Reorganizace. Tohle slovo vyděsilo spoustu trenérů i funkcionářů fotbalových celků v kraji. Co všechno obnáší, proč k ní vůbec svaz sáhl a kolik celků postihne?

„Reorganizace byla nutná,“ shrnul stručně, leč výstižně předseda Sportovně technické komise (STK) Ústeckého krajského fotbalového svazu Jan Novotný. Neodehrané zápasy z důvodu nedostavení se jednoho z týmů a následné kontumace stejně jako zkvalitnění soutěží, jsou hlavní důvody novinky, na kterou se před letošní sezonou musely připravit všechny celky v kraji. Místo tradičních „padáků“ na chvostu tabulky se totiž letos zachrání jen hrstka vyvolených, respektive celky, které by jinak téměř bojovaly o medaile. Sestupový klíč je letos neúprosný.

Před sezonou bylo jasné, že ve hře jsou čtyři různé varianty, neboť v Divizi B působí z Ústeckého kraje Chomutov, Souš a Most. Podle toho, zda by sestoupil žádný, jeden, dva nebo všechny tři celky, by se pak sestupovalo i z krajského přeboru, a to vždy v počtu o jeden tým víc.

Krajský přebor bude mít totiž i v příštím ročníku šestnáct týmů. Vítěz letošního ročníku postoupí do divize (zbývá 15), dva týmy přibudou jako postupující ze dvou skupin I. A třídy (17). Pokud tedy spadne z divize jeden celek (18), musí sestoupit dva. 

Stejně se pak postupuje ve všech nižších soutěžích tak, aby zůstaly zachovány předem stanovené počty týmů v soutěžích. Krajský přebor zůstane jeden, stejně jako I. A třída, které byly doposud dvě, v obou soutěžích bude šestnáct klubů. Stejný počet účastníků budou mít i I. B třídy, ty byly doposud tři, nyní zůstanou jen dvě. Místo 86 krajských celků (16 + 14 + 14 + 14 + 14 + 14) jich tak zůstane pouze 60 (16 + 16 + 14 + 14). 

A právě zde přichází na řadu hlavní bod. „Klíč je jednoduchý. Pokud padá jeden celek z divize, jdou dolů dva z krajského přeboru, patnáct týmů z I. A třídy a 29 celků z I. B třídy,“ prozradil sekretář krajského svazu Miloš Vitner. Vzhledem k této redukcia tomu, že z divize padá Mostecký FK, totiž sice sestoupí z krajského přeboru „jen“ dva celky, ovšem I. A třídy opustí (dohromady v obou skupinách) 15 týmů. O soutěž níž to bude ve třech skupinách dokonce 29 klubů. 

ZÁCHRANA? JEN TŘINÁCT TÝMŮ

V praxi se tak v I. A třídě zachrání pouze šest nejlepších týmů z každé skupiny a lepší tým na sedmém místě, z každé skupiny tak půjde dolů minimálně sedm zástupců. V I. B třídě je redukce ještě drastičtější, právo zůstat si vybojuje pouze elitní čtyřka v každé ze tří skupin plus nejlepší tým na pátém místě. Vítězové totiž postoupí o soutěž výš, z I. A třídy spadne zmiňovaných 15 týmů (7 + 7 + 1), které doplní deset přeživších (3 + 3 + 3 + 1). Zbylých sedm mančaftů budou postupující z okresních přeborů. Už teď je jasné, že do I.B třídy sestupuje Benešov nad Ploučnicí a také Česká Kamenice. Naději tak mají ještě Junior Děčín s Rumburkem. Může se ale stát, že ani tyhle dva týmy se nezachrání. „Beru to tak, že tato sezóna je velice napínavá. Ale na druhou stranu bude mít příští sezónu I. B třída lepší úroveň. Pokud se udržíme, bude to dobrý nápad, ale pokud spadneme, budu naštvaný. Někdo od stolu opět vymyslel celkem zbytečnost a starosti jak hráčům, tak i vedení týmu. Je to stejné jako před lety s kopáním penalt po remíze," kroutil hlavou kapitán a útočník FK Rumburk Jakub Chlada.

Na jednu stranu to jistě přinese zkvalitnění soutěží, neboť zůstanou opravdu jen ti nejlepší. Na druhou stranu některé kluby nemusí mít prostředky na soutěž, kterou doposud hrály. A řada trenérů s celou reorganizací prostě nesouhlasí  „Je to uměle vytvořené, ničemu to nepomůže. Já s tím nesouhlasím. Spíše se mi zdá, že se to udělalo kvůli tomu, aby si vydělali rozhodčí. Počkejte si na poslední dvě kola, to bude něco,“ upřímně řekl trenér České Kamenice Pavel Mokráček, která sestupuje do I.B třídy. 

NA ŠLUKNOV ČEKÁ POŘÁDNÉ CESTOVÁNÍ

Naopak do I.A třídy si letos vykopal cestu Šluknov, kterého však čekají dlouhé zájezdy. Třeba i na Chomutovsko. Do Perštejna je to právě ze Šluknova zhruba 175 kilometrů. „Myslím si, že se soutěž zkvalitní. I pro diváky, kteří přeci jen uvidí jiné soupeře. Na druhou stranu se logicky zvýší náklady na cestování. Musíme s tím počítat,“ hlesl trenér Šluknova Aleš Gall.

Celá reorganizace bude mít logicky dopad i v okresních soutěžích, kam půjdou ti, kteří se neudrží výš. Pokud tedy například sestoupí z I. B třídy čtyři celky z Děčínska, určitě nebude padat z okresního přeboru pouze jeden tým. Sestup z krajské soutěže má jistý Jiříkov, Březiny a vlastně Dobkovice. Union Děčín je na hraně. „Musí být zachován počet čtrnácti týmů v okresní soutěži. Vítěz má právo postupu do I. B třídy, poslední sestupuje. Počet sestupujících z vyšší soutěže pak určí počet dalších sestupujících z okresu tak, aby zůstalo čtrnáct celků,“ vysvětlil sekretář Okresního fotbalového svazu Děčínska Ladislav Šefčík.

Pokud by se tedy naplnil „černý“ scénář a z I.B třídy by šly dolů hned čtyři týmy z Děčínska, do okresní soutěže by z okresního přeboru sestoupilo Rybniště, Boletice, Dolní Poustevna a Dolní Habartice. Nejblíže postupu do krajské soutěže je Heřmanov a Šluknov B. Přihlášku do kraje si ale prý poslal jen Heřmanov a aktuálně čtvrté Verneřice. 

„Z okresní soutěže postoupila Chřibská, měl by tam přibýt jeden nový tým. Takže nejnižší fotbalová soutěž by mohla mít až dvanáct účastníků,“ připomněl Šefčík. 

Přesto ani tohle nemusí být konečný scénář. Pokud některé sestupující celky zaniknou, sloučí se nebo se zachrání, protože taková situace nastane výš, nemusí počty sestupujících nutně souhlasit.

„Zatím nechceme vydávat soudy. První musí skončit soutěžní ročník. Ten určí, kdo by měl kam postoupit či sestoupit. Pak záleží, do jaké soutěže, na níž mají nárok, se kluby přihlásí. Teprve poté můžeme určit definitivní složení soutěží pro další sezonu,“ uzavřel Vitner.

Pokud se celky nechtějí strachovat a chtějí mít klidné léto s jistotou, jakou soutěž budou hrát, musí skončit tak, jak bylo popsáno.