Fotbalisté FK Junior Děčín zakončili uplynulou sezónu druhým místem v I.A třídě. V novém ročníku už budeme vídat děčínský celek v krajském přeboru.

Sloučení týmů

K 30.červnu došlo ke sloučení s fotbalovým klubem FK ŘEZUZ Děčín. Přebíráme tak místo nejvýše postaveného fotbalového klubu ve městě. Vzájemná spolupráce začala již na podzim loňského roku, kdy odešlo několik hráčů Junioru včetně trenéra Pavla Horáčka, pomoci důstojně dohrát divizní soutěž a získat zkušenosti z vyšší soutěže,“ uvedl jednatel Junioru Miroslav Tyl.

I přes úzký kádr dokázala Junior dokráčet ke stříbrné příčce, jen první Modlany byly nad jeho síly. „Sezóna se nám povedla, na jaře jsme měli k dispozici torzo lidí, kvalitou kluci ovšem přesvědčili. Některé dorostence jsem musel doslova přemlouvat. Ocenil bych střelce Murdycha, který vstřelil přes třicet branek,“ konstatoval Milan Řehák, který půl roku trénoval Junior sám.

Nyní se vrací na pozici asistenta, k Pavlu Horáčkovi, který se vrací z Řezníků. „Já jsem si to užil, pro mne to nebylo nic nového. Na Pavla se samozřejmě těším, nevidím v tom žádný problém,“ dodal s úsměvem Řehák.

Začíná příprava

V současné době začíná příprava na krajský přebor ,který zahájí Junior 13. srpna na hřišti svého tradičního pohárového soupeře, družstva Lovosic. Přípravu na soutěž postupně zahájí celkem asi 20 kmenových hráčů. „Snaha hrát soutěž pouze s Děčínskými hráči je prioritní. Kromě původních hráčů Junioru budou do kádru zařazeny s celku ŘEZUZ pouze hráči Žáček, Ernekr, Demčenko a Žák. V Junioru na jaře již hráli Meduna s Kurtym. Ostatní divizní hráči odešli do jiných klubů. Z Junioru odešli Grund do Modré a Štercl, který ukončil činnost,“ potvrdil Tyl změny v kádru.

Bohužel Junior nemůže do konce srpna počítat se střelcem Murdychem (pracovně v zahraničí) a celý podzim s Horkým (zahraniční studium). Zdravotní stav Veigenta a Pařízka je zatím otazníkem. Mladí hráči, kteří ukončili činnost v dorostu a na jaře již pomáhali celku mužů odejdou získávat zkušenosti na hostování do spolupracujících celků Březin a Jílového . „Do přípravy nastoupí pouze útočník Galaš a brankář Plaček. Během tří týdnů, kdy odehrajeme čtyři přípravné zápasy, dojde ke stabilizaci kádru a v případě mohou být uvolněni další hráči,“ nebrání se vedoucí děčínského klubu.

První přípravný zápas sehraje FK Junior proti celku Březin v sobotu 16. července od 17.00 (hřiště bude upřesněno). Generálkou na mistrovské zápasy bude zajímavé utkání s prvním dorostem Dynama Drážďan v sobotu 6. srpna od 17.00 na hřišti FK Řezuz.
Změny u mládeže

Další výrazná změna se týká mládeže. Čtyři celky žáků byly zařazeny do nově zřízené soutěže Sportovních center mládeže – České Ligy (nejvyšší soutěž v republice). „Svojí soutěž začínají 20.srpna celky starších žáků, nově U 15 a U 14 v Teplicích a žáci mladší U 13 a U 12 zajíždějí na Pražskou Duklu. Svátek pro mladé hráče bude hned ve druhém kole kdy na Máchovku přijedou pražské celky Slávie a Meteoru. Všechny celky sportovního centra budou umístěny na hřišti Máchovka v těsné blízkosti ZŠ Máchovo náměstí, kde má klub zřízené sportovní třídy. V současnosti školu navštěvuje již 30 mladých fotbalistů,“ pochvaluje si Tyl.

Fotbalová akademie

Novinkou je zřízení Fotbalové akademie Petra Voříška pro šest družstev přípravek. Toto samostatné společenství bude zajišťovat v rámci klubu veškerou činnost a přípravu těchto nejmenších nadějí FK Junior. „Akademie pod vedením Romana Stružinského bude svojí činnost provozovat na hřišti FK Řezuz, kde jsou pro tento účel velice dobré podmínky. Všechna družstva budou účastníky Krajských soutěží přípravek. Hlavním garantem nad akademií je samozřejmě jak je uvedeno v názvu Petr Voříšek a druhým patronem je Vladimír Šmicer, oba bývalí reprezentanti ČR a odchovanci děčínské kopané,“ popsal Tyl další podrobnosti.

Veškeré změny v klubu jsou prováděny s úmyslem zlepšit úroveň a prestiž fotbalu v Děčíně. Prvotním úkolem klubu je však činnost s mládeží a výchova vlastních odchovanců. Je zcela evidentní, že bez pomoci hlavního partnera klubu – města Děčína se Junior neobejde. Všichni členové klubu se tak dívají do budoucnosti s obavou a očekáváním. Věří však, že elán a chuť do této společensky prospěšné činnosti nepřijde vniveč.