Je to jejich blízký příbuzný a také patří do třídy pavoukovců. Říká se mu také krabovec, toto označení si vysloužil podle zvláštního způsobu pohybu, protože leze do boku stejně jako krab.

„Bezocasí bičovci jsou řád, který obývá tropy všech kontinentů. Jsou to obyvatelé jeskyní, skalních průrev nebo pralesů, kde žijí na kůře stromů. Vyhledávají místa v naprosté temnotě. Pro orientaci ve tmě využívají přeměněný velice dlouhý první pár nohou, který slouží jako tykadla,“ popsal vrchní chovatel Petr Haberland. Bičovec tyčkovitý pochází ze střední a jižní Afriky, ze zemí jako je Keňa, Tanzanie, Mosambik, Madagaskar, Zambie, Angola, Zimbabwe, Malawi. „Bičovec je dravé zvíře, živí se zejména hmyzem nebo pavouky. Svoji kořist je schopný předníma nohama nahnat k otrněným makadlům, kterými potom potravu uchvátí,“ doplnil Haberland.

Roman Branda, mistr provozu chemie v Elektrárně Ledvice, je i mistrem v chytání sumců. Všechny „veleryby“ se po vyfocení opět dočkají svobody.
Podívejte se na kapitální úlovky. Na háčku skončila trofejní štika i obří sumec

Na rozdíl od většiny jiných pavoukovců jsou bičovci společenští a ke kanibalismu u nich takřka nedochází. Zajímavou kapitolou je rozmnožování tohoto druhu. Samice po páření klade vejce do vaječného vaku, který nosí na spodní straně hlavohrudi. Z něj se zhruba po měsíci líhnou mláďata, která se vozí na hřbetě matky a zhruba po čtrnácti dnech se poprvé svlékají a osamostatňují. Bičovce najdete ve 3. patře Expozice Rajské ostrovy vedle terária s hroznýšovci kubánskými.

Alena Houšková