Kluci obsadili krásné čtvrté místo s vlastním CNC strojem pro gravírování a řezání skla se třemi řízenými osami. Tématem pro tento rok bylo strojírenství. Tým složený z žáků varnsdorfské střední školy a žáků ze ZŠ náměstí E. Beneše Varnsdorf, se scházel celý rok prakticky každý týden. Samostatně vypracovali téměř 100 technických výkresů a 3D modelů včetně kompletního virtuálního modelu stroje a příslušenství. Dále pak s pomocí pedagogů veškeré navržené díly vyrobili a z nich sestavili plně funkční stroj.

„Více jak 85% všech částí stroje jsme si vyrobili sami. Zbylé komponenty (převážně elektronika) byly nakoupeny," řekl nám Lukáš Vojta, který učí na škole odborné strojařské předměty. Stavbu stroje ve velké míře ovlivňovala koronavirová krize, ale nakonec se vše podařilo dokončit ve stanoveném termínu a na prototypu stroje začít vyrábět. 

Hodnocení výsledků soutěže proběhlo online. Žáci natočili video s prezentací stroje, dle kterého se „Projekt Univerzální 3osý CNC stroj“ v konečném pořadí umístil na čtvrtém místě. Kritéria však byla přísná a hodnotící komise byla sestavena z řad odborníků a vysokoškolských profesorů.

„Velký dík za odvedenou práci patří nejen všem žákům, ale také pedagogům. Je pro mne velkou satisfakcí zjištění, že na naší škole máme tak schopné žáky, kteří jsou schopni sami vytvořit plně funkční CNC stroj," dodal Lukáš Vojta.

Marie Kucerová, Střední průmyslová škola a Střední odborná škola Varnsdorf