Nováčkovská mise v I. A třídě se nakonec podařila. Fotbalisté České Kamenice vybojovali
ve své první sezóně po postupu deváté místo a v klidu se zachránili.

K záchraně vedlo několik zajímavých faktorů. „V penaltách jsme získali šest bodů, hodně nám pomohlo specifické hřiště v Prysku, celkově kluci zahráli jako jeden tým," pravil spokojený trenér České Kamenice Pavel Mokráček.

Svou první sezónu v I. A třídě jste nakonec zvládli v pohodě, vybojovali jste deváté místo. Jak vše s odstupem času hodnotíte?
Když se podívám na konečné umístění, musím hodnotit sezónu jako úspěšnou. Poslední kolo jsme hráli v poklidu, už o nic nešlo. Podzim se nám nepovedl, získalo se pouhých patnáct bodů. Jaro bylo
v tomto ohledu lepší. Hodně bodů jsme získávali doma. Když se to nepovedlo, přivezlo se něco z půdy soupeřů. Nejvíce mě těšilo, že jsme nemuseli absolvovat baráž a ukončili sezónu v řádném termínu. Celkově jsem spokojený, myslím si, že bodů jsme ale mohli získat více.

Jarní část jste díky rekonstrukci hřiště museli odehrát v Prysku. Jak moc to ovlivnilo vaše výkony a výsledky?
Bylo to relativní. Ale v určitých zápasech nám to specifické hřiště v Prysku pomohlo. Některé týmy, když přijely 
a viděly hřiště, hned byly otrávené. A to bylo naší výhodou. Na druhou stranu takové Hrobce neřekly ani popel a odehrály to bez obtíží. V mých očích také tento tým stoupl. Teď  se ale vrátíme na své hřiště, které je větší a má velmi kvalitní trávník. To nám asi ukáže naší pravou tvář.

Jaké zápasy patřily k vašim nejlepším a na jaké byste raději úplně zapomněl?
Na podzim to bylo jednoznačně domácí vítězství nad silným Střekovem. Také výhra v Jílovém, kde jsme dohrávali v osmi lidech, byla velmi cenná. Tam se kluci semkli. Na  jaře se mi líbil domácí zápas s Hrobci, výborný byl také zápas v Travčicích. Naopak se nám hrubě nepovedl dvojzápas se Srbicemi. Tam jsme předvedli bídný fotbal, nedařilo se nám ani po taktické stránce.

Našli by se v týmu nějací hráči, kteří byli tahouny celého mužstva?
Tak určitě máme hráče, kteří vyčnívají. Například mladý Cempírek, který však na jaře chyběl v šesti zápasech. Pak také Mitruška, který ale kvůli zranění také vynechal několik utkání. Sezónu však kluci zvládli jako jeden tým. A to se na jaře sestava měnila prakticky každý zápas. Prostě bych pochválil celou Českou Kamenici.

Před sezónou se zrušily remízy
a zavedly se pokutové kopy. Vy jste zažili celkem šestkrát penaltový rozstřel a pokaždé jste ho zvládli. Jak se vám tato disciplína zamlouvá?
Nám se určitě líbila, díky ní jsme vydolovali šest bodů, které nám v konečném zúčtování hodně pomohly. Celkově to beru jako zpestření pro hráče, ale i diváky. Je to určitý druh dovednostní soutěže, kterou kvituji.

A co střídavé starty, které týmy hojně využívaly?
Tak tady říkám ne. Totálně s tímto pravidlem nesouhlasím. Je to znehodnocení krajských i okresních soutěží. Já osobně bych to zakázal.

Kdy začnete s letní přípravou 
a jak bude probíhat?
Začínáme 22. července, trénovat budeme v domácích podmínkách. Plánujeme třídenní soustředění a několik přátelských zápasů. První odehrajeme 2. srpna v Novém Oldřichově proti Žandovu, dále to budou zápasy proti Štětí, Benešovu nad Ploučnicí 
a Modré.

Můžeme očekávat nějaký větší pohyb v hráčském kádru?
Pokud vím, tak nikdo nebude odcházet. Naopak by se měl vrátit Petr Kočí, který bydlí v Praze, ale sám se ozval, že by za nás chtěl hrát. Trénovat tedy bude v Praze a hrát by měl za nás. Vedení i realizační tým se také měnit nebude.

Od nové sezóny se mají zvedat například poplatky za rozhodčího. Jak takový svazový krok vlastně vnímáte?
Podle mne je to určitý druh arogance. Jak ke klubům, tak k divákům. Vezměte si třeba výkopy zápasů v první lize 
až po okresní přebor. Divák nevidí ani 50 % víkendových zápasů. V dnešní době je zvyšování poplatků holý nesmysl. V klubech jsou rádi, že 
si můžou pořídit jednou za čas nové míče a svaz bude stále zvyšovat poplatky. Podívejme se třeba do Bad Schandau. Tam píská jeden rozhodčí 
a nevidíte, že by tam někdo někoho urážel, nebo snad napadl.