Josefína Čermáková & Jiří Maršíček
ČT 5. 10. v 19:00, vinný bar Pijánofka ve Varnsdorfu
Hudba lehká a voňavá jako víno, nádherně nadžezlý soul v podání půvabné Josefíny Čermákové, majitelky nádherného hlubokého altu a kytarového ekvilibristy Jiřího Maršíčka. Josefína zpívá v několika souborech – namátkou kapela Napořád nebo Crossroad Quintet – a pokud jde o vzory, přiznává Arethu Franklin, Raye Charlese nebo Billa Witherse, což, uznáte, je vytříbený vkus. Jiří Maršíček začínal jako pravověrný bluesman, postupně se ale vypracoval ve zcela osobitého multižánrového kytaristu. Tahle hudební porce doplněná sklenkou červeného, neboť krajem už táhne podzim, to bude velmi vítané zklidnění, kterého bude před pátkem obzvláště zapotřebí…

Radz
PÁ 6. 10. ve 20:00, Fabrika Doubice
V pátek totiž v doubické jazzové a rockové hospodě Fabrika vypukne velmi nevázaný koncert ukrajinského uskupení Radz. Jejich poletování ze žánru do žánru i jednoznačná pocta Franku Zappovi a jeho hudbě, to je nesmírně uvolněný hudební dýchánek, který nečekaně přechází v pěknou divočinu bez hranic. Zazní unikátní hudební nástroje, které bratři Serhij a Dmytro Radzetských sami konstruují, budeme putovat od progressive rockových ploch skrze houštiny krásných zappovských naschválů do funky tančíren a podivných zvukových čtvrtí. Bude to objevné, strhující a pulsující.

Českou část Mandava Jazzu zahájil ve Varnsdorfu koncert Ondřeje Rumla.
Hudební tsunami už se valí řekou Mandavou. Odstartoval festival Mandava Jazz

Fanfare Ciocarlia
SO 7. 10. ve 20:00, Kronenkino Zittau
Jedna ze dvou největších legend letošního programu roztancuje v sobotu večer žitavské Krokenkino. O tom není nejmenších pochyb. Na nářez seskupení Fanfare Ciocarlia tancují všichni bez rozdílu věku i hudebních preferencí. Balkánská dechovka prostě nenechá nikoho v klidu. A ještě jaká! Parta romských řízků z malé vesnice na hranicích Rumunska a Moldávie je totiž nejrychlejší dechovka světa. Kdekoli na světě hráli – a že už hráli skoro všude – vodili si publikum jako na provázku. A pozor – už dávno nejde jen o folklór, Fanfáři se ve svém stylu pustili do filmových i popových hitů a třeba jejich verze James Bond tématu je až hystericky populární. Tohle bude dost možná největší jízda letošního Mandava Festu!

Duo Hausmann – Heuken
NE 8. 10. v 19:00, kostel Na Kopečku v Rumburku
Zase úplně jiná káva bude nedělní soirée v rumburském Kostelíčku. Kouzlo velmi nezvyklého spojení trombónu a vibrafonu má bezmála terapeutické účinky, přestože hudba téhle dvojice osciluje mezi jazzem a popem. Chvíli hebké, chvíli drsné, tu intimní, tam zase zuřivé – takové jsou nálady hudby dua trombonistky Antonie Hausmannové a vibrafonisty Volkera Heukena. Ti dva se znají dlouhá léta, potkávali se v nejrůznějších seskupeních v domovském Lipsku, až z toho vlastně velmi logicky rezultovalo vytvoření dua. Důstojné a přitom komorní zakončení nabitého týdne.

Mediálním partnerem festivalu Mandava Jazz je Děčínský deník a Český rozhlas Jazz.