Nedaleko obce Hřensko se nachází Pravčická brána. Svými rozměry – výškou otvoru 16 metrů, rozpětím oblouku u dna 26, 5 metrů a šířkou mostů 8 metrů – je největším přírodním skalním mostem v Evropě. Vzhledem k tomu se oprávněně stala turisticky vyhledávanou lokalitou.

Pokud chtějí filmaři do svého díla dostat krásnou krajinu, poměrně často se vydávají na Nový Zéland. Filmový štáb Letopisů Narnie se však rozhodl pro jinou lokalitu. Některé scény z filmu Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň se odehrávají právě na severu Čech. Ve filmu z roku 2005 skupina dětí běží po kamenném mostě, kterým je ve skutečnosti právě Pravčická brána.

K Pravčické bráně se dá dostat pouze pěšky a cesta není jednoduchá. Auto musíte nechat na parkovišti ve Hřensku, a pak se vydat na namáhavý výstup. K tomuto místu neodmyslitelně patří výletní zámeček Sokolí hnízdo, který byl vybudován v roce 1881. Aktuálně je otevřený o víkendu od 10 do 16 hodin.

Vraťme se ještě k Letopisům Narnie. Když jedna z hlavních hrdinek filmu, Lucinka, poprvé vchází do Narnie, tak se objeví Tiské stěny, další útvar v Českém Švýcarsku. Několik dalších záběrů, které se do filmu dostaly, bylo pořízeno v Adršpašsko-Teplických skalách na severovýchodě Čech.

Jakub Smolík