„Je to výborné, neuveřitelné, senzační. Už jsem to zažil v Ústí nad Labem, ale v pozici brankářské dvojky. Když to prožíváte na hřišti, je to daleko sladší," pravil dojatý kapitán Varnsdorfu Radek Porcal, který vychytal další nulu v sezóně.

Samotný zápas příliš krásy nenabídl, vylouženou šanci nepřinesl. Taktická bitva sice diváky ze sedadel nezvedala. Ale to nikomu rozhodně nevadilo. Varnsdorfu by neublížila ani porážka, Zlín totiž doma s Vlašimí remizoval 1:1.

„Všichni jsme věděli, že oběma celkům stačí bod. Nám k prvnímu místu, domácím k postupu. Nebylo to krásné utkání, spíše taktická bitva. Já jsem spokojený, s Olomoucí slavíme první místo a postup do ligy. A Varnsdorf? Prožil jsem tu krásné roky, moc jim to přeji. Zaslouží si to, líbí se mi, že můžou slavit oba celky," pravil s úsměvěm olomoucký záložník Denis Cana. Ten přešel na Hanou právě z Varnsdorfu. „Je tu silná konkurence. O to více mě těší, že hraji v základu. Na první ligu se těším," dodal Cana.

Ale zpátky k Varnsdorfu, kam na postupové oslavy dorazilo přes dva a půl tisíce zvědavých diváků. A ti se mohli společně se svými miláčky radovat z historického úspěchu skromného klubu z pohraničí. „Já jsem štastný jako blecha. Jsem místní a hrozně to pro mě znamená. Čtyři roky jsme tady pospolu, výborná parta, skvělý trenér. To rozhodlo," měl jasno domácí záložník Matěj Kotiš.

Severočesi tak propadli do oslavného opojení. O jejich účasti v první lize se ale bude v tomto týdnu teprve jednat. „Kdybychom se tam nedostali, tak by to pro mě bylo obrovské zklamání. Dvakrát postoupit do ligy a ani jednou si ji nezahrát. To by pro mě bylo hodně těžké," přiznal brankář Porcal.
„Před čtyřmi lety asi nikdo netušil, že bychom teď slavili postup. Neudělali jsme starosti jen sami sobě, ale taky jiným lidem. To nás ale nezajímá. My si teď budeme užívat a připravovat se na poslední utkání s Ústím," stručně pravil trenér Zdenko Frťala.

Varnsdorfu tleskal i Pelta

Na nedělním utkání, ve kterém Severočechům proti první Sigmě stačil bod, nechyběl ani varnsdorfský rodák a předseda FAČR Miroslav Pelta. „Pamatuji si, jak jsem tu hrál za žáky. A chlapi tu hráli divizi. Kdyby mi někdo tehdy řekl, že se tady budu dívat na zápas, ve kterém bude hrát Varnsdorf o postup, asi bych kroutil hlavou. Je to velké ocenění pro firmu TOS Varnsdorf, která do fotbalu vložila nemalé finanční prostředky. Pak také všeschopného manažera Vlastu Gabriela, velmi kvalitního trenéra Zdenka Frťalu a vlastně pro celý region," zdůraznil Pelta.

„Užívám si to. Pocity? Cítím radost, po sportovní stránce jsme si to vykopali. Teď je tu ale bohužel otázka našeho stadionu. Uvidí se, jakým způsobem to zvládneme a jestli do té ligy půjdeme," pravil bezprostředně po zápase s Olomoucí (0:0) sportovní ředitel a duše fotbalového Varnsdorfu Vlastimil Gabriel.

Varnsdorf slaví úspěch na hřišti, potvrdit ho ale musí na dalších jednáních. „Tento týden bude hektický. V posledním zápase, kdy hrajeme v Ústí nad Labem, už budeme mít asi jasno. 70 let se na tenhle region kašlalo, teď by nám politici měli pomoct. Přestavba stadionu by nás stále zhruba 100 miliónů. Co vím, tak město je nám nakloněno. Ale ty kluci tady by si to prostě zasloužili," dodal Gabriel.

FK Varnsdorf – SK Sigma Olomouc 0:0

Rozhodčí: Paták – Mokrusch, Kříž. ŽK: Zbrožek – Cana, Zahradníček, Šindelář. Diváků 2502.

Varnsdorf: Porcal – Norek, Filip, Zieris, Novotný – Janoušek, Zbrožek – Breite, Ďurdevič (67. Linka), Tvaroha – Martan (76. Kotiš). Trenér: Zdenko Frťala.

Sigma: Reichl – Hála, Rajnoch, Šindelář, Vepřek – Cana, Houska – Navrátil (83. Javůrek), Ordoš (88. Plšek), Petr (46. Zahradníček) – Vašíček. Trenér: Leoš Kalvoda.

PŘIPRAVUJEME VIDEA Z POSTUPOVÝCH OSLAV!