Asi nejznámější letní posilou Varnsdorfu je osmadvacetiletý brankář Miroslav Samoel. Gólman, který poslední tři roky působil v Německu, má zkušenosti z Liberce, Slavie, nebo Žižkova. „Ve Varnsdorfu se mi líbí, parta je tu dobrá, přístup a metody trenéra Frťaly jsou super," chválí si vše nový parťák Radka Porcala mezi třemi tyčemi.

Poslední přátelský zápas jste sehráli proti Jablonci nad Jizerou. Mohlo pomoci, že se v přípravě konečně setkal s lehkým soupeřem, nemyslíte?

Určitě. Předtím jsme porazili pouze Jablonec, jinak všechno prohráli. Ale měli jsme těžké zápasy s ligovými celky. Mrzelo nás, že jsme neuhráli lepší výsledky. Je tu ale několik nových hráčů, sestava a způsob hry si musí sednout. Lehčího soupeře jsme uvítali, konečně se mohly nacvičit akce dopředu a ne jenom bránit a držet míč.

V přípravě jste vyhráli pouze dvakrát. Porážka 0:4 s Duklou Praha rozhodně neodpovídala průběhu hry. Co vám třeba v tomto zápase chybělo?

Na Dukle tomu trochu pomohl rozhodčí a navíc po poločase se ve výborném světle ukázal útočník Beauguel, který dal z pěti šancí čtyři góly. V první půli jsme nehráli špatně a měli tam dvě velké šance. První branka to ale zlomila, celkově výsledek neodpovídal našemu výkonu.

Vy jste se do Česka vrátil po třech letech. Jak se vám zatím ve Varnsdorfu líbí?

Líbí se mi tady, vypadá to zatím dobře. Sice jsem tady najednou nejstarší hráč, ale kluci jsou v pohodě a parta je tu bezvadná. Věřím, že v lize budeme podávat slušné výkony, diváci jsou tady na to za poslední roky zvyklí.

Jak se seběhlo vaše hostování?

Byl jsem předběžně domluvený, že budu pokračovat v německém Neugersdorfu v páté oberlize. Ale pak jsme se nedohodli a já hledal něco nového. V týmu také hraje Honza Nezmar, který zná ředitele Varnsdorfu pana Gabriela. Varnsdorf hledal brankáře, a tak se vše domluvilo a já to tady zkusím.

Parťákem vám bude Radek Porcal. Jak spolu vycházíte?

Já si myslím, že to bude v pohodě. Oba jsme stejně staří, oba máme děti. Takže se máme o čem bavit. Charakterově jsme si podobní, bude to bez problémů.

Naznačil vám už trenér Frťala, kdo bude v sezóně chytat?

Nic nenaznačil, ani nic neříkal. Sám nevím, jak to bude fungovat. Ale i kdybych nechytal, musím makat stále na sto procent. Když dostanu od trenéra šanci, chci ji využít.

Hádám, že byste s týmem chtěl atakovat opět nejvyšší druholigové příčky?

To je jasné, chceme bojovat o nejlepší umístění. Je tu hodně nadějných mladíků. Rádi bychom předváděli dobrý fotbal a k tomu přidali slušné výsledky.

Jak se vám líbí přístup trenéra Frťaly k tréninku a hráčům jako takovým?

Oboje zvládá Zdenko Frťala na jedničku. Takhle se mi to líbí, tak by to mělo fungovat. Je to super.

Varnsdorf se snaží praktikovat útočný, líbivý a kombinační fotbal. Bude vám styl vyhovovat?

Tato filozofie je asi správná. Pokud chce klub vychovat hráče a pak je dál posunout, nemůžeme zalézt do obrany a mlátit to dopředu. Ale v přípravě jsme trpěli. Hráli jsme hezký fotbal, ale výsledky byly kruté. Otázkou bude, jaké priority tady budou. Nemusí se dbát na výsledky a může se koukat pouze na předvedenou hru. A nebo bude potřeba bodovat za každou cenu.

Berete angažmá ve Varnsdorfu jako odrazový můstek k přechodu do lepšího celku?

Je mi 28 let, na brankáře dobrý věk. Mám minimálně pět let před sebou. Nechci předbíhat. Pokud budu chytat, chci podávat nejlepší výkony. Třeba si mě někdo všimne a já se někam posunu.

Co očekáváte od úrovně druhé nejvyšší české soutěže?

Když to srovnám z německou soutěží, kde jsem naposledy hrál, bude to podobné, tam jsme měli zkušený tým.