Několik týdnů prázdnin? Dětem se stýská po kamarádech

Zatímco každý rok se školáci nemohou dočkat letních prázdnin, momentální situace jim moc příjemná není. Samozřejmě 31 % dětí přiznává radost z neplánovaného volna, ovšem dalších 30 % uvedlo, že se jim stýská po kamarádech a nechtějí být pořád doma. Celých 33 % dětí potom vadí hlavně nuda kvůli velmi omezenému počtu aktivit, kterým se jde v domácím prostředí věnovat.

Děti doma nemají správný režim

Na otázku “Čemu se děti v době karantény věnují doma nejvíce?” odpověděli rodiče, že téměř polovina českých dětí si celé dny hraje a dalších 40 % najdete sedět u počítače. Jenom minimálně se věnují knížkám, učení nebo pravidelnému cvičení. Není to přitom dáno přístupem rodičů – 60 % se snaží své děti nějak zabavit, ale během dlouhého pobytu doma je to často problém.

 

Jaký je žebříček nejčastějších domácích činností?

1. Hraní

2. Sezení u počítače

3. Čtení knížek

4. Učení

5. Cvičení

Šití roušek. Ilustrační foto.
Projekt Musíme to zastavit propojuje dobrovolníky i v Ústeckém kraji

Nedostatek pravidelného pohybu trápí děti i rodiče

Téměř 80 % rodičů přiznává, že vnímají ze strany svých dětí nedostatek pohybu a snaží se nějakým způsobem dbát alespoň na minimální rozhýbání, což se jim nakonec daří. Více než polovinu dětí však musí u takových aktivit hlídat a dohlížet, aby se nezranily, případně aby se vůbec zapojily. Nejčastější frekvencí je přitom cvičení 1-2x týdně a většinou nepřesáhne 30 minut. Rodičům samotným navíc často pravidelný pohyb chybí, a proto se 50 % z nich ve volném čase snaží cvičit spolu s dětmi. Není to ovšem u všech samozřejmostí, část dospělých totiž nemá čas nebo zájem, někteří zase vnímají neochotu svých dětí, a proto společné aktivity neprovozují. “Ideální je vymyslet pohyb formou nějaké hry a zapojit se do toho s nimi. Když v tom dítě není samo a má parťáka, jde mu to lépe,” říká například Šárka Kašpárková, známá česká rekordmanka. Podobný názor má také David Svoboda, olympijský vítěz v moderním pětiboji: “Myslím si, že by děti měly sportovat vždycky nehledě na podmínky. V karanténě je to ještě důležitější než normálně, hlavně kvůli psychice. Spousta lidí si možná ani neuvědomuje, jak může jakákoliv fyzická aktivita pomoci k lepší náladě. U dětí to platí stejně. Měly by se udržet v režimu a v pravidelném pohybu. Má to výborné účinky.”

Nejčastější důvody, proč rodiče s dětmi necvičí:

1. Nestíhají kvůli práci

2. Nemají dost energie

3. Neumí děti přimět ke cvičení

4. Nevědí, jak by měli s dětmi cvičit

K pravidelnému pohybu pomáhají online videa i známé osobnosti

Nedostatek fyzické aktivity není dobrý nejen pro zdraví a celkovou kondici, ale dokáže také výrazně ovlivnit psychiku. Proto je dobré najít si každý den alespoň malou chvíli pro sebe i pro děti a zvládnout alespoň základní rozvičku. Ať už volíte raději protahování, posilování, meditaci nebo v případě cvičení s dětmi pohybové aktivity formou her, inspiraci můžete čerpat z různých online variant, které připravují známí sportovci a cvičitelé.

“Nejlepší a nejúčinnější je hra. Děti je snadné motivovat hrou, vymyslet jednoduchý úkol a hecovat je. To baví každého. Zvláště děti, které mají přebytek energie. Zábava a motivace je vždycky udrží v jakékoliv činnosti,” říká olympionik David Svoboda.

“V reakci na neobvyklou karanténní situaci jsme ve spolupráci s Českým Olympijským výborem připravili celou sérii videí pro děti i dospělé. Na portálu Sportvokoli.cz si podle nich může zacvičit každý, je tam dostupná celá záložka domácích cviků,” říká Tereza Vyhnálková ze společnosti Sazka.

Do projektu se zapojily také známé osobnosti sportu, jako je česká rekordmanka Šárka Kašpárková, šermířka a bronzová medailistka z Olympijských her mládeže Veronika Bieleszová, Jiří Prskavec, český vodní slalomář závodící v kategorii K1, ve které se v minulém roce stal mistrem světa, a mnoho dalších. Pro náročné sportovce jsou potom k dispozici také rozcvičky s vojáky a Hradní stráží ČR. A jak nejlépe své děti k pohybu motivovat? Podle bývalého krasobluslaře a Mistra Evropy Tomáše Vernera se řešení nabízí samo: „Je to jednoduché. Karanténa jednoho dne pro všechny skončí a děti se vrátí zpět do školních lavic a na sportoviště. Svět se sice zastavil, ale pokud se zastaví i děti při fyzické aktivitě, pak nebudou spolužákům a spoluhráčům stačit. Všichni by měli sportovat a udržet zdravou mysl a tělo.”

Petr Týbl, Sazka

Grantová výzva podpoří dětské domovy.
Dětské domovy mohou získat milion korun