Ve fotbale už toho zažil mnoho. Evropský titul do 21 let, dělal kapitána ve Spartě, zahrál si Ligu mistrů i v seniorské reprezentaci a v současnosti si užívá rakouské angažmá. Děčínský rodák Petr Voříšek (32) má ale nyní v hlavě úplně jinou věc. V Děčíně totiž založil Fotbalovou akademii Petra Voříška, která už funguje skoro rok. „Akademií žiji a chci, aby v budoucnu pomohla pozvednout fotbal v Děčíně," tvrdí bývalý hráč Sparty a nebo Teplic.

Petr je navíc jedním ze čtyř expertů Deníku, který komentuje fotbalové EURO.

Petře, kde vznikla myšlenka založit fotbalovou akademii?
Určitě od mého malého syna. Vlastně to začalo před rokem, když začal chodit na fotbal. Ta myšlenka šla hlavně ode mne, já tady hrál a jsem stále děčínský patron. Chtěl jsem, aby to tady fungovalo a mělo to nějaký vývoj. Postupně se to vše začala nabalovat a navíc jsem pak potkal Romana Stružinského. Ten už do fotbalu dělal, tak mne ještě navedl tím správným směrem. Musím také dodat, že Roman má na vedení a vzniku akademie minimálně poloviční podíl.

Jak se vám ten necelý rok v akademii zatím jeví?
Jsem z toho úplně nadšený. S klukama, co trénujeme, jsme si to nějak nastavili, Báli jsme se začátku, ale zatím to je úplní bomba, kéž by to šlo takhle dál. Nyní mám tři týdny volno a samozřejmě v akademii pomáhám s trénováním.

K vedení akademie jsou potřeba finance. Jak těžko se peníze v současné době na chod akademie nacházejí?
Na začátku jsme měli nějaké věci nastavené, abychom to mohli rozjet. To zařídil Roman, já do toho dal své finanční prostředky. Abychom měli vybavení, pomůcky. Nezvládlo by se to také ale bez sponzorů – Sulko,Rydval,Auto Anex, Destr, Jabor, Uniqa, Autoutolakýrnictví Hemelík Jan, Fh systém, Zempra, Inter Cad, Jiří Pacovský a Tip sport. Pro mne to je radost. Děláme něco, co k něčemu bude. Nás uspokojuje, když vidíme, jak se kluci každým dnem zlepšují. Nesmíme také zapomenout na všechny trenéry, které tu máme. Odvádějí perfektní práci a já před nimi smekám.

Nabízí vám město Děčín vyhovující prostory?
Trénujeme na bývalém hřišti děčínských Řezníků. Máme i halu, určitě jsme spokojení. Do budoucna bychom ale chtěli, aby akademie měla řád a třeba i vlastní hřiště, abychom se stále nemuseli stěhovat. Prostě aby to bylo pevně dané. Tak, jak to kdysi bylo u Pelikánů. Nejlepší hráči se stahovali do Děčína. Toho chceme docílit.

NAŠEL SI ČAS. Petr Voříšek při tréninku ve vlastní fotbalové akademii.

Fotbalové mládeže není zrovna nazbyt. Mohla by zrovna tohle akademie nějak změnit?
Určitě, je to dobrá varianta. Podívejte se, jak to dělá Fotbalová akademie Šluknovského výběžku. Je tam nějaká koncepce a dobrý trenér. V Děčíně byl jediný tým a ten byl nejlepší. A tak to chceme nastavit. Aby mohl být Děčín na něco pyšný. Samozřejmě se tu hraje skvělý basketbal, v minulém roce se ve skvělém světle představili i hokejisté. Ale proč by toho Děčín nemohl mít více.

Jak se díváš na současný fotbal v Děčíně? Junior hraje aktuálně krajský přebor…
Jsem naštvaný, jak se to tady vyvinulo. Podle mne to spadlo na zem. Určitě jsou lidi, co pro rozmach fotbalu v Děčíně dělají hodně. Ale tady by se měla hrát minimálně třetí liga. Ale s dětmi se dá dělat o hodně více. Máme takovou vizi, aby naši kluci zvládli bez problémů přechod ze žáků dorostu, aby pak v 11 letech neskončili.

Blíží se fotbalové EURO. Jaké vidíš naši základní skupinu a naše šance na postup?
Naše skupina je sice na oko lehká, ale také velmi zrádná. Určitě to nebude lehké a naši hráči by rozhodně neměli nic podcenit.