S Děčínem nejsou hrdinové nijak svázáni. Nebudujeme ani patetický památník, ani připomenutí jejich statečné smrti. Proto se změnil původní plamen na zářící jiskru, která zažehla Palachovým týdnem revoluci v roce 1989. V naší době již svítí jejich hvězda jako kometa, která nám symbolizuje, že vždy je svoboda společnosti vykoupena obětí jedince. Jako vede cesta radosti z Betlémského zrození na kříž Golgoty, vede i cesta z hořícího kříže obou Janů k našim dnům. Je však třeba jména připomínat, dotýkat se jejich odkazu, což se realizuje pomocí nabízené ruky, která není přesným otiskem jejich dlaní, ale obrysem ženských potomků z obou rodin Janů.

Všichni, kdo chtějí být nositeli jejich odkazu, ať přicházejí a rozeznívají dotykem ruky barvu červenou či modrou, barvu oběti a naděje. Pokud nikdo nepřichází, vertikála svítí bílým neutrálním světlem s mírným chvěním trikolory, připomínající, že jsme v Českých zemích před kostelem Českobratrské církve evangelické, a že jsme vděčni. Hra je znakem svobody, nikoliv totality.

• artefakt vzniká ve sklárnách pana Šváchy.
•  symboly dlaní (při dotyku kolemjdoucích na tyto se bude měnit barva osvětlení centrálního pilíře a hvězdy) jsou vyhotoveny podle tvaru dlaní neteře Jana Palacha, paní Andrey Palachové, a sestry Jana Zajíce, paní Marty Janasové. Obě ochotně spolupracovaly a patří jim náš srdečný dík.
• termín odhalení pomníku by měl být dodržen
• podvečer 16. ledna 2024.
• na výstavbu (plánovaný rozpočet 835 tis.) dosud velkoryse přispěli: Českobratrská církev evangelická 300 tis., Statutární město Děčín 100 tis., firmy z Děčínska (Valdemar Grešík - Natura s.r.o., HUDYsport a.s., codeeffect s.r.o., ZAPNUTO s.r.o.) celkem 185 tis., Děčínsko-podmokelská vlastivědná společnost 10 tis. Všem děkujeme!

Veřejná sbírka byla k 9. říjnu tohoto roku ukončena. Díky štědrosti dárců se vybralo 55 819 Kč. Částka byla použita na úhradu již realizované elektroinstalace interaktivní skleněné plastiky. Lidé z celé České republiky tak podstatným dílem přispěli k naplnění podtitulu sbírky a přinesli nadějné „Světlo pro Děčín“. Děkujeme!

David Vávra, Pavel Randák