V kádru druholigového týmu jsou hned dva odchovanci. K brankáři Martinu Vaňákovi (ročník 2000), který plní roli trojky za duem Porcal – Samoel, se do zimní přípravy zapojil i Marek Rybář (ročník 2000)

„Oba zmínění hráči u nás prošli všemi kategoriemi, v žácích a mladším dorostu hráli ligové soutěže, ale i krajský přebor. V probíhající sezoně zase divizi staršího dorostu. Jejich výkonnost a fotbalový úspěch jsou pro nás tou nejlepší vizitkou práce s naší mládeží. Zároveň by měli být motivujícím faktorem pro ostatní naše mládežníky. Věříme, že kluci na sobě budou dále pracovat a jednou se stanou oporou našeho áčka,“ zdůraznil Pavel Hradiský, šéftrenér mládeže FK Varnsdorf.

CHCE TO ČAS

„Martin Vaňák je pracovitý kluk, který fotbalem žije a baví ho. Má předpoklady se stát dobrým brankářem, ale všechno má svůj čas a vývoj. Hodně na sobě pracuje a je poctivý. Má štěstí, že může růst vedle hráčů, jako je Porcal a Samoel. Tito kluci s trenérem Macháčkem ho posunou dál,“ má jasno trenér Varnsdorfu David Oulehla, který do jarní části bude mít v kádru i mladého Rybáře. „Půl rok jsem ho sledoval a viděl jeho zápas a tréninkový proces. Splňoval kritéria, která jsou u nás důležitá. Také jde o kluka, který má dobrý charakter a fotbalem žije. Je s námi krátce a na vše si teprve zvyká. Je skromný a pracovitý. Dostane čas na sobě pracovat a zlepšovat se. Věříme, že se do budoucna může prosadit,“ dodal Oulehla.

Tyto dvě vlaštovky mohou být signálem, že varnsdorfská fotbalová mládež se posunuje směrem vzhůru. „Konečně se nám začínají začleňovat do našeho A mužstva naši čistokrevní odchovanci. Řekl bych, že to jsou první plody zlepšující se práce s mládeží v našem klubu. V současné době máme dvacet našich mládežníků v dorostech ligových klubů, Martin a Marek si zvolili cestu do velkého fotbalu přes náš klub a ukazuje se, že i to je reálná možnost. Vždy totiž záleží na tom, jak kluci k fotbalu přistupují a kolik mu dávají. Všichni věříme, že se oba stanou platnou součástí týmu dospělých a v budoucnu je napodobí řada dalších,“ podotkl Hradiský.

SPOLUPRÁCE FUNGUJE

„Klukům gratuluji! Vaňas s Márou moc chtějí a dělají pro to vše. Odměnou jim je tento velký úspěch a zároveň obrovská fotbalová šance. Nutno dodat, že nejde o uměle vytvořený počin, ale v týmu jsou zaslouženě na základě své výkonnosti a samotného přístupu k fotbalu i ke klubu. V našich řadách vidím i další zajímavý hráčský materiál a jsem rád, že trenéři David Oulehla s Liborem Macháčkem činnost mládeže bedlivě sledují a příležitosti chtějí nadále dávat i našim varnsdorfským klukům. Klubová spolupráce funguje,“ řekl spokojeně trenér kategorie U 19 Vlastimil Chod.