„Mnoho týmů výrazně posílilo svoje kádry, nečeká nás nic jednoduchého,“ zdůraznil varnsdorfský kouč, jehož tým zahájí jaro v neděli doma s Pardubicemi (14.30).

Máte za sebou zimní přípravu. Splnila to, co jste si plánovali?
Zimní příprava proběhla tak, jak měla. Zapracovali jsme na věcech, co jsme potřebovali. Hlavně jsme se věnovali situacím, které nás nejvíce trápily během podzimu. Musím uznat, že jsme v zimě měli velice dobré podmínky.

Vyhýbala se vám větší zranění, pro trenéra dobrá zpráva.
Příprava byla plánována tak, aby jsme tým i samotné hráče posouvali dal. Byla náročná, ale nejdeme určitě cestou, abychom hráče nesmyslně přetěžovali. A výsledkem by bylo třeba to zranění. Chceme mít hlavně zdravé a trénující hráče, kteří postupně posouvají svou výkonnost. Vše má svůj smysl a posloupnost.

Změny v kádru byly prakticky minimální. Jak do týmu zapadli noví hráči?
Tým zůstal pohromadě, za což jsme samozřejmě rádi. Odešel jen Dan Kozma, který udělal za půl roku obrovský výkonnostní vzestup a patřil do osy mužstva. Dále odešel Nathan Dzaba. A také Bielezs, který byl po zranění. Na jaře se bude připravovat s námi, ale hrát zápasy bude jinde. Příchody nových kluků by mohly být příslibem do budoucna. Ať jde o Zezulu, Rudzana, nebo Minsunga. Všichni jsou to mladí kluci, kteří mají charakter, chtějí se zlepšovat, jsou pohybliví. Mají předpoklady jít výrazně nahoru, potřebují jenom čas. Postupně se ukáže, kam jejich výkonnost bude směřovat.

Máte aktuálně k dispozici kompletní kádr?
Ano, mužstvo je v tuto chvíli kompletní, nikdo není zraněný nebo nemocný.

Podzim jste odehráli prakticky bez klasického hrotového útočníka. Jak to bude po zimní pauze?
Na jaře je situace stejná. S tím, že zde máme Schöna a Votavu, kteří mají přednosti, aby do budoucna byli úspěšní. V podzimní části tam bylo mnoho momentů, proč ještě výrazněji nezasáhli do zápasu. Musí se postupně posunout z juniorského fotbalu do dospělého, navíc nebyli připraveni tak, jak bychom si představovali. Musím říct, že udělali velký pokrok a uvidíme v jarní části, jestli se do sestavy dostanou. Je před nimi ale ještě hodně úsilí a práce.

Už máte v hlavě složení základní sestavy na první jarní zápas?
Máme ještě asi tři otazníky. Uvidíme v týdnu, jak to bude vypadat. Podle toho se rozhodneme.

Jaro začnete doma proti Pardubicím, které jsou o tři body zpět na pátém místě. To je na začátek těžká šichta.
Pardubice jsou podle mě favoritem na postup. Navíc ještě v zimě posílily příchodem stopera Pirocha. Mají tým, který je dlouho pohromadě a je dobře složený. Mají výrazné individuality, které tým táhnou nahoru. Je to velmi těžký soupeř.

Co očekáváte od druhé poloviny sezony? Jak se může druhá liga vyvíjet?
Bude velmi vyrovnaná a nesmírně těžká. Budou rozhodovat detaily a maličkosti. Hodně týmů bude chtít hrát o první trojku, kde se může postoupit. Na druhou stranu hodně týmů bude bojovat o záchranu, každý se bude rvát o každý bod. I my nebudeme chtít dát soupeřům nic zadarmo a věříme v podporu fanoušků, kteří byli na podzim naším dvanáctým hráčem.

Vy startujete ze čtvrté pozice. Jak těžké bude udržet se v takových patrech tabulky?
Bude to nesmírně těžké, protože máme před sebou, ale i za sebou, zkušené týmy, které mají velmi dobré hráče se zkušenostmi z první i druhé ligy. Mají daleko vyšší rozpočty a ambice než my. Mnoho týmů výrazně posílilo svůj kádr a nečeká nás nic lehkého. My chceme být poctiví, nepříjemní a nikomu nebudeme chtít dát nic zadarmo. Chceme se prezentovat jako tým. Uvidíme, jak se nám podaří vstup do jarní části. Jsme nohama na zemi a máme pokoru. Uvidíme, na co to bude stačit.