DĚČÍNSKO

Václavské posvícení

Kdy: čtvrtek 28. září od 11.00
Kde: dvůr Železářství u Semelků, Krásná Lípa
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Folklorní soubor Lužičan pořádá václavské posvícení. Chybět nebudou zabíjačkové pochoutky, posvícenské koláče ani cimbálová muzika a k příjemné atmosféře jistě přispěje i vystoupení dětského folklorního souboru Křiničánek.

Svatováclavská pouť 2023

Kdy: čtvrtek 28. září od 10.25
Kde: areál ZŠ a MŠ, Heřmanov
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Na 9. Svatováclavské pouti návštěvníci uvidí taneční skupinu Scratch nebo vystoupení dětí ze školy a školky, Bolly Ladies (kankán) a poslechnou si skupinu Claymore, Drum Band Františka Zemana, Davida Mattioliho, Standu Hložka, Holokrky nebo Tomáše Linku. Moderuje Jiří Werich Petrášek. Samozřejmostí jsou pouťové atrakce a stánky s občerstvením a suvenýry.

Lunetic a band - Retro Oldies Party

Kdy: sobota 30. září od 20.00
Kde: Lidová zahrada, Varnsdorf
Za kolik: 300 korun
Proč přijít: V rámci Retro Oldies Party vystoupí legendární skupina Lunetic a band. Večerem provede DJ Miloš Kostián, který navodí oldies atmosféru těmi nejznámějšími hity 80. a 90. let. Vstupenky jsou v prodeji v baru Lidové zahrady.

Švihadlo v Le Garage Noir

Kdy: pátek 29. září od 22.00
Kde: Hudební klub Le Garage Noir, Děčín
Za kolik: 200/250 korun
Proč přijít: Kapela Švihadlo, která je na scéně 40 let, potěší příchozí reggae rytmy a notoricky známými hity. Vstupenky jsou v předprodeji na Vstupence Děčín za 200 korun, na místě lidé zaplatí 250 korun.

2. Americký den v Rybništi

Kdy: sobota 30. září od 13.00 do 23.00
Kde: JV Ranch České Švýcarsko, Rybniště
Za kolik: 300/150 korun
Proč přijít: Po loňském úspěchu přinese druhý Americký den v Rybništi opět bohatý program. Vystoupí taneční skupina Line Dance, 9th Illinois String Band, roztleskávačky Basta Cheerleaders, na místě se bude také grilovat, pochutnat si bude možné i na burgeru nebo hot-dogu, chybět nebudou ani další stánky. K vidění budou také americká auta, řidič každého takového auta, motorky nebo trucku, který v něm přijede na parkoviště, má vstup zdarma. Běžné vstupné je 300 korun, 150 korun pro děti.

Zámek v Benešově nad Ploučnicí. Ilustrační foto
Jdeme do finále, hlásí státní zámek Benešov nad Ploučnicí

KPM Dog Show Day

Kdy: sobota 30. září od 9.00 do 19.00
Kde: Fotbalové hřiště Ludvíkovice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Druhý ročník psího a dětského dne, neklasické voříškiády a závodů v bullsportech. Na místě budou stánek a ukázky záchranářské kynologie, ukázky psích sportů jako hoopers nebo sportovní kynologie, soutěže a aktivity pro děti i psy po celý den nebo charitativní tombola. Občerstvení jako cukrárna, káva či domácí limonády na místě. Více na facebooku nebo instagramu KPM DOGSHOWDAY.

Běh Velké Skály 2023

Kdy: sobota 30. září od 8.00 do 15.00
Kde: Atletický stadion, Děčín
Za kolik: dle ceníku pořadatele
Proč přijít: Postavte se na start a objevte tak trochu pozapomenutý slavný závod, který vás zavede z centra města do přírody plné hlubokých lesů a skalních srázů. A k tomu závody dětí a žactva přímo na atletickém stadionu v srdci Děčína. Každý závodník dostane při prezentaci startovní balíček a další balík služeb (unikátní fotka do e-mailu, SMS s cílovým časem, občerstvení, úschovna, čipová technologie). Více na webu závodu.

Ondřej Ruml a Matej Benko quintet

Kdy: sobota 30. září od 19.30
Kde: Městské divadlo Varnsdorf
Za kolik: 390/450 korun
Proč přijít: Koncert jednoho z nejlepších českých zpěváků, interpreta, který si, jako jeden z mála, může troufnout vydat se i na tenký led jazzového zpěvu. Ondřej Ruml je ale doma v mnohém žánru, a tak se na jeho koncertech můžeme setkat se swingem, šansonem, muzikálem, jazzovou improvizací, jazzovými standardy i původní tvorbou klavíristy Mateje Benka. Právě Benko je kapelníkem skvělého kvintetu, který zdaleka není jen Ondřejovou doprovodnou skupinou. Jde o setkání špičkových interpretů, kteří na koncertech s Ondřejem Rumlem dokážou dát svou virtuozitu plně do služeb jazzového komba. Koncert je navíc zpestřen Ondřejovou improvizací řetězenou pomocí smyčkovače looper. Přímo před diváky tak vznikají jedinečné kompozice tvořené jen vrstvením Rumlova hlasu. 

ÚSTECKO

Kozí dráha na Telnici ožije

Kdy: čtvrtek 28. září od 10.00 do 16.00
Kde: Telnice, Ústecko
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Ústecký kraj pořádá ve čtvrtek 28. září od 10 do 16 hodin akci na podporu Kozí dráhy na nádraží v Telnici, kam bude jezdit Podkrušnohorský motoráček T11. Ve vlaku budou herci Divadla v Pytli bavit vtipnými scénkami. Účast dětí v kostýmech s železniční tematikou vítána, ve stánku Ústeckého kraje čeká na malé železničáře drobná odměna. Na nádraží v Telnici budou stánky s turistickými informacemi, vojáci z Bitvy u Chlumce s ukázkou bojové techniky a živými koníky, další divadelní scénky zmíněného divadelního spolku, hry pro děti a občerstvení.

Svatováclavská jízda v Ústí láká na automobilové veterány

Kdy: čtvrtek 28. září od 9.00
Kde: Ústí nad Labem
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Automobilová historie projede Ústím nad Labem. Ve čtvrtek 28. září je naplánovaná Svatováclavská jízda tedy poslední letošní akce pořádaná Veterán car clubem Česká brána. Jedná se o jízdu historických vozidel na předem  naplánované trase, která povede od parkoviště OC TAMDA ve Všebořicích, průjezdem přes centrum města a Svádov, dále na Děčínsko. Pro fanoušky veteránů na Ústecku, je to jedna z posledních příležitostí si historické stroje prohlédnout, ideálně před startem jízdy od 9:00 do 10:00 na parkovišti ve Všebořicích.

Den architektury: Mosty minulé i současné

Kdy: pátek 29. září od 17.00
Kde: podchod u hlavního nádraží, Ústí nad Labem
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Den architektury láká na komentovanou procházku o konstrukčních zajímavostech a historii vzniku mostů s teoretikem architektury Tomášem Pavlíčkem. K dopravnímu spojení dvou částí města Ústí nad Labem slouží starší expresivní most postavený ve 40. let 20. století podle návrhu architekta Josefa Melana a novější zv. Mariánský z 90. let 20. století od týmu architekta Romana Kouckého. Sraz je u pochodu u hlavního nádraží směr most Dr. Beneše. Vstupné je zdarma.

Den otevřených dveří bunkru ve Velkém Březně

Kdy: sobota 30. září od 13.00
Kde: Velké Březno, Ústecko
Proč přijít: Těšte se na prohlídky vybaveného opevnění s průvodcem v dobové uniformě. Den otevřených dveří bunkru ve Velkém Březně proběhne v sobotu 30. září, otevřeno bude od 13.00 do 19.00. Jak se tam dostanete? Ze směru od Ústí se objekt nachází před posledním rodinným domem při opouštění Velkého Března směr Děčín, vstup do muzea je pouze z cyklostezky.

Police Symphony Orchestra v DK Ústí nad Labem

Kdy: sobota 30. září od 19.00
Kde: DK Ústí nad Labem
Za kolik: Od 390 korun
Proč přijít: Pankáči mezi symfoniky mají poprvé namířeno do Ústí! Přijďte si užít vyladěný program filmovek, populární hudby i swingu v originálních úpravách s Police Symphony Orchestra. Banda 60 muzikantů pod taktovkou energického dirigenta a oblíbení zpěváci rozezní (a možná i roztančí) kinosál kulturáku v sobotu 30. září od 19.00. Vstupné koupíte od 390 korun.

Pohledy shůry na zámku Velké Březno

Kdy: sobota 30. září od 16.00
Kde: zámek Velké Březno, Ústecko
Proč přijít: Po celý letošní říjen bude na zámku ve Velkém Březně k vidění zajímavá výstava leteckých fotografií PaedDr. Vladimíra Bärtla nazvaná Pohledy shůry. Vladimír Bärtl létá na motorovém rogale a vždy si s sebou vezme fotoaparát. Jeho fotografie krajiny ze vzduchu (namnoze v severních Čechách, kde je jeho působiště - létá z letištní plochy v Teplicích) jsou pověstné zachycením unikátní momentální nálady nejen probouzející se krajiny, ať už té divoké, nebo té poznamenané lidskou činností - stavbami, zemědělstvím nebo průmyslem. Vernisáž výstavy se odehraje v sobotu 30. září od 16.00 hodin na zámku ve Velkém Březně. Následně bude tato výstava přístupná v průběhu října o víkendech vždy od 10.00 do 15.00 hodin a také ve čtvrtek a v pátek (26. a 27. 10. před posledním říjnovým víkendem) od 10 do 15 hodin.

LOUNSKO

Den architektury v Žatci – pěškobusem po žateckých vilách

Kdy: sobota 30. září od 14.00
Kde: sraz před Křížovou vilou
Za kolik: vstup zdarma
Proč přijít: Honosné městské vily vznikaly v Žatci hojně především díky chmelařské expanzi na přelomu 19. a 20. století. Vilovou architekturu představí historička umění Monika Klímová a architektka Eva Sladká, autorky nově vzniklé brožury o stavebním dědictví města, které v běžných turistických průvodcích nenajdete.

Lounský food festival

Kdy: sobota 30. září od 10.00
Kde: Mírové náměstí, Louny
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Přijďte ochutnat tradiční i netradiční gastronomii. Na Mírovém náměstí v Lounech proběhne v sobotu 30. září další Lounský food festival. Také tentokrát slibuje hodně zajímavé pokrmy a zábavný doprovodný program pro celou rodinu. Kromě jiného budou k zakoupení šťavnaté burgery, americké hotdogy nebo corn dogy, portugalské churros, belgické hranolky, lahůdky ze švýcarského sýra raclette, sendviče, wrapy či speciality indonéské kuchyně. Akce s mnoha stánky a food trucky bude probíhat od 10 do 21 hodin.

CHOMUTOVSKO

Svatováclavská pouť ve Výsluní

Kdy: sobota 30. září od 11.00
Kde: město Výsluní
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Ve Výsluní se v sobotu 30. září uskuteční Svatováclavská pouť. Na hlavní scéně budou postupně k vidění dětské hudební vystoupení Myš Maš (11.00), písničkář Jindra Kejak (12.00), kapela 4. Cenová (13.00), vystoupí muzikálový herec a zpěvák Petr Kutheil (14.00), Jaroslav Břesky jako Freddie Mercury (15.00) a Raego (16.30). V kostele bude k vidění výstava tvorby místních umělců a chybět nebudou ani ukázky zemědělských strojů. Moderátorem dne bude Marek Fottr.

Březenské vinobraní

Kdy: sobota 30. září od 12.00
Kde: park, Březno u Chomutova
Za kolik: 100/50 korun
Proč přijít: Oblíbené vinobraní se letos poprvé přestěhuje od kostelíka ve Stranné do parku v centru obce Březno. Návštěvníci se mohou těšit na víno od místních vinařů, také na rozšířenou gastro zónu, kde bude k dostání něco na zakousnutí. Chybět nebude ani doprovodný program pro děti. Vstupné na akci bude formou zakoupení sklenice s logem akce za stokorunu včetně soutěžního lístku. Z nich bude vylosováno dvacet, jejichž držitelé vyhrají láhev vína. K zábavě a veselí přispěje zpěvák Voxel svým koncertem.

LITOMĚŘICKO

Trnovanské vinobraní

Kdy: sobota 30. září od 14.00
Kde: hřiště, Trnovany
Za kolik: vstup zdarma
Proč přijít: Oslava práce vinařů. Farmářské a historické stánky, kapely, cimbálovka, ale především ochutnávka vín a burčáku z vinic v okolí, včetně těch trnovanských. To budé druhé Trnovanské vinobraní, chystané na tuto sobotu. Program na místním hřišti slibuje zábavu pro všechny. Děti potěší například kouzelnická show (15), dospělé zase koncerty Jazz Aliments (19) a Jen Tak (22).


Josefínské slavnosti v Terezíně

Kdy: sobota 30. září od 12.00
Kde: Terezín
Za kolik: 120/80 korun
Proč přijít: Oblíbené Josefínské slavnosti jsou opět tady. V Terezíně proběhnou v sobotu 30. září. Hlavní program odstartuje v pravé poledne, kdy se otevře tržiště a vyrazí slavnostní průvod městem. Následovat budou bitevní ukázka Bitva o Jablonné 1757 (14.00), sokolnické vystoupení s koňmi (15.00) a večerní bitevní ukázka Dobytí Jablonného 1757 (19.00). Kromě toho si mohou návštěvníci prohlédnout vojenské ležení, tržiště, ukázky tradičních řemesel, ukázky dělostřelecké palby, chybět nebudou ani koncerty, pouťové atrakce či prohlídky podzemních chodeb.

TEPLICKO

20. Malá Paříž

Kdy: neděle 1. října od 13.00 do 21.00
Kde: Zahradní dům, Teplice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Předposlední Malá Paříž letošního roku proběhne na Mezinárodní den seniorů. Program začne už ve 13 hodin, kdy bude právě v režii seniorské organizace, pak od 15 hodin vystoupí Junior band - žákovský big band ZUŠ Evy Randové v Ústí nad Labem, od 16.15 zahraje pop-rocková kapela Wono sito sedne, od 17.30 pak kytarista Justin Lavash. Po celou dobu akce bude hrát o přestávkách na piano pianista z Děčína Tomáš Hetflejš.

Bílina Street Culture

Kdy: sobota 30. září od 10.00 do 16.00
Kde: Pivovar Bílina
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Návštěvníky čeká graffiti exhibice, spray art workshop pro děti, z hudební produkce pak B.D.C. crew, N.S.M., Bryan Tyran, DJ Beedix nebo LBS crew.

MOSTECKO

Svatomichaelská slavnost 2023

Kdy: pátek 29. září a neděle 1. října
Kde: Litvínov
Za kolik: zdarma
Proč přijít: V rámci 27. ročníku Svatomichelské slavnosti, která se koná už od čtvrtka 28. září, v pátek ve Voigtových sadech slavnostně zasadí strom míru jako vzpomínku na oběti druhé světové války a připomenou si nedožité 90. narozeniny Olgy Havlové s pěveckým sborem ZUŠ Litvínov. V kostele sv. Michaela archanděla bude od 17 hodin koncert vážné hudby. Na housle zahraje Václav Hudeček, na klavír Lukáš Klánský. V neděli se od 10 hodin chystá poutní mše svatá ke cti patrona kostela a města.

Oslava 130 let nádraží v Louce u Litvínova

Kdy: sobota 30. září od 10.00
Kde: nádraží v Louce u Litvínova
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Pod zastřešujícím titulem "Moldavská dráha žije!" proběhne oslava 130. výročí od otevření nádraží v Louce u Litvínova. Program bude zahájen v 10 hodin, v 11.15 proběhne přivítání německých hostů, kteří se k akci připojí v rámci 5. oficiálního symbolického znovupropojení Freiberské a Moldavské dráhy a současně v rámci 2. česko-saského setkání železničních spolků a přátel železnice z Krušnohoří a Českého středohoří. Ve 12 hodin bude představena zakarpatská kuchyně v rámci pomyslné cesty železnicí bývalého Rakousko-Uherska z Louky do Lembergu (Lvova). Ve 13 hodin zazní písně teplické šansoniérky Hedy Trejtnarové. Ve 14 hodin bude program patřit hlavně dětem, které zabaví divadlo. V 19 hodin začne závěrečný koncert německé rockové skupiny Adler Horst Kapelle.