Rodák ze Slovenska své rozhodnutí včas oznámil řediteli klubu Vlastimilu Gabrielovi. Kam povedou jeho další kroky? „Sice ještě nemám smlouvu, ale s Hradcem Králové jsme ústně domluveni,“ prozradil v rozhovoru pro týdeník Děčínsko.

Nepřemlouval vás Vlastimil Gabriel, abyste zůstal?
To určitě ne (smích). Pan Gabriel nikoho nepřemlouvá, to je jeho zásada. Platí to pro trenéry i hráče. Nikdy jsme nikomu nebránili, aby odešel. Jsou s tím spojené určité věci, není potřeba bránit osobnímu štěstí. Takový je někdy fotbalový život. Bylo to moje vlastní rozhodnutí, svou roli sehrál i čas s rodinou. Osobně se mi těžce odchází. Dostal jsem novou výzvu, na Varnsdorf budu vzpomínat pouze v dobrém. Pro negativní vzpomínky není důvod.

Kdy jste vedení klubu oznámil své rozhodnutí?
S panem Gabrielem jsem o tom mluvil zhruba na začátku května. Chtěl jsem, aby měl dost času na to, najít nového trenéra.

Můžete tedy prozradit, kam povedou vaše kroky?
Teď už to říct můžu. Před třemi týdny jsem měl konkrétní sezení s Hradcem Králové. Smlouvu podepsanou nemám, ta stávající mi běží ve Varnsdorfu. Takže asi tak.

Sezonu jste zakončili na jedenáctém místě. Jaká podle vás byla?
Rozhodně bych ji nehodnotil negativně. Nebude řešit, co by kdyby, realita je jasně daná. Ale kdybychom měli o čtyři body více, tak jsme osmí. Ten bodový rozdíl v tabulce byl nepatrný. Bavíme se stále o tom samém, příležitost dostávali hráči, kteří před sezonou přišli. A opět to byli mladí hráči na hostování z prvoligových klubů. Novému týmu trvalo, než se sehrál. Byl to takový turbulentní ročník.

Jak to myslíte?
Úvod sezony nebyl dobrý, konec podzimu naopak výborný. Jaro bylo prakticky totožné. Největším problémem pro nás v jarní části byly terény. Na kvalitním přírodním trávníku jsme začali trénovat koncem dubna. Ten tréninkový proces je pak hodně složitý. Před hráči musím smeknout, podmínky pro trénování byly prostě složité. To byl nejzásadnější problém. Zápasy pak vypadaly tak, jak vypadaly.

Na druhou stranu jste poslední čtyři zápasy neprohráli a vyválčili osm bodů.
Myslím si, že vše se zlomilo v utkání proti Ústí nad Labem. To se nám povedlo zvládnout a na hráčích jsem viděl daleko větší sebevědomí. Tady se vytvořila nejsilnější víra v to, že se zachráníme.

Během dubna jste museli sehrát osm zápasů. Nebyl to pro hráče problém?
Nejsem zastánce toho, když někdo řekne, že má hodně nabitý program a je to náročnější. Pro mě je to jen alibi. Profesionálně trénovaný hráč by měl být schopen sehrát každý třetí nebo čtvrtý den mistrovské utkání. Svou roli hraje také šířka kádru. My jsme to zvládli nadstandardně, únava se projevila snad jen při domácím zápase proti Opavě. Já osobně v tom ale neviděl problém, to samé jsem se snažil hráčům vtlouct do hlavy. Pro nás to navíc nebyla novinka, jednou se nám to už stalo.

Z Varnsdorfu odcházíte už potřetí. Byly všechny odchody stejné?
Určitě ne, každý odchod byl jiný. Poprvé to bylo, když jsme vykopali postup do první ligy, podruhé to bylo absolutně nečekané, když se v zimě ozval Jablonec. Během týdne se všechno změnilo. A tentokrát se vše seběhlo po důkladném vyhodnocení. Mohl jsem jít pracovat do mládežnické akademie, krom Hradce byl ve hře ještě jeden tým. Pro mě bylo nejtěžší rozhodnutí to, pro jakou cestu se rozhodnout. Nebylo to nic jednoduchého. Věřím, že jsem se všemi jednal otevřeně a upřímně. Nechtěl jsem chodit okolo horké kaše.

V další sezoně přijedete s Hradcem do Varnsdorfu jako soupeř. Jak těžké bude sedět na lavičce hostí?
Pár lidí mně řeklo, že budu stejně trénovat opět ve druhé lize. Budu se opakovat, že Hradec Králové je klub s velkou historií a tradicí. Až budeme hrát ve Varnsdorfu, tak v tom nevidím žádné negativní věci. S fanoušky jsem nikdy neměl problém.

I když už to není otázka pro vás, přesto se zeptám. Myslíte si, že by měl Varnsdorf posílit?
Máte pravdu, není to otázka pro mě (smích). Posílit musí každý tým, třeba i Real Madrid. Ta letní obměna bude asi letos jedna z nejtěžších. Ti kluci, kteří už jsou starší, budou jednat o prodloužení smlouvy. Zhruba 70 % hráčů je tu na hostování, to už je takový klasický koloběh. Otázkou je, jakého trenéra pan Gabriel vybere, jaké typy hráčů mu budou sedět. Naštěstí má pan Gabriel na hráče výborné oko. O jejich budoucnost strach nemám.

Obránce Petr Zieris po šesti letech opouští Varnsdorf

Varnsdorf - Po odchodu trenéra Frťaly se s Kotlinou loučí také stoper Petr Zieris. Devětadvacetiletý obránce s FK Varnsdorf neprodloužil smlouvu.

„Smlouva mi končí 30. června. Po dlouhém váhání jsem se rozhodl po této sezoně skončit. Ve druhé lize si člověk nevydělá tolik, aby zajistil rodinu, ale spíš žil v nějakém standardu a stejně jednou řešil, co bude. S rodinou se budeme vracet do Trutnova, odkud pocházím. Dám si chvíli čas na rozmyšlenou, řeším práci, nějaký fotbal tam kolem. Uvidí se,“ přiznal Petr Zieris.

Na varnsdorfskou štaci bude vzpomínat jenom v dobrém. „Ve Varnsdorfu jsem strávil nejdelší fotbalový kus mého života. Našel jsem tam takovou svou druhou rodinu, spoustu kamarádů, se kterými jsem prožil největší milníky ve svém životě. Ať to byla svatba, narození dítěte a spousta dalších věcí, které se nikdy nikam nedostanou. Fotbalově jsme zažili všechno.,“ dodal na závěr rodák z Trutnova.