Narodil se v Rumburku, poté žil v Jiříkově a na motorce se snad již narodil. Na mezinárodní scéně debutoval v sedmnácti letech a pak narukoval na vojnu do Dukly, která měla jediná podmínky pro závodnický růst a kde vedli talentovaného jezdce trenéři Helikar a později Hřebeček. Byl zvolen českým motokrosařem století, startoval deset sezon ve dvanáctidílném seriálu mistrovství světa v kubatuře do 250 ccm. Osmkrát byl v šampionátu mezi desítkou nejlepších a jeho největším úspěchem bylo druhé místo v roce 1974, kdy se ale jasně rýsovalo místo první.

Pana Jaroslava Faltu spolu se spisovatelem Ivo Helikarem jsme přivítali na Lužickém náměstí, kde byl také sraz motorkářů a ostatních účastníků. Po přivítání a představení našich hostů vyrazila kolona všech v čele s historickým vozem, který vezl pana Faltu a pana Helikara na „spanilou“ jízdu. Cesta vedla do Jiříkova k bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově, kde pan Falta krátkým proslovem ukončil motorkářskou sezónu, a pokračovala kolem místo tehdejšího bydliště pana Falty zpět do Rumburku. Jízda skončila u Domu kultury Střelnice, kde Spolek přátel Rumburku odhalil pamětní desku, která bude občanům města i jeho návštěvníkům připomínat tohoto významného rumburského rodáka.

Poté se více jak stovka zájemců přesunula do kinosálu Domu kultury Střelnice, kde probíhala beseda, kterou vedl spisovatel Ivo Helikar, autor knihy Ukradený titul. O události popisované v této knize vyprávěli pan Falta a pan Helikar. Vyprávělo se nejenom o ní, ale vzpomínalo se na časy minulé a odpovídalo na otázky účastníků. Beseda byla ukončena předáním plaketky čestného člena Spolku přátel Rumburku panu Jaroslavu Faltovi, aby mu připomínala rodné město a všechny ty, kteří dnes měli tu čest se s ním osobně setkat. Na závěr návštěvy si mohli zájemci na místě zakoupit publikaci Ukradený titul a nechat podepsat včetně fotografie od pana Jaroslava Falty a pana Ivo Helikara a také se na památku vyfotit.

Spolek přátel Rumburku děkuje panu Jaroslavu Faltovi a panu Ivo Helikarovi, že si našli čas a zavítali do Rumburku, a dále děkuje všem, kteří pomohli toto setkání uskutečnit. Bylo to velmi vydařené odpoledne, které jen snad lehce „poškrábalo“ nevlídné deštivé počasí.

Vlasta Hnilicová