„Ono už to začalo před zápasem v Hradci. Před rozcvičením za mnou přišel náš hráč Ondra Rudzan. Stěžoval jsi, že mu je špatně a že ho píchá u srdce. Tak jsem mu změřil tlak a nebylo to dobré. Okamžitě jsem zavolal záchranku, které po půl hodině přijela a odvezla Ondru do České Lípy. Po třech hodinách, kdy ho rozkapali, ho propustili. Měl skřípnutý hloubkový mezižeberní sval,“ prozradil Tajnert.

To „hlavní“ ale mělo teprve přijít. Vše se odehrálo na cestě z Hradce těsně před Turnovem. „Jelo před námi starší auto, nesvítilo a začalo kličkovat. Chvilku jsme mysleli, že je třeba řidič opilý. Zastavili jsme na pumpě a já to šel ověřit. Z auta vystoupili dva mladí lidé, řidič ale zůstal sedět za volantem,“ zdůraznil.

Mladá dvojice prohlásila, že řidič trpí cukrovkou a není mu dobře. „Nekomunikoval, už nastalo koma. Poslal jsem Libora Macháčka (asistent trenéra), aby skočil pro cukr. Řidič ho snědl, vypil trochu koly a jeho stav se zlepšil,“ připomněl.

Než stačil Tajnert zavolat záchranku, čirou náhodou přijely hned dvě natankovat na pumpu. „Kluci v autobuse z toho měli tak trochu prdelky. Běžel jsem za nimi a vše jim řekl. Oni řidiče okamžitě naložili a převezli do nemocnice. Pak mi poděkovali za rychlou a dobrou reakci,“ řekl skromně.

Varnsdorfský masér s přezdívkou „Bajboš“ už podobnou situaci zažil. „Zhruba před patnácti lety byla dva týdny před Vánoci bouračka u Jiříkova. Tehdy jsem přes rozbité sklo vytahoval řidiči zapadlý jazyk. Mám bohužel pocit, že to bohužel nevyšlo a ta osoba zemřela,“ smutně konstatoval.

Ve Varnsdorfu je už masérem devatenáctou sezónu. Zkušeností s medicínou má dostatek. „Šest let jsem asistoval na operačním sále, nějaké zkušenosti mám. Spolupracuji s ortopedy, takže něco prostě vím. Ale učený z nebe nespadl, medicína jde dopředu a člověk to pořád musí sledovat,“ pokýval hlavou a vzápětí dodal: „Potěšil mě fakt, že mi záchranáři poděkovali. Žádné medaile za to nečekám, na to nejsem. Ten pocit, že někomu pomůžete, byl daleko lepší.“

I HRÁČI BYLI HRDINOVÉ

V minulých letech zachránili životy i členové hráčského kádru. V létě 2012 si vysloužili aplaus na tréninku Přemysl Kovář a Jiří Stehlík. Chvíli předtím zachránili život cyklistovi, který spadl na silnici, nedýchal a byl v bezvědomí. „Hrdinové? Já se jím necítím. Doufám, že by se takhle zachoval každý," tvrdil tehdy Kovář. 

Na konci roku 2016 se jako velký hrdina zachoval brankář Radek Porcal, který zachraňoval posádku autu, které mělo nehodu nedaleko jeho bydliště. „Dcerka byla venku se psy a křičela, že se venku stala nehoda, tak jsme se ženou rychle vyběhli a běželi tam. Kouknul jsem k řidiči, který v šoku seděl, nevěděl o světě a v klíně mu ležela zaklíněná manželka. Ještě tam byly dvě děti. Nakonec jsme všechny zachránili. Bylo to šílené," prohlásil tehdy pro klubový web.