Už jen jediný bod schází olomoucké Sigmě do elitní šestičlenné skupiny, která bude v premiérové nadstavbové části hrát o titul. Tam si přáli svůj tým vidět všichni olomoučtí fanoušci před sezonou, jenže po podzimu to znělo jako utopie.

Zatím velmi vydařené jaro ale dává na trápení ze závěru roku 2018 zapomenout.

Podle barometru formy, který zohledňuje posledních pět zápasů, už se Sigma delší dobu objevuje v první trojce, aktuálně je druhá za Slavií a před Spartou.

V tabulce za celý ročník už je sedmá, na šestou Mladou Boleslav ztrácí jediný bod.

Po výhře nad Karvinou má také důležitý sedmibodový odstup na 11. místo, což je velmi slušná výchozí pozice, když ve hře je posledních 9 bodů.

Stále na maximum, bez spekulací

Už na konci týdne v Opavě si Hanáci mohou zajistit minimálně prostřední skupinu, ve které se play-off způsobem bude bojovat o možnost vyzvat čtvrtý, nebo pátý tým tabulky (záleží na vítězi poháru) v baráži o postup do Evropské ligy.

„Pro mě je desítka naprosto zásadní cíl. Až budeme mít náskok sedmi bodů na desítku dvě kola před koncem, tak se můžeme bavit dál o šestce. Pořád není nic rozhodnutého. Odstupy jsou pořád těsné,“ zůstává stále opatrný kouč Sigmy Václav Jílek.

Po mizerné první třetině sezony není divu, že si dává pozor na jakýkoliv výrok, který by mohl vyznít nepokorně.

Velmi důležitý je každopádně ještě jeden údaj. Odstup od pátého místa místa Baníku je pět bodů.

Spekulace o tom, že by snad účastníci střední skupiny mohli mít větší šanci na Evropu než šestý člen elitní skupiny tedy nevypadají zrovna reálně.

Zvlášť, když Ostravané jedou v příštím kole do Plzně a za týden může být rozdíl klidně dvoubodový…

V nadstavbě se navíc vzhledem k vzájemným soubojům mohou rozdíly mazat velmi rychle.

„I kdybychom už měli jistotu, že vydržíme v té meziskupině, tak rozhodně nepřijde žádná spekulace, že bychom neměli hrát o šesté místo. Absolutně ne. Budeme hrát tak, abychom získali co nejvíce bodů. Musíme hráče učit hrát neustále na maximum. Pokud bude možnost být šestý, tak budeme chtít být šestí,“ ujišťuje fanoušky Jílek.

Střed odrazem olomoucké kvality

Především je ale spokojený s tím, že Sigma už nemá existenční starosti jako ještě na začátku fotbalového jara v únoru.

„Z mého pohledu jsme nyní tam, kde patříme. Prostřední meziskupina je odrazem kvality, kterou máme. Reálně bychom se měli rvát o co nejlepší místo v prostřední části, občas zaklepat nahoru a hlavně se vyhnout záchranářským starostem. Tak si představuji, že bychom měli fungovat,“ uvedl Jílek.

„Nemyslím si, že bychom byli o tolik lepší a dominantnější než třeba Bohemians nebo Slovácko. Máme technicky vybavenější hráče, ale viděli jsme, že to mnohdy nestačí. Tato mužstva disponují zase jinými atributy,“ doplnil.

Poslední tři kola základní části každopádně slibují mimořádně napínavou podívanou.

Právě dostihy mužstev ze středu tabulky, která by za dřívějších pořádků prakticky neměla o co hrát, jsou vodou na mlýn obhájcům rozšíření ligy o nadstavbovou část.