Svěřenci trenéra Pavla Horáčka nakonec skončili na čtvrtém místě, cíle klubu ale byli přeci jen vyšší. „Nechceme být alibisty, a i když se nám jaro mimořádně povedlo, postupový cíl jsme nesplnili," má jasno vedoucí klubu Miroslav Tyl.

Junior Děčín skončil na čtvrtém místě. Jak jste byl spokojený s konečným umístěním?

Před sezónou jsem říkali, že chceme návrat do krajského přeboru. Nechceme být alibisty, a i když se nám jaro mimořádně povedlo, cíl jsme prostě nesplnili.

Škoda nepovedeného podzimu. Stála za tím například špatná souhra mužstva a absence starších hráčů?

Na podzim jsme porazili všechny přední týmy tabulky. Bohužel jsem ztráceli s těmi, kteří byli pod námi. Porážky ve Velkém Šenově, kde proti nám nastoupila polovina Vilémova, v Hostovicích a v Rumburku nás stály devět bodů. A ze čtyř penaltových rozstřelů jsme vyhráli také pouze jeden. Takovou ztrátu jsme jen těžko mohli dohonit. Na podzim za nás nastupovali opravdu převážně mladí hráči, kteří jsou šikovní, ale někdy chybují. Potřebují ještě čas, ale jsme za ně rádi.

Které zápasy se vám v sezóně nejvíce povedly a na které byste nejraději zapomněl?

Opravdu povedené zápasy byly proti postupující Brné a domácí zápas proti Jílovému. Tragédií byl již zmiňovaný zápas v Hostovicích. Špatně jsme hráli i v České Kamenici.

Vy jste dokázali dvakrát porazit postupující Brnou a nastřílet jí sedm branek. Myslíte si, že zaslouženě vyhrála I.A třídu?

Zápasy s lídrem byly pro nás motivující. Brná měla zkušené mužstvo, a tak jsme měli z vítězství samozřejmě radost. Zvláště z domácího zápasu, kde za nás nastoupili čtyři dorostenci. Postoupila zaslouženě, i když je to uměle postavené družstvo založené na placených hráčích.

Kdo byl podle vás tahouny celého týmu?

Na jaře byla znát dobrá hra obrany, do které se vrátil Stach a přišel zkušený Florián a Drahoňovským. Když potrénoval Gaher, tak byl výborný. Samostatnou kapitolou je Murdych. Talentovaný hráč, ale bez vůle a někdy i chutě do hry. I přesto byl nejlepší střelec. Dařilo se i Bílkovi. Veliký pokrok udělal v brance Marek Smutný. Jako dorostenec posbíral zkušenosti v krajském přeboru dospělých a dnes patří k oporám.

Bude se přes letní pauzu měnit hráčský kádr?

V kádru dojde opět k výrazným změnám. V účinnost vstoupil nový přestupní řád, který umožnil nezřízený volný pohyb hráčů. Některé děčínské kluby toho bez jakéhokoliv jednání s námi využily a nahlásily volný přestup osmi hráčům. Toto zcela nekorektní jednání zcela logicky zhorší vzájemné vztahy. To ale bude celorepublikový problém. Musíme říci, že kvalitativně nám bude chybět střelec Murdych, který odchází do Unionu Děčín. Dále také talentovaný mladý Vait, který jde do Jílového. Ostatní hráče určitě nahradíme. Do Vilémova se vrací Viktor Bílek. Do kádru přecházejí nastálo čtyři dorostenci. Ze Svádova přichází šikovný Přibyl a mladý útočník Pittner. Do přípravy přijdou dva končící dorostenci z Ústí. Dojednává se příchod Teplického útočníka Lukáše Husáka, který působil v Německu. Dál chceme pracovat s mladými hráči, kteří mají zájem.

Kdy začnete letní přípravu a jak bude vypadat?

Přípravu začínáme 26. července na Máchovce, ale již 3. srpna hrajeme pohár s Vilémovem. Dále máme domluveny přátelské zápasy s celky hrajícími krajský přebor. Česká Lípa, Skalice a Krupka. Generálka bude 20. srpna ve Šluknově. První mistrovské utkání sehrajeme o týden později v Jílovém.

Končí hostování. Nebude to pro vás nějaký problém?

Hostování není náš problém. Hrajeme s našimi hráči.

Co pozice trenéra? Zůstává Pavel Horáček?

Trenér zůstává. Jaro se nám povedlo. Dělat trenéra ve výkonnostním fotbale není nic jednoduchého. Pracujete s hráči, kteří musí chodit do práce a mnozí z nich nemají ambice. Některým chybí zodpovědnost a bohužel i elementární slušnost. Doba je jiná. Talentovaní fotbalisté odcházejí do Teplic a Ústí nad Labem. Cizí hráči natahují ruce a o ty ani nestojíme. Většina našich soupeřů nám závidí možnost doplňovat celek vlastními odchovanci. Na duhou stranu posloucháme kritiku, „jak to hrajeme". Jsou to však lidé, kteří o fotbale neví nic. Nikdy jsme se nepasovali do role spasitele kopané v Děčíně. Jsme smíření s tím, že budeme hráče vychovávat a budou nám je brát kluby, které nejsou schopny vychovat své vlastní fotbalisty.

Jak jste byl vůbec spokojený s výsledky mládežnických týmů?

Tady panuje maximální spokojenost. Mladší dorost vyhrál přebor, starší skončil na čtvrtém místě. Starší i mladší žáci skončili třetí v kraji. O naše kluky je zájem v ligových Teplicích a Ústí nad Labem. Mládež je pro nás prvořadá. Je to především práce obětavých trenérů. Samozřejmě nelze opomenout podporu města Děčína, bez které by byla naše činnost nemyslitelná a za kterou děkujeme.