Do jarních odvet se na rumburské lavičce objeví staronový kouč Josef Rákosník. „Myslím si, že jsme se dohodli slušně a hlavně ke spokojenosti všech,“ zdůraznil místopředseda klubu Jaroslav Červinka, který 19. ledna oslaví šedesáté narozeniny.

Počkejte, to už nejste předseda?
Už ne. Předsedou se stal náš dlouholetý hráč David Dvořák, který byl řádně zvolen valnou hromadou, která se konala minulý rok. Já jsem přešel na pozici místopředsedy.

V zimě přišel trenér Josef Rákosník. Bylo těžké, se dohodnout?
Dohoda nebyla vůbec jednoduchá. Pepu jsme přemlouvali již na podzim, ale on si chtěl odpočinout. Ještě během podzimu jsme ho oslovili znovu, po odstoupení Jaroslava Trégra, ale pracovní povinnosti byly proti. V zimní přestávce to byl náš nejdůležitější úkol. Myslím, že jsme se dohodli slušně a hlavně ke spokojenosti nás všech.

Jaký byl z vašeho pohledu podzim v I.A třídě?
Podzim se nám vůbec nepovedl, a to hlavně přístupem našich hráčů k jednotlivým zápasům. Prostě si přišli zahrát a mysleli si, že se výsledky samy dostaví. Ale ono nic. Vážnost situace si uvědomili dosti pozdě, poslední kola již byla, tak jak jsme si představovali. Hrozně moc mě mrzí, že tak nehráli po celý podzim. Když se podíváme na naše skóre (44:41), tak se tomu nedá uvěřit, že jsme na předposledním místě.

Hodně branek – to byly zápasy Rumburku. Hráli jste otevřený fotbal, ale to se vám moc nevyplácelo.
Vlastně je to tak. Dali jsme nejvíce branek ze všech týmů, ale zároveň máme třetí nejhorší obranu. Příčinu vidím v tom, že máme mladé hráče, kteří prošli varnsdorfskou akademií a tam si mohli hrát a vůbec je netrápilo, že inkasují branky. Mají naučeno, že nemusí zodpovědně bránit a mohou veškerou činnost směřovat jenom k útočení. Dalším faktorem byly hlavně sklony k podceňování soupeře, a když jsme jako první inkasovali, již jsme nedokázali průběh utkání otočit. Věřím, že tato utkání jim pomohou v jejich další činnosti a že nasbírali mnoho důležitých zkušeností.

Co tým, jak to vypadá? Máte nějaké odchody a jsou tam nějaké příchody?
Kádr zůstává pohromadě a mužstvo opouští zatím pouze brankář Ticháček, který jde do Nového Boru. Z kádru jsme vyřadili Šeboru pro jeho nedisciplinovanost. Prozatím do zimní přípravy se zapojili Hadar z Jiříkova a Hofman z Varnsdorfu. Samozřejmě spolu s novým trenérem hledáme nové hráče a snažíme se je zařadit do tréninkového procesu, ale zatím není nic definitivního, a tak jména nechci prozrazovat.

Věříte v záchranu? Konec podzimu se vám vydařil, což je asi cesta.
Samozřejmě naše snaha směřuje k tomu, abychom pro Rumburk uhájili I. A třídu, a je jen škoda, že když se nám začalo výsledkově dařit, byl vlastně konec podzimu. A právě na tento závěr podzimu bychom chtěli na jaře navázat. Zcela našemu mužstvu věřím a myslím si, že v našich silách je se zachránit.

Co říkáte na chystanou reorganizaci v krajských soutěžích?
K reorganizaci soutěže se raději nebudu vyjadřovat. Protože se mně to nelíbí a bude to mít za následek úbytek dalších mužstev. Byl bych rád, aby vedení kraje s námi komunikovalo na úrovni partnerů. Začíná se mi zdát, že je to pouze přístup v rovině „autoritářství“. V neposlední řadě to bude mít pro nás i následek finanční, jelikož ostatní týmy se nám rapidně velmi vzdálí na počet kilometrů.

V jaké kondici je podle vás aktuálně fotbal v Rumburku?
K mé spokojenosti by bylo potřeba, aby se A-tým pohyboval v popředí tabulky. Ale, kde se můžeme pochlubit, je naše práce s mládeží. Tady odvádí perfektní práci pan Sabo a v současné době máme v mladších žácích mužstvo v okresním přeboru a od jara přihlašujeme druhé. Ve starší přípravce máme tři mužstva. Dvě hrají krajský přebor libereckého kraje a jedno je v okresním přeboru. V mladší přípravce máme jedno mužstvo, které hraje také okresní přebor, a k tomu máme ještě jedno mužstvo těch nejmenších a ti se účastní příležitostných turnajů. Zde je kondice doopravdy zdravá, a jak jsme slíbili při našem nástupu do rumburského fotbalu, tak to taky plníme. Mládež je u nás na prvním místě.

Pojďme se vrátit k působení Jaroslava Trégra, který v průběhu podzimu rezignoval na post trenéra v A týmu. Bude nějak dál působit v rumburském fotbale?
Jarda Trégr fotbalu zůstal věrný. Neuspokojivé výsledky ho velmi trápily a do poslední chvíle věřil, že se to zlomí. Snažil se oživit tréninky i změnit styl hry, ale bohužel k bodovému zisku to nevedlo. Vzájemně jsme se dohodli, že u týmu skončí. Pro jaro už máme pro něj nové místo, a to u mladších žáků, opět jako trenér. Věřím, že naváže na své úspěšné působení tak jako dříve.

Funguje ve výběžku aktuálně nějak spolupráce mezi vámi, Šluknovem a Vilémovem?
Z mého pohledu žádná spolupráce nefunguje, jelikož Vilémov si jede svojí vlastní cestou, a to nákupem hotových hráčů. My to pociťujeme nejvíce, jelikož jejich manažer i trenér stále přemlouvají naše hráče, aby přešli do jejich klubu. Šluknov jde stejnou cestou jako my a vzájemně se respektujeme a v současné době jim přejeme postup. Ve Šluknově zatím mají před námi výhodu v tom, že mají družstvo dorostenců a vlastně celou mládežnickou základnu. Bohužel u nás naši předchůdci celou mládežnickou základnu přeložili do Akademie šluknovského výběžku ve Varnsdorfu.

Ano, problém s mládeží byl v Rumburku kdysi hodně palčivý problém.
Nyní rumburská kopaná pociťuje, jak jí chybí hlavně dorostenecká mužstva. Naše snaha je znovu celou mládežnickou základnu plně obnovit. Je dobře, že se nám to zatím velmi dobře daří. Za to bych chtěl poděkovat všem našim trenérům, kteří to dělají ve svém vlastním volnu, i rodičům. Na závěr patří také velké poděkování městu, které sleduje naši práci a snaží se nám, v jejich nelehké době, finančně pomáhat formou grantu.