Potvrzeno, díky podpoře města a partnerů budou i v nadcházející sezoně chomutovští Levharti v nejvyšší soutěži účinkovat! Hrací model Mattoni Národní basketbalové ligy se nakonec nemění, sestupující Plzeň nahradí Jindřichův Hradec, definitivních je třináct účastníků ze čtrnácti.

Interu Bratislava už běží 48hodinová lhůta, pokud přihlášku nepodá, dostane se do hry jedna ze slovenských náhradních variant.

„Přihlášku podáme, Mattoni NBL budeme jako její nejchudší účastník hrát. Momentálně se ohlížíme po dostupných posilách, ladíme  přípravu," řekl dopoledne pro Deník chomutovský trenér Tomáš Eisner.

Stejně jako v uplynulé sezoně budou MNBL hrát tři basketbalové bašty ze severu Čech. Vedle již zmiňovaného Chomutova i Ústí nad Labem a tradičně Děčín.

Zatímco formát ligy zůstává včetně play off, předkola, play out i baráže stejný, změna nastala u cizinecké kvóty. „Už nebude rozdíl mezi cizinci. Kluby mohou získávat své zahraniční akvizice klidně jen z Ameriky. V zápise bude smět mít každý celek šest cizinců, přičemž za pět se neplatí, za šestého už je tarifně vyměřeno 100 tisíc korun. V případě, že by na soupisce chtěl mít klub cizinců více, za každého zaplatí tu samou sumu," řekl pro nbl.cz sportovní ředitel ligy Zdeněk Ringsmuth.

Nymburk svoji vizi tedy prosadil. „Ligu bude hrát v každém klubu pět cizinců různé národnosti a dva čeští hráči, jejichž role bude těžší. Zahraničních hráčů je skutečně spousta a „bohužel" nejsou ani drazí, protože jim nemusíte platit gáži dvanáct měsíců a i se sociálním a zdravotním pojištěním je to u nich všelijak… Koncept a výchova českých hráčů prakticky nebude, což mi radost rozhodně nedělá. Pro kluby jsou prioritní lokální zájmy, košile je pro ně bližší než kabát. Kabát je pro ně reprezentace. A liga? Ta se přiblíží té v Německu či Rakousku," uvedl Pavel Budínský, trenér české reprezentace a BK Děčín.

Nadšený není ani z počtu 14 účastníků. „Pro mě by bylo dobrých dvanáct nebo deset klubů. Zvedla by se konkurence, zápasy by měly šťávu a úroveň. Ale není taková vůle. Ano, zápasy v Levicích jsou před plným hledištěm atraktivní, ale ten nemohou zachránit dalších dvacet jako když přijedeme do Plzně, kde sedí šedesát dědů, koukají a utkání  nemá žádnou atmosféru. My tam povinně vyhrajeme o patnáct bodů a jedeme domů. Tak by to být nemělo," prohlásil Budínský.

Jaká je tedy jeho vize? „Zastávám názor, aby liga přinášela více kvality než kvantity. Zápasy proti soupeřům, kteří jsou na rozhraní NBL a druhé nejvyšší soutěže a vyhrají se o třicet bodů, tak ty  jsou dobré pro fanouška, ale upřímně říkám ne pro trenéra. Pak přijdou těžká utkání  v nadstavbě a ultratěžká v play off a tým se dostane do situací, které nikdo není schopen vymodelovat a zejména čeští hráči pak kolabují. Když se liga bude rozšiřovat, kvalita se rozmělní," dodal Pavel Budínský.

Výhrady na zasedání Asociace ligových klubů měl i Chomutov. „Vadilo nám, že se slovenské kluby vyjímají. Levice odehrají 70 zápasů za sezonu, v závěru upřednostní slovenskou ligu a navíc je logicky problém s termíny. Inter rozprodal tým měsíc a půl před koncem, skončil předposlední a přesto má NBL jistou a Plzeň jde do nižší soutěže. My jsme baráží ohrožený tým  a ALK by se měla doladěním systému zabývat," řekl chomutovský kouč Eisner.

„Systém by se měl upřesnit, model stabilizovat, protože ho není dobré řešit vždy v květnu červnu. Jinak nemáme problém, stejně to neovlivníme," prohlásil Roman Bednář, trenér Slunety Ústí nad Labem.

Jeho přání se těžko naplní. Podle zákulisních zpráv bude příští rok reálnější nová společná Česko – Slovenská liga.