Rodák z Děčína, Tomáš Fichtner, toho už zažil hodně. A není se čemu divit, Fichtner totiž se závodně angažuje hned ve třech sportovních odvětví – futsal, sálová kopaná a fotbal. Naposledy mu na krku přistála stříbrná medaile z ME v sálové kopané a ten samý kov ze „sálovkářské" ligy mistrů.

„Všechny tři sporty zvládám, jelikož se časově nekryjí. A když už se tak stane, vždy se dá domluvit," říká Fichtner.

Jen pro pořádek: fotbal hraje za Jiskru Modrou (krajský přebor), futsal válí v pražské Slavii (nejvyšší soutěž) a v sálové kopané nastupuje pod hlavičkou celku Chemcomex Praha (nejvyšší soutěž).

Tomáši, kde a kdy jste začal fotbalem, futsalem a sálovkou. Kdo vás k těmto sportům vůbec přivedl?
S fotbalem jsem začínal v 6 letech v FK Pelikán Děčín, nyní FK Junior DC, po předchozí zkušenosti s karatem, kde mě to moc nebavilo. Futsal jsem poznal v 16 letech, kdy mě dotáhl na zápas Bělé můj kamarád Pavel Trnka, a hned se mi tento sport natolik zalíbil, že jsem už u něho zůstal. Se sálovkou to bylo zhruba podobné jako s futsalem.

Když jste začínal, vybaví se vám některý trenér?
Největší vliv na mě měli tři trenéři, v přípravce to byl pan Petříček, v žácích to byl pan Dvořák, pod kterým jsme postoupili do žákovské ligy, a v dorostu pan Hrdlička, pod kterým jsme hráli asi jeden z nejlepších dorosteneckých fotbalů v Děčíně, co se kdy hrál.

Jakých největších úspěchů jste dosáhl?
Co se týče fotbalu, tak to už je zmíněný postup do žákovské ligy, zařazení do výběrů ročníku 88 a nabídky k přestupu do Teplic a Slavie. Co se týče futsalu, tak zatím za největší úspěch považuji, že hraji pravidelně 1. ligu, a v sálovce jsem zatím dosáhl největších úspěchů, kde jsem se stal mistrem Evropy do 21 let, následně jsem s „A" reprezentací získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v Rusku a účastnil jsem se také mistrovství Světa v Kolumbii, na klubové scéně v dresu Chemcomexu Praha jsem se stal 2x mistr České republiky, vítěz Poháru UEFS a druhé místo v Lize mistrů v Rusku.

Všechny sporty jsou si podobné, který z nich vás nejvíce baví?
Na každý zápas se těším stejně, nedělám v tom rozdíly. Ale je pravda, že hrát před 100 (fotbal) nebo 6 000 (MS v Kolumbii) diváky je rozdíl a na takový zápas se hecuje snáze.

Jak vše dokážete skloubit časově a finančně?
Zatím to zvládám, jelikož fotbal většinou končí, když začínají futsalové a sálovkářské soutěže, občas to zasáhne do přípravy, ale vždy se dá rozumně domluvit. Co se týče financí, vše máme pokryté.

Má Tomáš Fichtner čas i na nějaké jiné koníčky?
Jako u každého, tak i u mě zbytek volného času vyplní kamarádi, internet, filmy a odpočinek.

Hrával jste už několikrát v reprezentačním dresu. Jak na tyto zápasy vzpomínáte?
Pro mě to je sportovní vrchol, který už asi nejde překonat, to bychom museli vyhrát MS a to v dohledné době je nereálná představa. S reprezentací jsem prožil mnoho úspěchů a doufám, že ještě prožiji, utvořila se skvělá parta kluků, kde starší kluci nás mladší, co jsme přišli z repre „21", vzali mezi sebe bez problémů. S reprezentací jsem měl možnost poznat kulturu jiných zemí, ač to byla Kolumbie nebo Rusko.

Zažil jste změnu, když jste přestoupil do futsalové Slavie. Jak se vám tam líbí?
Tato spolupráce vznikla na určité spolupráci  Chemcomexu a Slavie, mám prodloužené hostování do konce sezóny. Jsem rád, že to je zrovna Slavie, důležité pro mě bylo, že to je klub, který sídlí v Praze, po předchozí zkušenosti už se mi moc nechtělo dojíždět, proto jsem odmítl některé jiné nabídky. Zatím se nám nedaří tak, jak jsme si představovali, je to běh na dlouho trať, tým se dával na poslední chvíli dohromady a je to znát, ale snad jsme to včera zlomili (výhra v Plzni 6:4) a začne to klapat.

Ve kterém sportu se vám nejvíce daří?
Těžko říct, snažím se, aby se mi dařilo v jakémkoliv sportu, nerad prohrávám. Fotbal hraju nejdéle, tak z tohohle hlediska říkám, že tam se mi asi daří nejlépe, ve futsale a v sálovce se mám stále co učit.

Jistě máte ale i klasické zaměstnání a máte vystudováno…
Vystudoval jsem SŠ v Teplicích, obor Managment obchodu, v Praze pracuji v UJP PRAHA a. s. na pozici referenta defektoskopie.

Máte nějaký sportovní vzor?
Když jsem byl mladší, můj  vzor byl Rivaldo, skvělý hráč! Teď už se spíše podívám na dobrý fotbal v podání Manchesteru United.

Jak byste popsal postavení fotbalu, futsalu a sálovky v Česku vzhledem k ostatním sportům?
Fotbal vyčnívá na těmito sporty a vždy bude, je to sport číslo jedna u nás. Futsal hodně těží, že je pod hlavičkou FAČR, takže sponzory a mediální stránku věci má zařízenou a z toho vyplývá, že je dále než sálovka. Je skvělé, že ČT4 Sport začíná více zařazovat futsal do svého programu. Sálovka zatím zaostává za futsalem, nemá tak silné zázemí, ale každým rokem se to zlepšuje, přenosy z vrcholových akcí pravidelně běží živě na internetu.

Jak často se vůbec dostáváte do Děčína?
Do Děčína se moc často nedostanu, když nepočítám, že přijedu jen odehrát zápas za Modrou, abych tu pobyl víkend, to se mi moc poštěstí, řekl bych že jeden až dva měsíce si tu víkend užiji. K Děčínu jako svému rodnému městu mám vřelý vztah, stále tu mám spoustu kamarádů a skoro celou rodinu, ale teď jsem v Praze a jsem tu naprosto spokojený.

Letošní úspěchy T. Fichtnera
2. místo na ME v Brestu – sálovka
2. místo v Lize Mistrů  v Otrokovicích
Nejlepší střelec celostátní ligy v sálovce
Nejlepší útočník celostátní ligy
v All stars týmu celostátní ligy