Prázdný stadionek skrápěl déšť, nikde ani živáčka, jen na atletické dráze běhalo šestnáct různorodě oděných mladíků. Tak začala nová mise fotbalového trenéra Zdeňka Busty v českém pohraničí. Bývalý kouč populárních a v nejvyšší soutěži ostře sledovaných Bohemians 1905 kývl na nabídku třetiligového Varnsdorfu. Včera ráno vedl první trénink.

„Nepovažuji se za žádného elitního trenéra, proto tuhle výzvu neberu jako degradaci. Chci tady potvrdit osobní ambice. Líbila se mi v této souvislosti třeba cesta Vlasty Petržely v Liberci, který klub vytáhl. Je pravda, že jsme ve specifickém prostředí u hranic, ale všechno je o šikovnosti místního managmentu,“ řekl Busta, než začal po atletické dráze běhat společně s hráči.

Varnsdorf se pokouší o postup do druhé ligy už několik let. Je to tedy váš cíl?

V horizontu dvou let se o druhé lize bavíme. Nemám žádný nůž na krku, ale výhledově se o postup pokusit chceme. Smlouvu mám na dva roky.

Uspěl jste s postupem v Bohemians 1905, víte tedy jak na to?

Nejdřív se musím rozkoukat, ale vím, že poslední dva tři roky výkony Varnsdorfu stagnují, proto musíme mužstvo přebudovat.

Na čem chcete stavět?

Jsem trenér, který si zakládá na kvalitní fyzické přípravě a pracovitosti. Rád dávám šanci mladým hráčům.

Specifika třetí ligy znáte…

ČFL je náročná, dlouhá. Záleží i na losu, kdy narazíte na prvoligové rezervy.

A také na ní chodí málo diváků, což bude pro vás oproti minulé sezoně ani novinka…

Jsem rád, že nejsme ve středu pozornosti.

Máte představu o posílení týmu?

Zatím odešlo devět hráčů v čele s Obajdinem, na zkoušce v Jihlavě je Rezek, v Dunajské Stredě testují Fikejze a Sháněla. Přípravu s námi naopak začali začali útočníci z Bohemky Formáček a Laušman, z Děčína se vrací Nagy a divizi v Holici hrál Novák. Do přípravy jsme zapojili pět dorostenců. Rád bych si z Bohemky přivedl ještě dva hráče a poohlédneme se také jinde.

A vy jste měl i jiné nabídky?

Jednu z Moravy, ale tamní prostředí tolik neznám.

INFOBLOK:

Gabriel cítil šanci!

„S novým trenérem Bustou máme dost společných známých. Proto jsem ohledně jeho získání cítil větší šanci, než kdyby šel Houllier k reprezentaci. Tak 50:50. Po několika schůzkách jsme se domluvili. Ekonomická stránka nebyla neřešitelná. První část přestavby týmu jsem udělal sám, dost hráčů skončilo. Druhou uděláme společně. Už nechceme hlásit do světa, že chceme hned postoupit. Nyní hodláme zejména postavit tým a přilákat diváky.“

Vlastimil Gabriel,

ředitel SK Slovan Varnsdorf