K novinářům nastoupil promáčený od šampaňského, hráči ho v euforii házeli nad své hlavy. Trenér Zdenko Frťala měl na senzačním postupu Varnsdorfu do první ligy lví podíl.

„Slzy? Já nikdy moc nebrečím. Pár jich káplo, ale nějaké si nechám ještě na příští týden," usmíval se šťastný rodák z Nitry.
Slovenský kouč přišel na sever Čech před čtyřmi lety. Tehdy asi nikdo netušil, že klub letos dosáhne na historický milník. „Když jsem přišel do Varnsdorfu nikdy bych netušil, že to dotáhneme až tak daleko. Dali jsme si za cíl stabilizovat klub ve druhé lize, postup byla utopie. Tohle je něco, co bude oceněno až někdy později," přiznal Frťala.

Tým mladých a bezejmenných hráčů, od kterého se postup rozhodně nečekal, ukázal všem svou týmovou sílu. „Tihle kluci jsou vzácní v tom, že se nikdo na nikoho nepovyšuje. Nikdo si o sobě nemyslí, že má na Real Madrid. Když si to někdo myslel, tak tady skončil nebo se zase vrátil do reality. To je ta největší devíza, že kluci znají své možnosti, jeden zná druhého. V posledních zápasech venku, kdy se utkání pro nás nevyvíjela dobře, se ukázal charakter mužstva," pochvaloval si čtyřiačtyřicetiletý trenér.

Skromnému klubu z pohraničí nahrál do karet i fakt, že na rozdíl od jiných celků nebyl po tlakem. Nic se od něj nečekalo. „Vím, co je to hrát a trénovat pod tlakem. Dovolím si říct, že jsme se tady tomu smáli, jak z nás všichni byli v dobrém slova smyslu vyřízení. Hráli jsme hru i divadlo. Chtěli jsme do ligy, to se splnilo. Byla to hra nervů a my jí zvládli," zdůraznil Frťala.

I když celý fotbalový Varnsdorf slaví, o jeho případném postupu se rozhodne právě v tomto týdnu. „Zklamání? Žijeme v reálném světě a vedení si musí vše vyhodnotit. Jestli to půjde po organizační, sportovních a vlastně dalších stránkách. Ale ti kluci, kteří si to vykopali, by si tu ligu zasloužili hrát," má jasno bývalý hráč Teplic.

Sám měl v minulosti několik ligových nabídek. Ale všechny odmítl a zůstal věrný Varnsdorfu. „Nejsem takový, že bych se z toho hned zbláznil. U každé nabídky jsem se radil s určitými lidmi a rozhodl jsem se zůstat tady. A nebudu nikdy v životě litovat. Naštěstí jsem vybral správně," kýval hlavou.

Podle něj by tým jednoznačně musel posílit. „To je na sto procent. Každý tým potřebuje posílit. Krom brankářů by se nám to hodilo do každé řady," přiznal trenér Varnsdorfu.