Těsně před půlnocí v úterý 19. dubna vyrazil od budovy Gymnázia v Rumburku luxusní zájezdní autobus, ve kterém bylo 46 žáků gymnázia v doprovodu tří učitelů. Společnost nám ještě dělal průvodce z cestovní kanceláře Školní zájezdy a dva řidiči autobusu.

Všechny nás čekala dlouhá cesta nočními německými dálnicemi až do dalekého Amsterdamu. Cesta proběhla v poklidu, a tak jsme se kolem desáté dopoledne mohli vydat do centra města Amsterdam. Nejdříve se jelo vyhlídkovou lodí po krásných městských kanálech a dále následovala prohlídka nejvýznamnějších památek města: náměstí Dam, Královský palác, Nový kostel, Květinový trh a také dům, kde se za 2. světové války skrývala Anna Franková.

V pozdních odpoledních hodinách jsme přejeli autobusem do přístavu, kde se po odbavení nastoupilo na mohutný trajekt. Tam nás čekaly pohodlné kajuty s postelemi a sprchovým koutem. Během noční plavby jsme se přesunuli do Newcastlu na severu Anglie. Pro všechny byla plavba nevšedním zážitkem.

Den matek v Horním Podluží
FOTO: Maminko, všechno nejlepší aneb jak slavili Den matek v Horním Podluží

V Newcastlu už začínalo naše dobrodružné putování po skotských přírodních i kulturních památkách. V průběhu následujících pěti dnů jsme se mohli seznámit s historií Skotska, krásnými stavbami, ať už se jednalo o královské paláce či katedrály. Navštívili jsme úchvatné skotské Highlands s opuštěnými kopci i nádhernými jezery, mohli spatřit nejvyšší horu Anglie a Skotska Ben Nevis, která je po většinu roku v mracích.

Viděli jsme Melrose Abby, ve kterém je pochováno srdce skotského hrdiny a krále Roberta Bruce, památník dalšího skotského hrdiny Willima Wallace, hrad ve Stirlingu i historický Edinburgh. Prošli jsme se pověstnou „Královskou mílí“, prohlédli si dlouhý železniční viadukt v údolí Glenfinnan, který se objevil ve filmech o Harrym Potterovi, stejně tak jako mohutný hrad v Alnwicku. Snažili jsme se vyfotit „Nessí“ u jezera Loch Ness. Mohli jsme obdivovat i technické památky jako třeba lodní výtah nebo Kaledonský kanál.

Škola, do které v září už žádné děti nepřijdou.
FOTO: Zbyly jen vzpomínky. Do této školy se žáci už nikdy nevrátí

Všichni jsme byli ubytováni v rodinách, takže jsme mohli poznat místní skotskou pohostinnost a zvyky i se procvičit v angličtině. Všude nás doprovázel skvělý průvodce Petr, který uměl poutavě vyprávět o všem, co jsme viděli a neopomněl zmínit ani historické souvislosti. Skvělý dojem ještě umocnilo nádherné počasí, jež se zcela vymykalo deštivé pověsti Skotska. Většinu pobytu ukazovalo pouze slunečnou tvář. Teplota byla příjemných deset až patnáct °C. Jen jsme si museli zvyknout na všudypřítomný a silný vítr.

Po týdnu nabitém cestováním a návštěvami pamětihodností, jsme v pondělí večer opět nasedli na trajekt, který nás ráno bezpečně vylodil na pevninské Evropě. Pak už jsme jen museli zvládnout náročný přejezd autobusem zpět do České republiky. V úterý kolem deváté večer jsme bez větších potíží zastavili před zdmi Gymnázia v Rumburku a po náročné cestě se těšili na návrat domů.

Týdenní cestování nás všechny obohatilo krásnými zážitky a za své kolegyně Janu Voldřichovou a Markétu Burns chci poděkovat všem žákům za zdárný průběh celého zájezdu.

Kamila Veselá

Projekt „Sousedé“ letos uvede filmový dokument.
Soužití Čechů s Němci ve Šluknovském výběžku přiblíží nový film