V amatérských soutěžích to tak snadné není. Síť či plot za bránou najdete, ale určitě ne takových rozměrů. A tak mnohdy musí hráči pro míč do rozbahněného pole či podobných končin. Z hlediště se občas ozve: „Autor.“ Protože právě autor to většinou na tréninku odnese a musí pykat za svůj neum, že netrefil bránu.

Při zápase by tohle měli zajistit pořadatelé, případně chudáci střídající hráči. No a pokud je za hřištěm pole, je to ještě zlaté. Například na Července, která hraje olomoucký okresní přebor, mají za bránou rybníček. A tam už nastává problém.

„Každému vadí, když tam má jít,“ potvrdil brankář Červenky Jaroslav Večeřa.

Bratři Večeřovi v dresu Červenky. Zleva Michal, Miroslav a Jaroslav
Tři bratři Večeřovi poprvé v jednom týmu: Ještě jsme chtěli přivést tátu

A jak tuhle situaci na Července řeší?

„Buď míč necháváme doplavat ke břehu, k čemuž mu pomůže vítr nebo se musí natáhnout špagát a jdou dva lidé, každý na jedné straně břehu a stahují míč, dokud na něj nedosáhnou. Potom jde do akce velký podběrák, který má asi dva a půl metru, ten také hodně pomůže,“ objasnil dlouholetý předseda Červenky Martin Hönig.

„Také se to ještě dělalo tak, že se na provázek dala třiceticentimetrová deska, která zůstane na vodě a nahazuje se za míč, který se přitahuje ke břehu,“ přidal další možnost.

Sami hráči ale přišli na bláznivější postup. „Když se mu nechce, tak se tam prostě musí doplavat,“ překvapil Večeřa.

Jaroslav Večeřa.
Brankář-střelec! Gólman Jaroslav Večeřa vystřelil Července gólem v nastavení bod

„Za mě se stalo asi dvakrát, že kluci plavali a nebylo to jen v létě,“ pokračoval. Jedná se ale spíše o výjimku.

Krize? Párkrát byla

A když míč nedoplave ke břehu a hráči se nechce do vody, tak se prostě nechal v rybníce přes noc. „Párkrát to tak bylo. Naštěstí lidé byli takoví, že jej donesli a neukradli,“ pochvaloval si Hönig.

Při tréninku se této nepříjemnosti ještě dá předejít, když klub raději střílí na bránu na druhé straně. „Pro jistotu je tam máme častěji,“ potvrdil Večeřa. „Ale domácí branka je ta u rybníku, takže trénují i tam,“ dodal Hönig.

Horší to je při utkání. „Míč nám tam skončí klidně i třikrát za zápas,“ pokračoval předseda.

Radek Klabačka (v bílém) v dresu Medlova
11 let v Medlově. Klabačka zažil postup a zahrál si s legendami, proč odešel?

„Ještě, když jsme měli jen tři herní míče, tak se stalo, že nám do rybníka přeletěly dva. A to už začínala krize,“ vzpomínal Večeřa.

I proto klub řešil v minulosti zvýšení ochranné sítě za brankou. „Vybudovali jsme ji za podpory MŠMT a má nějakých sedm metrů po celé šířce hřiště,“ prozradil Hönig.

„Ale říkali jsme, že by to chtělo ještě zvětšit,“ usmíval se s nadsázkou Večeřa.

A na Července to není jen rybník, ale také potok vedle hřiště. „Tam míč skončí častěji. Naštěstí tam není proud a kam balon spadne, tam jej najdeme,“ uzavřel Večeřa.

Pro unikátní články o Okresním přeboru klikněte v obrázku na kolečko epizody: