„Máme spočítáno, že do otevření areálu zoo, které je dle vládního nařízení naplánováno na 25. května 2020, se finanční ztráta vyšplhá až ke 2 milionům korun,“ vyčíslila ekonomka děčínské zoologické zahrady Dagmar Kedlesová.

Většina zoologických zahrad je jako příspěvkové organizace města či kraje vyloučena z možnosti čerpat finanční pomoc na pokrytí náhrad za ušlé příjmy i mzdy zaměstnanců ze strany státu. Jsou tak odkazovány na své zřizovatele, kteří ale zatím nejsou schopni garantovat žádnou jistotu finanční pomoci z důvodu obav očekávané finanční krize a povinnosti zabezpečit i jiné mandatorní výdaje.

„Pomocnou ruku tak v tuto chvíli mohou podat samotní návštěvníci. Pokud by chtěl někdo naši zoo podpořit, lze to udělat například prostřednictvím adopcí zvířat nebo nákupem zboží v e-shopu, případně jinou formou sponzoringu,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková.

Výzvu o možnosti adopce zvířat děčínská zoo propaguje na svých internetových portálech již několik týdnů a dostavují se první úspěchy. Ozývají se nejen pravidelní adoptivní rodiče, ale zájem mají i noví a počet adopcí za poslední měsíc viditelně stoupnul.

„Návštěvník má několik možností, jak přispět: může adoptovat zvíře za částku, v níž jsou vyčíslené roční náklady na krmení a veterinární péči, nebo může přispět libovolnou částkou, přičemž spodní hranice je tisíc korun,“ vysvětlila Houšková.

Přesná pravidla adopcí i seznam zvířat vhodných k adopci najdou zájemci na webových stránkách www.zoodecin.cz. Podpořit zoo lze i nákupem zboží v e-shopu, kde lze pořídit nejen suvenýry, vstupenky do zoo, permanentní vstupenky, ale například i sponzorské samolepky.

Zoo Děčín