhou polovinu by pak město přidalo ze svého.

„Rádi dobrovolné hasiče takto podpoříme. Jsou pro nás důležití, zachraňují lidem majetky a životy. Je nutné si uvědomit, že hasiči nejen hasí, ale z 90 procent dělají spoustu jiné důležité práce. A dělají to dobrovolně, často ve svém volném čase. Proto si jich vážíme a na novou techniku jim rádi přispějeme,“ řekl primátor Děčína Jaroslav Hrouda s tím, že dobrovolní hasiči pomáhají městu například při zajištění různých akcí, na starosti mají také stavbu protipovodňových zdí.

Dohromady v Děčíně fungují čtyři sbory dobrovolných hasičů. Kromě těch ze Starého Města pomáhají také hasiči z Boletic, Horního Žlebu a Křešic. V novém autě by k zásahům měli vyjíždět také hasiči ve Verneřicích, jejich dodávka podle podkladů k žádosti vyjde na 900 tisíc korun. Doposud jezdí verneřičtí hasiči k zásahům buď v tatře nebo v přepravní avii. Další avii pak mají vybavenou plošinou pro práci ve výškách.

Dobrovolní hasiči vyjíždějí nejen na pomoc lidem v nouzi. Často pomáhají ve svých obcích s pořádáním nejrůznějších akcí nebo s některými pracemi, na které by si obce jinak musely najmout externí firmu.