V našich okresních podmínkách by se měl hrát fotbal skutečně jen a jen pro radost. Hráči chodí do práce, starají se o své rodiny a pro relax si jdou udělat něco „pro zdraví“ – zahrát si kolektivní zábavný sport. Pro zdraví??? To, co se občas na našich hřištích děje, je spíše „o zdraví“.
Po posledním extempore, které předvedli někteří hráči klubu FC Děčín, není divu, že se stali tak „populárními“, že s nimi nikdo nechce hrát. Po utkání FC Děčín – Lokomotiva Děčín, kdy došlo k inzultaci hlavního rozhodčího a tvrdému fyzickému napadení hráčů hostující Lokomotivy Děčín se zdravotními následky a následně k „tvrdému trestu“ ze strany Okresního fotbalového svazu, kterému se celý fotbalový okres s úšklebkem vysmívá, je nasnadě řešit, co dále. Ono to totiž moc k pobavení není.

Hráči našeho fotbalového klubu FK Františkov mají sehrát tuto neděli 12.6. další utkání s týmem FC Děčín na jeho hřišti. V kabině si naši hráči jednomyslně odhlasovali, že z důvodů bezpečnostních rizik na utkání nedorazí. Říkám to na rovinu a nahlas: Bojí se… Je možné se jim divit? Mohou si snad dovolit riskovat své zdraví, případně být fyzicky napadeni či „jen“ hrubě faulováni a pak několik týdnů marodit za pár stovek korun měsíčně a živit tak rodinu? No, to by bylo pěkné nadělení!

Máme několik technicky výborně vybavených hráčů z doby, kdy jsme před dvěma lety hráli krajskou soutěž. Ti jsou doplněni druhou polovinou z řad mladíků ve věku 17 - 20 let a ani jejich rodičům se nemůžeme podívat do očí, že mohou být jejich dospívající děti mrzačeni, jen tak, pro zábavu. Navíc to asi ani pro ně, pro mládež, nebude dobrý příklad ani při pohledu z lavičky.

Ano, uvědomujeme si, že oddíl dostane pokutu za neodehrání utkání. Možná, že paradoxně pokuta dosáhne i k výši, kterou FC Děčín obdržel v tom již zmiňovaném smutném utkání, ale zdraví je přece přednější! A náš výkonný výbor plně stojí za svými hráči v jejich rozhodnutí.
Nechci tady kritizovat celý oddíl. Určitě mají ve svých řadách nejen dobré fotbalisty, ale i charakterově dobré povahy. Ale bohužel, nedisciplinovanost vícero hráčů kazí pohled na celý oddíl! A proto jsme zde my, sportovní funkcionáři, kteří by o navrácení dobrého jména v oddílech měli usilovat. Jinak se může opravdu stát, že bude soutěž, kde bude jen jeden oddíl, protože nikdo s ním nebude chtít vůbec hrát.

Vítězslav Vlček působí jako místopředseda výkonného výboru FK Františkov nad Ploučnicí