Jedná se o dvojici moderních nástrojů od firmy Lukas, na rozdíl od těch starých jsou poháněny bateriemi. Hasič, který vyprošťuje osobu z havarovaného automobilu, tak má velkou volnost v pohybu. Nemusí řešit zapojení hadic, startování agregátu a při práci není nijak prostorově omezen.

Baterie vydrží několik desítek minut a do té doby vždy zraněnou osobu hasiči vyprostí. Pokud by zásah trval delší dobu, jednotka má náhradní baterie – lze je vyměnit během několika vteřin. Hydraulické zařízení lze v nouzi napájet i ze standardní zásuvky, tu mají hasiči na elektrocentrále.

Hydraulické zařízení za přibližně 400 tisíc korun lze využít nejen u dopravních nehod ale i u technických zásahů. Kombinovaný nástroj slouží pro stříhání a rozpínání, „nůžky“ pak poslouží při náročném odstraňování čehokoliv překážejícího.

Ilustrační foto
Nevydržely tíhu ledovky. Stromy padaly v celém kraji, také na Sněžníku

Hasiči v Rumburku své město vzorně reprezentují, minulý rok vyhráli IV. mistrovství České republiky dobrovolných hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Konalo se v Novém Městě na Moravě.

Jednotka v Rumburku vyjíždí k zásahům ve městě i jeho okolí do pěti minut, je zařazena v kategorii JPO II. Hasiči u požárů, dopravních nehod a jiných zásahů spolupracují s nejbližšími profesionálními jednotkami, tedy Varnsdorf a Šluknov. Samozřejmostí jsou i společné zásahy s jednotkami okolních měst a obcí.

Michal Šafus

V děčínské zoo řádili čerti
FOTO: První prosincová sobota proměnila děčínskou zoo v peklo