Byl to velmi slibný vstup do nové éry, do doby po Karlu Jarolímovi, který byl odvolán v půlce září po blamáži v Rusku.

Co jeho nástupce změnil?

Nové tváře

Tak například při předzápasové rozcvičce chodil po hřišti, debatoval s asistenty, s hráči. Jarolím vždy sledoval dění z povzdálí.

Ale to je jen jeden detailů. Další záležitosti jsou mnohem podstatnější.

Především zařadil do sestavy tváře, které nedostávaly v minulých měsících prostor. V obraně se dobře předvedl Ondřej Čelůstka, v záloze David Pavelka, na křídle Matěj Vydra. Hru řídil nový kapitán Bořek Dočkal, nejlepší muž na hřišti.

„Myslím, že na náš výkon měla vliv i změna trenéra. Ale jen zčásti. Nebylo to tak, že přišel nový trenér a najednou se obraz celkově změnil. Byli tady jiní hráči,“ popisoval Šilhavý.

„Udělali jsme spoustu práce, co se týče taktických věcí, ale i kolem týmu: na hotelu, v kabině…“

Zítra bez Kadeřábka

Pedant Jarolím byl nahrazen demokratem Šilhavým. Fotbalistům se ulevilo. „Atmosféra je lepší,“ ocenil útočník Patrik Schick.

To se projevilo i při pozápasovém hodnocení. Hráči se nebáli pustit do nepřímé kritiky bývalého trenéra.

„Novým trenérům patří velký dík,“ řekl Schick, autor vítězné branky. „Každému řekl, co má dělat, kde má být. A asi kvůli tomu jsme to takhle dodržovali,“ dodal i druhý střelec Michael Krmenčík.

Posunu si všiml také slovenský kouč Ján Kozák: „Češi plnili své úlohy nadstandardně.“

Tým nyní potřebuje na výkon navázat v úterý v Ukrajině, kde ho čeká další díl Ligy národů. „Můžeme udělat tři až čtyři změny v sestavě,“ naznačil Šilhavý, že do úspěšného složení zasáhne.

Jisté je, že nebude hrát obránce Pavel Kadeřábek, který má už několik dní žaludeční problémy. Přesto v Trnavě zvládl více než šedesát minut. „Z našeho týmu jsem cítil sílu. Asi to tak mělo být,“ radoval se po debutu trenér.