Už tři roky registrujeme zvýšenou kvalitu mládežnických týmu ve Šluknovském výběžku. Od roku 2008 totiž ve Varnsdorfu a okolí funguje Fotbalová akademie Šluknovského výběžku (FAŠV). Její zakladatel a člen rady FAŠV Zdeněk Heinzel, si takovou funkci pochvaluje. „Děkuju Vlastimilu Gabrielovi, že mi umožnil vykonávat takovou práci,“ spokojeně tvrdí.

FAŠV vznikla svým způsobem v roce 2008. „Já jsem v té době působil v roli asistenta u A mužstva Varnsdorfu. Po dohodě s Vlastimilem Gabrielem (ředitel FK Varnsdorf – pozn. autora) jsem vzal funkci šéfa mládeže. Uvědomil jsem si, že to má cenu dělat. Měl jsem zkušenosti s trénováním v Novém Boru a u dospělých se děly neskutečné věci. U mládeže to naštěstí tolik není,“ prozradil varnsdorfský funkcionář.
Jak čas ubíhal, fotbalová akademie přidávala na své kvalitě. „Postupně jsme společnými silami začali místní mládež zvedat. Prvním úkolem bylo spojení Varnsdorfu a Rumburku, postupně jsme chtěli převést do akademie všechny děti. To vše sebou přineslo různá úskalí. Mezi Varnsdorfem a Rumburkem panovala velká rivalita a nebylo jednoduché tyto kluby dát dohromady, byť u mládeže. Dokonce i někteří rodiče proti tomu zbrojili. Naštěstí se to uklidnilo,“ oddechl si Heinzel.

Vývoj mládeže byl patrný, postupně se začaly hrát vyšší soutěže. Letos se ve Varnsdorfu můžeme těšit na ligové soutěže.
„Za tři roky se nám povedl husarský kousek. Byli jsme klub, který hrával I. A třídu a nyní jsme na špičce krajských soutěží. Navíc díky reorganizaci mládeže, kterou provedl ČMFS, jsme získali střediska mládeže. Tudíž žákovské týmy budou hrát první ligu, celek U 19 uvidíme ve druhé dorostenecké lize. Pevně věřím, že v dohledné době přesvědčíme svaz a budeme mít střediska i pro kategorie U 17 a U 16,“ doufá v další postup akademie fotbalový činovník.

Celý smysl FAŠV je zcela jasný – poctivá výchova dobrých fotbalistů. „Naším cílem je vychovat jednoho hráče ročně pro FK Varnsdorf. Také bychom chtěli držet okolní kluby, jako je Vilémov (divize), Rumburk a Šluknov (I. A třída) nebo Horní Podluží (I. B třída). Týmy jsou pak závislé na kvalitní mládeži v okolí. To je naše krédo. Nese to s sebou samozřejmě různé potíže. Někdy vázne komunikace s klubem a existují další problémy. Ovšem hrany se začínají obrušovat a vytváří se spolupráce,“ věří Heinzel v lepší časy.

Finance. To je v současné době velmi skloňované slovo. Jak je to v akademii? „Bohužel podpora státu a obcí není valná. Vyzdvihl bych spolupráci s MÚ v Rumburku. Ten nám vždy vychází vstříc, snaží se nám pomoci i ekonomicky. Bohužel tak dobře už na tom nejsme s městem Varnsdorf. Věřili jsme, že přesvědčíme radnici, je to vlastně reprezentace města. Musím přiznat, že některé přísliby už máme, zlepšení spolupráce se rýsuje. Hlavní finance získáváme od firmy TOS Varnsdorf, bez ní by to snad ani nešlo. Ale firmy by nám měly dělat takovou peněžní nadstavbu, základní výdaje bychom měli pokrýt pomocí státu a obcí. Máme tady přes 270 dětí, je to vlastně tak trochu pedagogická činnost. Rozpočet nás přijde na 2 miliony Kč a někdy je katastrofické to naplnit,“ popsal veškerá fakta.

Skoro 300 dětí má pod sebou celá akademie. To už je slušný počet. „Registrujeme 14 týmů, včetně pobočky v Horním Podluží. Ještě jsou tři předpřípravky, ale ty zatím hrají jen turnaje. ČMFS vymyslel členské příspěvky, je to dobrá cesta,“ upřesnil Heinzel.

Velký počet mladých nadějí – k tomu je potřeba mít odpovídající prostor. „Samozřejmě máme k dispozici sportovní areál v Kotlině, dále vojenské hřiště, jednáme o možnosti sportovat v městské hale. Dále využíváme sportoviště v Rumburku a Jiříkově, kde jsou také výhodné podmínky. Dále to je Horní a Dolní Podluží a zapomenout bych nechtěl ani na Jiřetín pod Jedlovou,“ vyjmenoval vedoucí mládeže všechny dostupné destinace.

Nově se budou hrát také ligové soutěže. Jaké cíle v nich mají jednotlivé týmy? „Už jsem to tady předeslal, že hlavním cílem je výchova mládeže. Je dobře, že v současném modelu soutěží se už netlačí tolik na výsledek. V ligových soutěžích chceme hrát důstojnou roli, abychom nebyli pro ostudu a nedostávali velké příděly. Nějakou dobu to potrvá, přeci jen nyní proti klukům nastoupí takové týmy jako je Sparta, Slavia či mládežnicky úspěšný Hradec Králové. Chtěli bychom tady kluky co nejdéle udržet, aby nám neutíkali do Teplic, Jablonce či Liberce. Měli bychom dosáhnout toho, aby v domácím prostředí měli možnost hrát kvalitní soutěže,“ vysvětluje Heinzel.

Pro vykonávání takové funkce se musíte připravit, že vám práce zabere hodně času. „Já jsem za tuto funkci strašně rád. Už od 30 let, kdy jsem skončil s aktivním fotbalem, tak jsem hned dělal funkcionáře. Moc mne potěšilo, když mi Vlastimil Gabriel tohle nabídl. Vážím si ho, je to férový člověk, i když se to někdy poslouchá špatně, tak to sedí. On mi otevřel prostor a ruce, mohl jsem si vlastně dělat vše, co jsem chtěl. Máme tady minimální rozpočet na druhou ligu, děláte vlastně 24 hodin denně. Volají vám sekretáři, rodiče, ředitelé mládeže nebo samotní trenéři. K tomu ještě děláme webové stránky. Po sezóně nám práce nekončí. Řešíme registrace, nové přestupy a hostování. Po pěti letech jsem se dostal letos s rodinou na týden na dovolenou. Mám dvě malé děti a už jsme to všichni potřebovali. Hrozně mi to pomohlo. Sám ještě podnikám, tuhle funkci vlastně jakoby vykonávám po práci. Chceme to dělat dlouhodobě a aby to pokračovalo stále dál,“ vychrlil všechny povinnosti ředitele mládeže.

Akademie také registruje jednu novinku na postu trenéra těch nejmenších. „Od 1.7.2011 nastoupil Martin Hamada, který se bude starat o kategorii přípravek a žáků. Věříme tomu, že rozšíří naše řady a přispěje ještě ke kvalitnější práci s mládeží,“ připomněl Heinzel.

„Rád bych poděkoval všem, kteří s námi spolupracují, nechtěl bych zapomenout na současného předsedu FK Rumburk Jaroslava Trégra. Spolupráce s Českou pojišťovnou, Mucos Pharma CZ, která nám pomáhá s prevencí při léčbě zranění prostředky Wobenzym a Prevenzym. Snažíme se postupně dát dětem ty nejkvalitnější služby. Věřím, že do budoucna budou státní instituce přívětivější. Poděkování patří také všem rodičům. Pevně věřím, že se výsledky dostaví a my budeme mít jednou celý A tým postavený z vlastních odchovanců,“ dodal Heinzel.