Podle něj se situace lepší. „V první řadě si myslím, že krajský svaz získal důvěru oddílů, což bylo velmi důležité,“ pochvaluje si předseda.

Tento týden začíná jarní část krajského přeboru. Těšíte se na start soutěží?
Samozřejmě se těším, zimní pauza byla dlouhá a člověku ten fotbal po chvilce odpočinku zase chybí. Ale trochu se obávám počasí.

Jaká pro vás byla zimní pauza?
Trošku jsem si odpočinul, ale moje fotbalové aktivity jedou i o zimní pauze. Stihl jsem ale i jarní prázdniny s rodinou na horách, kde jsem si dobil baterie. To je potřeba.

Ve funkci jste od jara 2016. Co se od té doby podařilo a na čem je naopak podle vás potřeba zapracovat?
V první řadě si myslím, že svaz získal důvěru oddílů, což bylo velmi důležité. Já osobně jsem docela spokojený s fungováním odborných komisí a to hlavně i s rozhodčími a jejich výkony, které v minulosti nebyly úplně optimální. Chyba se vždy udělá, ale už to nejsou takové ty „zářezy“ o kterých se bavil celý kraj. Velkým úspěchem určitě je, že se nám podařilo dostat do našeho kraje fotbalovou akademii, kterých je v celé zemi pouze osm. V minulém roce a i letos se nám podařilo sehnat partnery pro krajský přebor dospělých a pro mládežnické soutěže. Trochou jsem doufal, že to bude ještě ve větším množství. Daří se nám získávat prostředky na pořizování bezpečných branek, tréninkových pomůcek, míčů a další materiální vybavení pro kluby v našem kraji. Za to bych rád poděkoval Ústeckému kraji v čele s panem hejtmanem Bubeníčkem.

Nezaregistrovali jste v zimní přestávce případy, že by se kluby chtěly slučovat?
Zaznamenal jsem informaci, že se měl sloučit kluby Hrob a Dubí, ale v minulých dnech mi bylo potvrzeno ze strany jednoho z klubů, že se tak nestane a vše zůstane při starém. Každé odhlášení či zrušení klubu narušuje regulérnost soutěže a jsem rád, že tady se to nestalo. Nicméně máme nějaké informace, že o tom některé kluby uvažují.

Jaká je podle vás současná situace fotbalu v Ústeckém kraji? Hráči stárnou, mládežnických týmů moc není.
Co se týká počtu soutěží, je situace v našem kraji neúměrná k počtu hráčům. Proto Výkonný výbor ÚKFS rozhodl o reorganizaci soutěží od soutěžního ročníku 2019/2020. Za několik málo let zaniklo několik klubů. Bohužel fotbalistů je méně a méně a základna našeho kraje stárne a slábne. Snížení počtu soutěží je nevyhnutelný krok. Musíme se zaměřit hlavně na práci s mládeží, abychom za pár let měli co řídit.

Bez rozhodčích by fotbal nebyl. Jaká je jejich situace?
Rozhodčích není nikdy dost a i zde máme generační propad, kdy nám chybí rozhodčí ve věku 30 až 40 let. Děláme každý rok náborové akce a doplňujeme rozhodčí z okresních soutěží, ale pořád je to málo. V dnešní době, kdy nemají rozhodčí takovou důvěru veřejnosti se těžko udržují nováčci. Ti to pak vzdají po několika utkání, jelikož na to nemají třeba psychicky. Reorganizací soutěží by se měl tento stav vyvážit.

Týmy na Děčínsku, hrající výhradně I.B třídu, si stěžují na brzké výkopy domácích zápasů.
Jediný důvod takto nařízených výkopů je ten, že by utkání neměl kdo řídit. Vracet se do doby, kdy by jezdil pouze hlavní rozhodčí bez asistentů, které by museli nahradit laici, asi nikdo nechce. Brzké výkopy se týkají pouze soboty, kdy I.B třídy musí hrát tři a půl hodiny před úředním začátkem krajského přeboru. Zápasy v I.A třídě žádné časové omezení nemají.

Ožehavý tématem je stav fotbalové mládeže. Jak je to v Ústeckém kraji?
Stav mládežnického fotbalu u nás je v porovnaní s ostatními kraji celkem na slušné úrovni. Z akademie nám hraje několik hráčů za reprezentace a i krajské výběry máme na dobré úrovni. Určitě nám ale chybí větší kvantita a asi i trochu kvalita, která by měla vycházet z velkých klubů. Práce s mládeží je základní stavební kámen celého fotbalu a musíme se na její koncept zaměřit a spolupracovat se všemi subjekty, abychom počty i kvalitu zvyšovali.