V zimě se nečekaně vrátil ze Slovanu Liberec do svého domovského Varnsdorfu. V brance se střídal s Miroslavem Samoelem, ve druhé lize nakonec Severočeši brali dvanácté místo.

To je pro ně nejhorší umístění od sezóny 2010/11. „Po skvělé sezóně přišly dva horší ročníky. Ale má to svou logiku," zdůraznil rodák z Kounova, který už se těší na benefiční utkání. To se bude hrát ve Varnsdorfu v pátek 9. června od 17.00.

Radku, dvanácté místo je po Varnsdorfu druhým nejhorším umístěním v rámci druholigové soutěže. Jak to hodnotíte?
Myslím si, že s dvanáctým místem není spokojený nikdo. Ať už hráči, trenéři, tak vedení klubu.

Chvilku jste bojovali až o záchranu, kterou jste si zajistili dvě kola před koncem. Asi to nebylo moc příjemné, co?
Hrát o záchranu není nikdy jednoduché. Vždy, když šlo do tuhého, tak jsme zabrali a ty důležité zápasy zvládli. V jarní části jsme se mohli hlavně opřít o domácí zápasy.

Po (ne)postupové sezóně přišly dva horší roky. Čím to?
Je to tak, po skvělé sezóně přišlo chudší období. Ale má to logiku. Důležití hráči odešli, na jejich místo přišli jiní. A ti, co přišli na jejich posty, je prostě nedokázali nahradit. Ono je těžké nahradit třeba Radima Breiteho, který vyniká v první lize. Nebo Láďu Martana.

Jaké jste měl pocity z posledního půl roku ve Varnsdorfu?
Já sebe nikdy nehodnotím. Ale je pravda, že už jsem zažil daleko lepší sezóny.

Uvidíme vás i v další sezóně v brance Varnsdorfu?
Mám tu smlouvu ještě na jeden rok. Takže zůstávám.

Co říkáte na postupující do první ligy a sestupující do třetí?
Olomouc si to jednoznačně zasloužila, o tom žádná. To druhé postupující místo jsem přál Opavě. Bohužel ale Ostrava byla prostě o ten jeden bod lepší. Co se týče sestupu, tak Prostějov to měl spočítané na podzim, kdy uhrál opravdu hodně málo bodů. Vítkovice za to, co předváděly na jaře, si záchranu zasloužily. Jsem za to rád i díky Ivanu Kopeckému, který je trénuje a u nás kdysi působil v roli asistenta. Bohužel to padlo na Frýdek-Místek. Sestup nikomu nepřeji, musí to být hrozný pocit. Doufám, že to nikdy nezažiji.

Myslíte, že byste do další sezóny měli posílit?
Tohle není otázka na mě. Ale většinou by po horších sezónách měly přijít nějaké změny. Nechme se překvapit.

V pátek 9. června vás čeká benefiční utkání proti staré gardě…
Největší zásluhu na tom, že se to vůbec uskuteční, má pan Radčuk ze staré gardy a také Radim Breite. Z jejich hlav ten nápad vzešel. Postupně se k nim přidalo více lidí, kteří zařizují, co je potřeba. Ale těm dvěma patří největší dík.

Setkáte se s bývalými spoluhráči. Těšíte se na někoho speciálně?
Já se těším na všechny kluky, kteří už nejsou ve Varnsdorfu. Měli by dorazit vlastně všichni, co tu zažili postup. To jen dokládá, jak skvělou a výjimečnou partu jsme tu měli. Kluci si kvůli tomu měnili plány na dovolenou. Je prostě vidět, že se k nám všichni rádi vrací.

Peníze z tohoto utkání věnujete do speciální školky, se kterou dlouhodobě spolupracujete. Jak se tobě zamlouvá vztah sportu a charity?
S touto školkou spolupracujeme už několik let. Myslím si, že to je krásná věc. Sport a charita k sobě prostě patří. A my jsme rádi, že můžeme také přispět.

Jak byste nalákal fanoušky na již zmíněné benefiční utkání?
Tak kromě skvělých fotbalistů, kteří dorazí, se mohou těšit na bohatou tombolu, kde bude řada zajímavých věcí. Jako třeba podepsané kopačky Milana Baroše nebo kluků z mistrovské Slavie. Já jen doufám, že mě kluci nechají zahrát i v poli, abych také dal za Varnsdorf jednou v životě gól (smích). Ale na druhou stranu by mně to byli schopni hned spočítat. A musel bych za ten gól ještě něco zaplatit (smích).