V Děčíně už pět let funguje Fotbalová akademie Petra Voříška Děčín. A její prezident, mistr Evropy do 21 let, vítěz ligového titulu se Spartou Praha, si dosavadní činnost akademie pochvaluje. „Není náhoda, že nás zmiňují na různých seminářích po celé republice, že to v Děčíně děláme dobře. Musíme si toho vážit," má jasno Voříšek.

Petře, vaše akademie funguje pět let. Jak hodnotíte její dosavadní činnost?
Máme za sebou pět let… neuvěřitelně to letí. Musím přiznat, že nadšení trenérů, rodičů a lidí, co fungují okolo akademie, je obrovské. A za to jim moc děkuji, bez vás by to nešlo! Není náhoda, že nás zmiňují na různých seminářích po celé republice, že to děláme dobře. Musíme si toho vážit a pokračovat ve stejném duchu.

Prosadili se někteří hráči, kteří prošli akademií, v silnějších klubech?
Nechci, aby ten, koho nebudu jmenovat, byl naštvaný. Největší odezvy máme 
z Teplic. Máme zprávy, že kluci, co tam přišli od nás, patří k těm lepším. Jmenovitě je to Matyáš Korselt a Matyáš Lána. Jsou příkladem pro všechny, zde je vidět, že když budou makat, mohou se někam dostat. Pro nás je to perfektní vizitka, z toho žijeme dál. Je super, že jsme kluky dobře připravili, na to jsem pyšný. A byl bych moc rád, kdyby to kluci dotáhli co nejdál 
a pak si vzpomněli, že začínali právě u nás v akademii.

S jakými kluby máte nejužší spolupráci?
Nejvíce spolupracujeme právě s Teplicemi a také Ústím nad Labem. Vyloženě je to na rodičích, co si vyberou. My jim můžeme maximálně něco doporučit. Někdy se ozve Liberec. To jsou i pro rodiče nejschůdnější kluby, co se týče cestování.

Máte před sebou s dalšími lidmi z vedení nějaký konkrétní cíl?
Sezóna 2016 bude jako vždy stejná. Určitě bude více individuálních tréninků, o které se budou starat Roman Stružinský a Vráťa Lána. Jsou to kluci, kteří mají obrovské zkušenosti s trénováním. Je potřeba, abychom posunuli kluky o kousek dál, a tím i celou akademii. Ještě jedna důležitá věc. Když jsme s Romanem akademii zakládali, tak jsme kladli důraz na to, aby kluci uměli všechny kličky, nebo dokázali projet celé hřiště. Individuální dovednosti jsou určitě důležité, ale teď je potřeba v nich probudit tu pravou lásku 
k fotbalu. Aby si našli k tomuto sportu ten pravý vztah, byli nadšení a zlepšovali se. To je nejdůležitější.

Jak vůbec aktuálně vypadá spolupráce s FK Junior Děčín, do kterého odcházejí vaši hráči?
Máme s panem Tylem (vedoucí FK Junior Děčín) smlouvu. Kluci tam odcházejí v 11 letech, pokud nemají nabídku z jiného klubu. Je samozřejmě škoda, že se v Děčíně nehraje vyšší soutěž. Pozitivem je, že se dvěma ročníky přešli do Junioru Děčín i trenéři. Jde o Pepu Štercla a také Martina Nácara s Miroslavem Kolihou. Je dobré, že kluci nejdou do neznámého prostředí. Využíváme umělou trávu v Děčíně, což je v zimě k nezaplacení. Za to Junioru děkujeme.

Jak velký problém je to, že se v Děčíně hraje I.A třída?
Je otázka, jestli to kluci řeší. My jsme to řešili; když se tady hrála třetí liga, tak jsme podávali míče a hltali hráče. To tady hrozně chybí. Pevně věřím, že se to do budoucna změní. Samozřejmě by to pro akademii bylo lepší, Děčín si zaslouží vyšší soutěž. Zaslouží si to i fanoušci. Nevím, co by tomu teď aktuálně pomohlo. Věřím, že kluci, co zůstanou 
v Děčíně, se na fotbal nevykašlou a třeba dospělý fotbal vytáhnou trochu výš.
Co trenérské komando v akademii. Jak to aktuálně vypadá?
Každý trenér má u nás C licenci, někteří si dodělávají B licenci. Je ale pravda, že by se nám pár dalších dobrých trenérů hodilo. Musí být ale zodpovědní a musí je to bavit. Teď máme patnáct lidí a já jsem na to pyšný.

V akademii hraje i váš syn. Jak se vám líbí?
Je brzo na to, abych to hodnotil. Je ještě malý a navíc drobný. Potřeboval by zesílit. Mě ale hodně těší, že ho fotbal baví a má k němu vztah.

Teď trochu odbočíme. Jak se vám líbilo letošní EURO v podání české reprezentace?
Co na to říct? Asi každého mrzí, jak to dopadlo. Realita je ale taková, jiný materiál prostě nemáme. Je ale vidět, že našim hráčům chybí konfrontace se špičkovými kluby. Pak na to přijde a oni se strašně diví. Ale stačí se podívat, když někdo kývne na zahraniční angažmá, tak většinou vyhoří. A pak je rád, že vrátí zpátky zpět do naší ligy. Prostě na to nemáme.