DĚČÍNSKO

Jakubská pouť 2023 (Jacobimarkt)

Kdy: pátek 28. července až středa 2. srpna
Kde: Gottfried-Keller-Strasse, Neugersdorf
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Další ročník tradiční pouti v německém Neugersdorfu přímo na hranicích. Lidé si užijí desítky atrakcí z celé Evropy, na místě budou také stránky s občerstvením. Vstup do areálu a parkování je zdarma, platí se vstupenky na jednotlivé atrakce.

Svatoanenská pouť 2023

Kdy: sobota 29. července od 12.30
Kde: Verneřice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Každoročně největší verneřická akce se blíží. Návštěvníci se mohou těšit na pouťové atrakce, stánky se suvenýry, hračkami a občerstvením, spanilou jízdu automobilových veteránů, projížďky na koni a kapely Kliďánko, Stará škola a The Beatles revival. Akci zakončí ohňostroj.

Fotogalerie: Verneřickou Anenskou pouť nepřekazilo ani počasí

Ploučnická Neckyáda aneb Den smíchu na vodě

Kdy: sobota 29. července od 14.00
Kde: Jez naproti pile, Františkov nad Ploučnicí
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Lidé se opět, ať už jako diváci, nebo jako účastníci, pobaví na 7. Ploučnické Neckyádě. Na vodu se od jezu vydají netradiční plavidla, cílem je přístaviště u kulturního domu.

Stand-up show Vtípečky jdou do nebe

Kdy: pátek 28. července od 17.00
Kde: Bistro nad ferratou, Pastýřská stěna, Děčín 
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Show Vtípečky jdou do nebe zamíří k děčínskému "Nebíčku". Představí se pět mladých komiků ze skupiny Vtípečky se zelím. Na začátku akce budou moci návštěvníci obdivovat barmanskou show a poslechnou si Dj's Phobiacs. Samotná stand-up show začne v 19 hodin, od 20.30 se chystá afterparty s Dj's.

ÚSTECKO

Celý léto na ulici 2023 – Mmnk + Fluggegecheimen

Kdy: pátek 28. července
Kde: Veřejný sál Hraničář, Ústí nad Labem
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: Dvojkoncert rozdílných stylů. Hudba brněnské kapely MMNK je kombinací progresivního punku s nezbedným darebáctvím a texty nasáklými cynismem, černým humorem a melancholickým oplakáváním sebe sama. Fluggegecheimen je novoborské uskupení tří precizních muzikantů pohybující se někde mezi jazzem a neofolkem.

Na návštěvě u princezny

Kdy: sobota 29. července, 10–17 hodin, 20.30–21.30
Kde: Zámek Velké Březno
Za kolik: 80 korun
Proč přijít: Mimořádné prázdninové prohlídky zámku s princeznou a pohádkovými hádankami zaujmou velké i malé návštěvníky. Prohlídky začínají každou hodinu, běží až do večera. Na noční prohlídku ve 20.30 doporučují organizátoři rezervaci na geleta.david@npu.cz.

Zábavný den s Cepíkem

Kdy: sobota 29. července, 15–16 hodin
Kde: KOLOcafé, Střekovské nábřeží
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Divadelní představení uprostřed horkého léta na téma Vše co žije, vodu pije. Pitný režim je v létě důležitý, na což upozorní nejen hra, ale i nabídka podniku.

Den otevřených dveří bunkru

Kdy: neděle 30. července, 13–17 hodin
Kde: Velké Březno
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Prohlídky vybaveného opevnění z doby před druhou světovou válkou s průvodcem v dobové uniformě? V „řopíku“ u Velkého Března se konají výjimečně, proto neváhejte využít jedinečné možnosti toto minimuzeum československého opevnění navštívit.

CHOMUTOVSKO

18. Vejprtská pouť

Kdy: pátek 28. a sobota 29. července
Kde: náměstí T.G.M, Vejprty
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Velká Vejprtská pouť se chystá na nadcházející víkend. Odstartuje v pátek ve 20 hodin programem Techtle Mechtle revue v Letní show na náměstí T.G.M. Sobota pak nabídne od 14 hodin hudební vystoupení, oficiální zahájení proběhne v 15 hodin. Odpoledne fanoušky potěší mistr světa na kole Martin Šimůnek (16.00) a zaznějí písničky Ivety Bartošové (18.00). Večer pobaví hudba Celest & Charles a od 22 hodin Jakub Děkan s kapelou. Živo bude i v parku na Kostelním náměstí. Od 14 hodin tam budou probíhat pohádkové a historické soutěže, ukázky výcviku dravců, bude divadlo i souboj šermířů.

Zámecká noc na Červeném Hrádku

Kdy: sobota 29. července od 14.00
Kde: zámek Červený Hrádek, Jirkov
Za kolik: 160/80 korun
Proč přijít: Na zámku Červený Hrádek v Jirkově se o víkendu uskuteční historické slavnosti. Zámecká noc opět nabídne bohatý program. Na nádvoří a v přilehlém parku se o přízeň návštěvníků budou ucházet praporečníci, šermíři, kejklíř, tanečnice, sokolník, trubači, muzika a pro děti budou připraveny rytířské hry. Novinkou bude účast vojenského regimentu z období vlády Marie Terezie. Programem bude provázet herold a večer zakončí barokní ohňostroj. Po dobu celé akce bude zajištěno občerstvení a na zámeckém nádvoří bude dobové tržiště.

LITOMĚŘICKO

Archeologické léto 2023 - Štěpánovská hora

Kdy: sobota 29. července od 10.00
Kde: Lukov
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Sobota vyzve k zajímavé vycházce na Štěpánovskou horu, k hradišti datovanému do období 1000 až 750 před Kristem. Provede archeolog M. Trefný. Štěpánovská hora je zajímavá i z hlediska přírodovědného. Se vzácnými a chráněnými stepními rostlinami seznámí přírodovědkyně K. Nováková. Místo srazu Lukov, na začátku modré turistické značky. Akci pořádá Podřipské muzeum.

Svatojakubská pouť v Čížkovicích

Kdy: sobota 29. července od 14.00
Kde: fotbalové hřiště, Čížkovice
Za kolik: vstup zdarma
Proč přijít: V Čížkovicích se v sobotu uskuteční tradiční Svatojakubská pouť. Hostit ji bude místní fotbalové hřiště. Program nabídne pouťový fotbal: HC Lovci Lovosice x FK Viktorie Čížkovice (14.00), žáci Viktorie Čížkovice x rodiče (16.00) a dorost 2003-8 x stará garda (17.00). Na podiu bude pro děti pohádková show (17.00), pak ho obsadí skupina Natruc a začne taneční zábava (20.00). Chybět nebudou pouťové atrakce, malování na obličej ani občerstvení.

LOUNSKO A ŽATECKO

Cítolibská svatojakubská pouť

Kdy: pátek 28. až neděle 30. července
Kde: Cítoliby
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Cítolibskou svatojakubskou pouť zahájí v pátek od 18 hodin taneční zábava s kapelou Bokovka na zahradě Dělnického domu. Sobotní program odstartuje na Tyršově náměstí ve 13 hodin. Nabídne dechovku, dětský program Divadla Mazec (15.00), imitátora Zdeňka Barnetta (17.00) a večerní koncert známé skupiny Yo Yo Band (18.30). Večer zahrají chomutovští Úlet a připraven je ohňostroj (22.00). V neděli proběhne v kostele sv. Jakuba bohoslužba (16.00), následovaná slavnostním koncertem Rosa Bohemica.

Žatecký food festival

Kdy: sobota 29. července od 10.00
Kde: náměstí Svobody, Žatec
Za kolik: vstup zdarma
Proč přijít: Druhý Žatecký food festival provoní v sobotu 29. července centrum historického města. Opět se bude snažit představit tradiční i netradiční gastronomii a zanechat v návštěvnících unikátní kulturní zážitek. Festival nabídne špičkové pokrmy a zábavný doprovodný program pro celou rodinu. Těšit se můžete například na asijské speciality, burgery, belgické hranolky, mexickou kuchyni, makrónky, rolovanou zmrzlinu, latinskoamerické churros nebo drinky a koktejly.

MOSTECKO

Martin Rufer a Sonia Sax na Hněvíně

Kdy: sobota 29. července od 18.00
Kde: Hrad Hněvín, Most
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: Na hradě lákají na hudební podvečer se saxofonistkou Soniou Sax a klavíristou a skladatelem Martinem Ruferem. Po celou dobu koncertu bude otevřené hradní bistro s občerstvením a vyhlídková věž.

Mistrovství světa superbiků 2023

Kdy: od pátku 28. července do neděle 30. července od 19.00
Kde: Autodrom Most
Za kolik: 1900/550 korun za celý víkend
Proč přijít: Zažijte vrchol závodní sezony na mosteckém autodromu. Fandit můžete Oliveru Königovi, jedinému českému jezdci v královské třídě WorldSBK. V akci uvidíte špičkové týmy a jezdce značek Kawasaki, Yamaha, Ducati, Honda a BMW.

TEPLICKO

Supr čupr mejdlo na koupálku

Kdy: sobota 29. července od 16.00
Kde: Koupaliště a autokemp Osek
Za kolik: dle ceníku koupaliště
Proč přijít: Odpoledne plné zábavy a tance si užijí návštěvníci koupaliště v Oseku. Na své si při animačním programu přijdou děti i dospělí.

Zmrzlina v barvě noci

Kdy: pátek 28. července od 18.00
Kde: Hvězdárna, Písečný vrch, Teplice
Za kolik: 60/30 korun
Proč přijít: Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích pořádá letní setkání Zmrzlina v barvě noci. To bude věnováno experimentům s kapalným dusíkem. Přijít se můžete podívat na mrznutí vody přímo před očima, na prskavku, která po ponoření nezhasne, nebo jak se dají zviditelnit páry, které vydechujeme. Na závěr přijde umíchání zmrzliny v barvě astronomy tak oblíbené.