Ztýraný tříletý kříženec pittbula, jehož ve středu odebrali pracovníci děčínského útulku majiteli z České Kamenice, svůj boj o život včera v noci prohrál. A to i přesto, že mu veterináři poskytli maximální péči. Pes strávil den a půl noci na kapačkách s utišujícími léky, ale jeho zranění byla natolik vážná, že jim podlehl. Pravděpodobně uhynul na celkovou otravu organizmu.

„Případ s veškerou dokumentací předávám policii s podezřením na spáchání trestného činu utýrání zvířete,“ řekla Naděžda Moučková z děčínského magistrátu. Tělo mrtvého psa odeslala na pitvu.

Muži za utýrání zvířete hrozí až rok vězení. „Současné zákony ale nezabrání tomu, aby si muž nepořídil nového psa a nezacházel s ním stejně. Pokud bude potrestán jenom pokutou, těžko ji z něho někdo dostane,“ povzdechla si vedoucí útulku Evelína Jahelková. Týraných zvířat podle ní přibývá. „Lidé by neměli být lhostejní a pokud něco takového vidí, měli by to oznámit příslušným úřadům,“ poznamenala Jahelková.

Veterinář Miroslav Náplava, na jehož návrh bylo zvíře odebráno, uvedl, že zranění psa rozhodně byla na životě ohrožující. „I když se majitel snažil rány něčím léčit, na jeho kůži byly zbytky něčeho zeleného, psovi nepomohl,“ uvedl veterinář.

Pitbullteriér strádal v chatrném kotci vyrobeném z armovacích drátů. Byl uvázaný na řetězu, krk měl do živého masa rozedřený a zhnisaný. Zřejmě se mu do ran dostaly výkaly, které mu z kotce nikdo neuklízel. Přestože by pes jeho plemene měl vážit asi pětatřicet kilogramů, měl tento o deset méně.
Majitel psa ani včera nebyl k zastižení.