Pro místní goticko-renesanční kostel sv. Jakuba staršího je pro letošní rok připraveno setkání s mimořádným německým hostem – Capellou d la Torre. Po barokním večeru festival nabídne výlet do časů, kterým vévodila renesance, do časů úsvitu novověku, kdy Evropou putovaly slavné kapely pištců povětšinou z Německa a vyhrávaly z věží kostelů podobných jako je českokamenický děkanský chrám.

Pozvání na festival přijala prestižní německá „Kapela z věže“, světově vyhlášený a cenami ověnčený specialista na starou dechovou hudbu, který návštěvníky vezme na rozmanitou i rozvernou pouť Evropou právě v období renesance.  

„Ano, v určitém okamžiku jsme si uvědomili, že jazzoví hudebníci a hudebníci staré hudby jsou tak trochu dvě strany jedné mince. Protože je tu tolik podobností. Na jedné straně jsou standardy a na druhé straně improvizace a zábava. Věřím, že hudba může oslovit každého, kdo se jí chce otevřít. A vždycky mě potěší, když mi lidé říkají, že je to skvělá hudba. A ne: Tohle je skvělá nová nebo stará nebo jakákoli jiná hudba,“ říká k interpretačnímu přístupu Katarina Bäuml, umělecká vedoucí souboru.  

Soubor představí celou plejádu zvukomalebných starých šalmajů, pommerů, bombardonů, hobojů, pozounů či dulcianů v tónech elegantně dvorských i měšťansky furiantských se svěží příchutí improvizace. Ať už název souboru odkazuje na slavného španělského hudebníka Francisca de la Torre, který proslul slavným kusem pro dechy Danza Alta, nebo na skutečnost, že staré dechové kapely hrávaly z vrcholků věží či balkonů, Triumf pištců potvrdí obojí, neboť koncert předznamená skutečná fanfára z kostelní věže…

Zbývající vstupenky jsou v prodeji ve festivalové pokladně, v Informačním centru v České Kamenici či online na www.lipamusica.cz.

Lucie Johanovská