Z děčínského okresu se v české reprezentaci objevil Josef Zoser (Jiřetín pod Jedlovou) a Pavel Svoboda (Lipová). Starosta Lipové byl dokonce  vyhlášen nejlepším hráčem II. ročníku fotbalové akce. „Celá akce byla parádní, hlavně organizace se tady v Polsku povedla. Vlastně od samotného příjezdu jsme se nemuseli o nic starat. Ubytování, příjezdy a odjezdy na zápasy, prostě to nemělo chybu. Poláci to asi také brali za jakousi organizační generálku na letní mistrovství Evropy," chválí organizátory Josef Zoser, starosta Jiřetína pod Jedlovou.

Zoser má za sebou sedm let aktivní kopané ve Slovanu Varnsdorf. „Původně se mělo hrát i na Ukrajině, ale nakonec se hrálo jen v Polsku, kde se mezi sebou utkalo deset týmů," pokračuje Zoser. Hrálo se systémem 2 x 30 minut na malé hřiště (6+1 brankář). Čeští starostové sehráli celkem šest utkání a vedli si nadmíru dobře. Všechny své zápasy vyhráli s celkovým skóre  32:6. Ve finále vyzvali Slovensko a přejeli ho jednoznačně 4:1. „Měli jsme asi nejvyrovnanější tým. Na každý post byli zhruba tři náhradníci, takže jsme mohli často a hlavně kvalitně střídat. Například s Německem a Itálií jsme sice prohrávali, ale právě naše početnější a vyrovnanější sestava utkání otočila. Ve finále jsme Slovensku nedali šanci. Jen jsme se špičkovali, že porazíme Slovensko i v hokeji. To ale nevyšlo. V tu chvíli to ale vůbec nevadilo," usmíval se jeden z mistrů Evropy.

Systém se oproti rakouskému mistrovství, které se konalo před čtyřmi lety, změnil. Předtím se oba poločasy hrály o deset minut méně. „Také byly vyrovnanější výsledky, takže jsme čekali tuhý boj. Ale nakonec jsme turnaj zvládli hravě," přiznává Zoser.

Na turnaji se objevilo v kádru Česka celkem dvacet starostů. Deset bylo z Čech a deset z Moravy. „Pikantní na tom je, že jsme byli starostové obcí pod dva tisíce obyvatel. Nebyl to záměr, ale prostě to tak vyšlo," vysvětluje starosta z Jiřetína pod Jedlovou.

Oslavy novopečených šampionů prý byly velké. Však se také není čemu divit. „Oslavy bych přirovnal k roku 1972. Tehdy jsme s Varnsdorfem postoupili do třetí ligy a náležitě to oslavili, tady to bylo hodně podobné. Užili jsme si to, to se nebojte," dodává Zoser.

Výsledky českého týmu:
Rakousko 11:1, Ukrajina 3:0, Německo 3:1, Polsko 6:2, Itálie 5:1
Finále:
Česko – Slovensko 4:1