Letos je to jejich třetí sezóna ve druhé fotbalové lize. A po polovině soutěže to zatím vypadá exkluzivně.

FK Varnsdorf zažívá svůj nejlepší podzim, vyhrál posledních pět zápasů a na čtvrtém místě má minimální odstup na vedoucí pozice. „Nesmírně si toho vážíme, ale stále na sobě musíme pracovat," razantně říká trenér Varnsdorfu Zdenko Frťala.

Myslím si, že podzimní část se vám bude hodnotit velmi dobře…
Už před startem soutěže jsme si říkali, že chceme hrát fotbal, který by bavil jak diváky, tak i samotné hráče. Myslím, že jsme to dokazovali nejen v domácích zápasech. 
Z těchto výkonů pak vyplynuly takové výsledky, které nás dostaly tam, kde jsme. Nyní máme před sebou zimní přestávku. Naším úkolem je zkusit udržet hráče, kteří tu jsou na hostování. Když se to nepovede, tak se musíme poohlédnout po jiných. Takových, kteří budou hladoví a charakterově do týmu zapadnou.

Máte jeden z nejlepších útoků ve II. lize. Přitom v minulé sezóně jste zase tolik branek nedávali. Pochvalujete si tedy zlepšení v útočné fázi?
Hlavně jsem rád, že o branky se podělilo víc hráčů. Předtím jsme tady spoléhali na Melunoviče nebo Vlastu Chodu. Oba odešli a s nimi také šestnáct branek. Neměli jsme sice obavy, ale věděli jsme o tom. 
O góly se postarali obránci, záložníci i útočníci. Dávali jsme pěkné branky, ale prosazovali se i ze standardních situací. Mohu říci, že jsme byli schopni dát branku z jakékoliv situace.

Jak byste hodnotil přínos nových hráčů? Někteří hráli více, někteří zase méně…
Myslím si, že všichni hráči dostali hodně prostoru, aby ukázali, co v nich je. Musím přiznat, že hráče, kteří k nám nově přišli, jsem osobně vůbec neznal. Tady musím smeknout před Vlastimilem Gabrielem, který má o hráčích neskutečný přehled. 
Z 95% se do hráčů trefí jak lidsky, tak charakterově.

V průběhu podzimu se vyrojily spekulace o vašem možném odchodu z klubu. Jak je to aktuální?
Musím říci, že nic nenasvědčuje tomu, že bych měl 
z Varnsdorfu odejít.

A jak to vypadá s hráči? Určitě o ně bude zájem…
V kabině po utkání se Sokolovem jsem klukům ironicky říkal, že bych je tady už rád neviděl. Opakovaně ukazovali, že mají vysokou kvalitu, a já bych byl jen rád, kdyby nějaký ligový tým někoho vybral.

Opět jste na podzim půjčovali hráče do Vilémova. Jak tedy hodnotíte podzimní spolupráci s vaší farmou?
Co se týče samotné spolupráce, tam nevidím vůbec žádný problém. Kluci, kteří Vilémovu pomáhali, se přesvědčili, že divize je také kvalitní soutěž. Vyzkoušeli si, že na ně byl vyvíjen určitý tlak. A někteří si asi mysleli, že to bude procházka růžovým sadem. My si sedneme se sportovním vedením Vilémova a vše si ještě v klidu vyhodnotíme.

Je jasné, že podle umístění atakujete postupové pozice. Jak to vnímáte vy?
V kabině se o tom nebavíme, ale kluci to samozřejmě vnímají, nejsou slepí ani hluší. Absolutně to neřešíme, teď si přejeme, aby všichni hráči přežili dovolenou a pak zimní přípravu. Těžko říci, jak se bude vyvíjet jarní část soutěže. Druhá liga je opět hodně vyrovnaná, každý může porazit každého.

Jak bude zhruba vypadat zimní příprava?
Nyní mají hráči týden volno, pak máme dva týdny meziblok, a pak nás čeká měsíční dovolená. K prvnímu tréninku se sejdeme 7. ledna. Oproti minulé zimní přípravě se nebude skoro nic měnit. Z drtivé většiny se budeme připravovat v domácích podmínkách, určitě tam ale bude nějaké kratší soustředění.